29.8 C
Warszawa
niedziela, 21 lipca, 2024

Jak dbać o dobry kontakt z dzieckiem?

26,463FaniLubię

Utrzymanie dobrego kontaktu między dziećmi a rodzicami oparte jest przede wszystkim na więzach miłości. Więzów miłości nie stworzymy jednak, jeśli będziemy w życiu dzieci nieobecni lub poświęcimy im zbyt mało czasu. Nasze dzieci mogą wyrosnąć na fascynujących i zmieniających świat ludzi, ale to od naszego zaangażowania w ich dzieciństwo i etap dorastania zależy czy im na to pozwolimy.

Kochać i wymagać

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Dzieci zaczynające poznawać świat i wyruszające na jego podbój, mimo pierwszych oznak samodzielności i niezależności, muszą wiedzieć, że w tej drodze mają oddanego towarzysza i opiekuna, którym są rodzice. Rodzice, którzy potrafią wychowywać, czyli kochać i wymagać pozostają w dobrych relacjach z dziećmi, znają ich potrzeby i emocje, a także wzajemnie oddają sobie najtrudniejsze sprawy. Aby dbać o dobry kontakt z dziećmi, musimy być przede wszystkim na bieżąco z tym co się dzieje w jego życiu. Jeśli chodzi do przedszkole, rozmawiajmy o tym, co się w nim wydarzyło i jakie emocje towarzyszyły dziecku w trakcie zabaw i zajęć. Jeśli idzie do szkoły, rozmawiajmy o relacjach rówieśniczych oraz o nowej wiedzy, którą danego dnia przyswoiło. Jeśli jest to mały dwulatek, po prostu angażujmy się w zabawę i przytulajmy jak często to możliwe.

Czy wszystko w porządku?”

Dobry kontakt z dziećmi budujemy również prostymi gestami, prostymi rozmowami i zwykłym przebywaniem ze sobą. Przywitanie córki z otwartymi ramionami, pójście z synem na spacer czy po prostu zapytanie: „Czy wszystko w porządku?” to wiele znaczące sytuacje, które pomagają dziecku budować zaufanie i tworzyć wspólną przestrzeń do kolejnych poważniejszych i głębszych rozmów. Z kolei, gdy przyjdzie czas na rozmowę na trudniejsze tematy, niezwykle ważna jest wówczas nasza otwartość na podjęcie dyskusji. Wyrażenie „Porozmawiamy, jak będziesz większy” bardzo często powoduje, że pozostawiamy sprawy niedomówione, a dziecko zacznie wówczas poszukiwać odpowiedzi na pytanie w innych źródłach, niekoniecznie takich, które przekażą mu właściwą treść. Odczuwa wówczas, że mu się nie ufa i że jest niedojrzałe (za głupie?), aby pewne sprawy zrozumieć. O wszystkim można dziecku powiedzieć, należy jedynie użyć odpowiednich słów.

Po prostu bądź

Co istotne, nawet samo przebywanie wspólnie z dzieckiem jest już istotnym sposobem na utrzymanie z nim kontaktu. Z dzieckiem komunikujemy się nie tylko za pomocą słów, lecz także mową ciała, wzrokiem, gestem, tonem głosu, przytulaniem, ale także odpychaniem, złym spojrzeniem, czy krzykiem. Przebywanie w jednym pomieszczeniu z drugą osobą powoduje, że jej emocje udzielają się nam samym. W ten sposób my rodzice możemy wpływać na stan emocjonalny naszych dzieci poprzez przekazanie im opanowania, spokoju, radości czy poczucia bezpieczeństwa. Przebywanie z radosnymi i spokojnymi osobami powoduje, że przejmujemy tożsame emocje. Przebywanie z rozkrzyczanymi, agresywnymi, wulgarnymi osobami sprawia, że przejmujemy ich sposób patrzenia na świat. Ma to niezwykle istotne znacznie w kontekście budowania relacji rodzinnych.

Pozwól decydować

Budowanie kontaktu z dzieckiem to również stałe wysyłanie mu komunikatu „Jesteś dla mnie ważny”. Można to zrobić oczywiście werbalnie, ale również poprzez pozwolenie dziecku na podjęcie decyzji. Wspólne decydowanie z dzieckiem od spraw najprostszych, po najbardziej doniosłe powoduje, że tworzymy przestrzeń zaufania, a dzieci traktowane są wówczas na równi z dojrzałym człowiekiem i uczą się odpowiedzialności za rodzinę i swoją przyszłość.

Spróbuj każdą wolną chwilę poświęcić na rozmowę, przebywanie razem, otulanie swojego dziecka. Jestem tu i teraz dla Ciebie – to ważny komunikat, który przekazujemy naszym dzieciom, że są dla nas ważne, że liczymy się z ich zdaniem i razem z nimi chcemy budować dom, którym jest szczęśliwa rodzina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content