16 C
Warszawa
sobota, 21 maja, 2022

Jak być konsekwentnym ojcem?

26,463FaniLubię

Konsekwencja to szczególnie istotna postawa wychowawcza, która daje dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Często jednak pojawia się pewien lęk, który wynika z obawy przed odrzuceniem przez dzieci. Czasami brak konsekwencji pojawić się może po prostu z braku sił. Jak uczyć stawania się konsekwentnym ojcem? Wyjaśniamy poniżej!

Ważne odpowiedzi

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jeśli wydaje nam się, że tracimy konsekwencję dlatego, aby przypodobać się dzieciom, warto zadać sobie kilka pytań. Czy stosowanie się do zasad, które przyjęliśmy w rodzinie i wspólnie zaakceptowaliśmy jest prowadzeniem tyrani? Czy jeśli konsekwentnie będę czegoś wymagać, to czy dzieci się zemszczą? Czy nie wiedzą, że tata je kocha i robi to wszystko dla ich dobra? Czy dzieci zawsze muszą wszystko przyjmować z wielkim entuzjazmem? A jeśli reagują złością albo zniechęceniem, czy to świadczy o tym, że jestem złym ojcem?

Jest jeszcze jedno najważniejsze pytanie: Jaki jest nasz cel wychowawczy? Kiedy dziecko stanie się dorosłe, to chciałbym, aby jakie postawy przyjęło?

Kiedy udzielimy sobie odpowiedzi na te pytania, zdecydowanie łatwiej będzie nam konsekwentnie trwać w przyjętej przez siebie postawie i nie ulegać chwilowym słabościom.

Jeśli obraliśmy jasny cel, którym jest wychowanie dziecka na samodzielnego, mądrego i dobrego człowieka, konieczne jest, aby o nim stale pamiętać, szczególnie w trudnych momentach. Nawet jeśli konsekwencja w działaniu przyniesie chwilowe złe emocje dzieci, nie można się im poddać, lecz stale pamiętać o tym, do czego dążymy. Prawdopodobnie po upływie dłuższego czasu, dzieci docenią wysiłki i za nie podziękują. Nie można jednak zapominać o jasnym wytłumaczeniu i uzasadnieniu postawy rodzica. Niezwykle ważne jest, aby dziecko było świadome przyczyny podjętych przez ojca działań. Mówić o tym warto nawet wtedy, kiedy spotyka się to z jawnym sprzeciwem ze strony dziecka.

Siła woli

Często naszym przeciwnikiem w konsekwentnym działaniu jest po prostu zmęczenie. Mimo szczerych chęci trwania przy zasadzie, ostatecznie poddajemy się i wyręczamy dzieci, czy im ustępujemy. Warto zauważyć, że silna wola jest cnotą, z której trzeba korzystać rozsądnie. Jeśli w ciągu dnia mamy bardzo dużo zadań, które wymagają od nas okazywania siły charakteru, to raczej pewne jest, że z niektórymi możemy sobie nie poradzić. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Badania pokazują, że łatwiej jest wykonać zadanie, które wymaga od nas silnej woli w momencie kiedy nie jesteśmy zmęczeni i kiedy jest to pierwsze z takich zadań w bieżącym dniu. Każde kolejne przychodzi trudniej. W praktyce możemy zastosować to jako dużą zaletę, szczególnie z pozycji rodzica. Po pierwsze to ojcowie mogą świadomie wybrać pole bitwy, a więc walczyć w ważnych kwestiach. Warto pytać się o motywację, czyli cel wychowawczy, aby móc być bardziej zmotywowanym. Z pewnością ciągłe przypominanie sobie o priorytetach będzie pomocne w byciu konsekwentnym tatą. Należy też pamiętać, że dzieci także mają ograniczony zasób siły woli, więc dobrze stawiać im trudne zadania, wtedy kiedy mają jeszcze siłę i energię, aby im sprostać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content