3,4 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Ja chcę psa! – czyli co zrobić, gdy dziecko chce pupila?

26,463FaniLubię

Ja chcę psa!” – te słowa usłyszała już niejedna mama. Posiadanie domowego pupila jest dla dzieci sporą atrakcją, a jednocześnie kolejnym obowiązkiem spoczywającym na rodzinie. Chęć posiadania czworonoga przez dzieci może wynikać ze zwiększonej potrzeby bycia opiekuńczym wobec innych istot, braku młodszego rodzeństwa, a pies lub kot może okazać się doskonałym sposobem na naukę i pielęgnowanie szlachetnych cnót. Co zrobić, gdy dziecko woła o pupila? Jakie są plusy, a jakie negatywne strony posiadania zwierzęcia w domu? Wyjaśniamy poniżej!

Dlaczego nasze dzieci chcą mieć pupila? Samo wołanie o posiadanie zwierzęcia nie zawsze powinniśmy traktować jak kolejną płytką zachciankę, która szybko się znudzi. Zamiast stanowczego „nie i już”, wpierw odkryjmy potrzeby, które płyną za tym pragnieniem. Bardzo często dziecko marzy o zwierzęciu, gdyż brakuje mu przyjaciela. Pies jest istotą, która na całe życie przywiązuje się do swojego właściciela i to właśnie w nim nasze dziecko chce odnaleźć wiernego towarzysza zabaw, pomoc w trudnych chwilach i osamotnieniu. W dzieciach może narodzić się również pragnienie bycia komuś potrzebnym – w przypadku pupila musiałby wówczas wypełniać szereg obowiązków związanych z opieką nad nim. Czasami dzieci chcą psa, zwłaszcza dużego, gdyż zaburzone jest ich poczucie bezpieczeństwa. Bywa jednak, że jest to również próba naśladowania innych dzieci, które również zostały obdarowane pupilem lub inspiracja po obejrzeniu wartościowego filmu o czworonogu. Należy jednak pamiętać, że w znaczącej większości przypadków za pragnieniem posiadania psa kryje się potrzeba miłości i bezwarunkowej akceptacji, gdyż to ze zwierzęciem jest znacznie łatwiej nawiązać dzieciom relację.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zalety posiadania psa

Zdaniem psychologów kontakt z pupilem bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Zwierzę gwarantuje rozwój ruchowy i intelektualny, uczy empatii, wrażliwości i odpowiedzialności. Pupil traktowany jest bardzo często jako członek rodziny, gdyż silne więzy przyjaźni jakie zawiązują się w relacji z tą istotą, są często porównywane do tych łączących pozostałych domowników. Wychowanie ze zwierzętami ma również pozytywny wpływ na emocjonalny rozwój dzieci. Pies, który okazuje swoje uczucia, ułatwia otworzenie się zamkniętym w sobie dzieciom. Staje się pocieszycielem, który potrafi wyczuwać emocje najbliższych. Radość, którą okazuje zwierzę na widok właścicieli, pozytywne reakcje na towarzystwo sprawia, że człowiek czuje się potrzebny i akceptowany. Dzieci czują się pewniej w towarzystwie czworonogów, co dodatkowo wspiera ich naukę czytania na głos i recytację z pamięci.

Zanim jednak zdecydujesz się na psa

Decyzja o posiadaniu pupila nie może opierać się o zasadę: „To twój pies, ty o niego dbaj”. Zwierzę będzie mieszkało z całą rodziną, więc ciężar obowiązków związanych z jego utrzymaniem rozłożony będzie na każdego jej członka. Należy pamiętać, że zwierzęciu trzeba zapewnić odpowiednią opiekę weterynaryjną, szczepienia, dobrej jakości karmę i pielęgnację. Niektóre rasy psów potrzebują znacznie większej ilości spacerów w ciągu dnia, a inne z kolei nie mogą zostać zbytnio przeciążone aktywnościami. Musisz również zastanowić się, czy uda wam się pogodzić rodzinne wyjazdy z jednoczesną opieką nad zwierzęciem. Zanim zdecydujesz się na czworonoga, musisz jasno przedstawić obowiązki, jakie będą spoczywało na Twoim dziecku związanymi z opieką nad nim. Dokładnie opisz ile czasu zajmie mu codzienne ich wypełnianie oraz uświadom, że niekiedy będzie musiało zrezygnować ze swoich przyjemności na rzecz zajęcia się swoim pupilem. Pamiętaj, że młodego psa czeka nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych, która może okazać się ogromnym wysiłkiem w przypadku pierwszych niepowodzeń.

Czy zdecydowałeś się już na kupno czworonoga swojemu dziecku? Być może wyżej wymienione wskazówki pomogą Ci podjąć właściwą decyzję, najbardziej korzystną dla Twojej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content