2,8 C
Warszawa
wtorek, 5 marca, 2024

Daj dziecku wybór zamiast podejmować za niego decyzje

26,463FaniLubię

Decyzyjność to niezwykle cenna umiejętność, która jest warunkiem koniecznym do samodzielnego życia. Często dostrzegamy, że jednym łatwiej przychodzi podejmowanie decyzji, a innym zdecydowanie trudnej. Skąd więc bierze się ta umiejętność?

Dzieciństwo najlepszy czas na naukę

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Dzieciństwo jest właśnie tym czasem, w którym najłatwiej jest wypracować tę zdolność. Najbardziej istotne wydaje się to, żeby dziecku po prostu nie przeszkadzać i nie wtrącać się wtedy, kiedy nie ma takiej potrzeby. Jeśli nie będziemy pozwalali dzieciom od początku na podejmowanie nawet małych decyzji, to bardzo trudne, a może wręcz niemożliwe będzie dla nich wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje w dorosłym życiu.

Nie przeszkadzać

Wydaje się to bardzo proste i logiczne, że dziecko może nauczyć się podejmować decyzje tylko wtedy, kiedy będzie je podejmować samodzielnie. Na przeszkodzie zazwyczaj stoją otaczający ludzie, którzy albo nie pozwalają na to, albo czasami ciągle pouczają jak jest najlepiej coś zrobić. Często wydaję się to bardzo potrzebne, że powiemy jak maluch ma na przykład układać zeszyty i oczywiście nie możemy tego wykluczyć z życia. Jednak dobrze jest, aby w sytuacjach kiedy tylko jest to możliwe i nie przyniesie dziecku ani nikomu innemu szkody, pozostawić mu możliwość wyboru. Są oczywiście sytuacje, kiedy trzeba dziecko przymuszać do zrobienia niektórych rzeczy, ale jednak nawet to nie odbierze mu wolności, którą posiada jako człowiek.

Na początek obserwacja

Dobrze jest kiedy rodzicie po prostu obserwują poczynania swojego dziecka. Dają szansę na doświadczanie różnych codziennych zdarzeń, tych które oczywiście są na odpowiednim poziomie, dostosowanym do jego rozwoju. Ocena tego poziomu jest niełatwa, jednak dla osób będących w codzienności z maluchem nie powinna być przerastająca możliwości. Trzeba być wsparciem dla dziecka, służyć pomocą kiedy tego potrzebuje, jednak należy się wzbraniać od wyręczania go w każdej sytuacji. Warto zadawać dziecku pytanie: „co o tym myślisz?”, „co byś zrobił?”. To daje podstawy do tego, aby dziecko mogło wiedzieć, że obdarza się je zaufaniem, a także to, że to od niego zależy, jaki bieg przyjmą wydarzenia.

Zacząć od małych spraw

Najpierw powinniśmy dziecku powierzać małe decyzje, na przykład w co się ubrać do przedszkola. Oczywiście dziecko nie będzie wiedzieć jaka jest prognoza pogody na nadchodzący dzień – nie wybierze więc odpowiedniego stroju. Wtedy warto więc zaproponować dwa warianty do wybrania. Można też zastosować to w trakcie jedzenia, pytając o to, co z zaproponowanych rzeczy chciałoby zjeść. Z czasem przejdzie do podejmowania ważniejszych decyzji. Warto także zostawić przestrzeń intymności dla dziecka, aby czuło, że ma jakąś swoją prywatność. Nie możemy wymuszać na nim udzielania informacji dorosłym. To także buduje zaufanie. Pozostawiając dziecku wybór, wskazujemy na jego wolność i uczymy go samodzielności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
273SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content