20,8 C
Warszawa
wtorek, 30 maja, 2023

Być ojcem, być matką we współczesnym świecie

26,463FaniLubię

Współczesny świat konsekwentnie promuje pomieszanie wzorców przypisanych matce i ojcu w tradycyjnej rodzinie. Z jednej strony od matki wymaga się bycia czułą i opiekuńczą, z drugiej nakazuje się jej być twardo stąpającą po ziemi kobietą, ciągle się dokształcającą i robiącą karierę pnąc się po kolejnych szczeblach awansu zawodowego. Od ojców wymaga się z jednej strony utrzymania rodziny, a z drugiej bycia czułym, delikatnym tatusiem, który nie pozwoli sobie na chwilę uniesienia w gniewie. Jak odnaleźć się w roli ojca i matki we współczesnym świecie? Jakie wzorce macierzyństwa i ojcostwa pomogą nam być wiernym swojemu powołaniu i nie dać się skusić oferowanym przez świat próbom zniszczenia autorytetów w rodzinie?

Zaszczyt i uwolnienie

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Macierzyństwo jest rolą absolutnie piękną, prawdziwie uwalniającą i zaszczytną. Dopiero dzieci pokazują, czym jest naprawdę 10 minut i jak wiele można zrobić w tym czasie, gdyż pozwalają nam pojąć wartość każdej minuty. Kobieta, która jest powołana do dawania życia i wychowania dziećmi, nieraz bije się z myślami, aby oderwać się od codzienności związanej z opieką nad najmłodszymi. Tymczasem narodziny każdego malucha przynoszą nowe dary, a z każdym kolejnym dzieckiem matka otrzymuje wolność od złudzeń, od wymagań stawianych przez świat, od tego, co powinna robić, co należy robić, żeby odsapnąć. Czas spędzany z dziećmi jest czasem, w którym kobieta najwięcej dowiaduje się o sobie samej, o opiece nad innymi i służeniu innym. Czasami oczywiście trudno jest przez godzinę dokończyć zdanie przerwane w połowie, ale gdy w tym czasie rozwiązuje się bardzo ważne problemy dzieci, matki instynktownie rozumieją, że teraz jest czas na sprawy ważniejsze.

Życiowa misja

Spójrzmy jak wiele zależy dziś od matek, od tego czy nas przytulała, czy pozwalała wytrzeć łzy i nos, czy pomagała zasnąć w środku nocy po pierwszych koszmarach. Od tego, czy potrafiła nas wysłuchać, zauważyć, czy wybierała spokój i opanowanie zamiast codziennej gonitwy. To jakie są matki, ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w rodzinie, lecz i w całym społeczeństwie. To właśnie matka ma bowiem największy wpływ na swoje dzieci, a w konsekwencji na kolejne pokolenia. Jeśli więc spychamy macierzyństwo na życiowy margines, trudno będzie postrzegać je jako życiową misję, od której zależą w końcu losy naszego kraju.

Mądrość ojca

Aby móc jednak wypełniać nasze powołanie do macierzyństwa, musimy spotkać na swojej drodze mężczyznę, w którym widzimy ojca swoich dzieci. Wówczas myśl o zostaniu mamą pojawia się dość naturalnie. Żyjąc w małżeństwie, w którym mężczyzna podejmuje ostateczne decyzje, czyli może wypełniać swoją rolę do bycia głową rodziny, matka może skupić się na tym, co dla niej najważniejsze – wychowaniu dzieci. W pewnym sensie, kobieta, która może korzystać z mądrości swojego mężczyzny ma pewien przywilej bycia żoną kogoś odpowiedzialnego i przynoszącego rodzinie bezpieczeństwo. I oczywiście działa to także w drugą stronę. Bycie ojcem z zasadami, który szanuje żonę, poświęca się dzieciom i rodzinie, a także przeprowadzi syna przez proces męskiej inicjacji jest dziś strategiczną wartością pomagającą budować rodzinę na solidnych fundamentach. Rezygnacja ze spożywania alkoholu na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa swoim dzieciom, organizowanie wakacji odpowiadających im potrzebom, wspólne spędzanie czasu i męskie rozmowy o sile, determinacji i koniecznej odwadze mężczyzny. To są cechy, które determinują wzór stanowczej postawy ojców we współczesnym świecie.

Czy trudno jest Ci odnaleźć się obecnie w roli ojca i matki? Być może wyżej wymienione wzorce macierzyństwa i ojcostwa pomogą Wam lepiej realizować się w powierzonych zadaniach rodzicielskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
301SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content