10.7 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Uniwersytet Jagielloński oferuje aż 5 płci do wyboru. Małopolska kurator: „UJ zmienia się w agencję towarzyską”

26,463FaniLubię

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego wysłały swoim studentom e-mailowo ankietę dotyczącą bezpieczeństwa i równego traktowania na uczelni. Na początku władze UJ poprosiły o zdefiniowanie własnej płci. Wśród możliwych odpowiedzi pojawiło się aż 5 opcji. Ankieta spotkała się natychmiast ze stanowczą reakcją Małopolskiej kurator oświaty, która stwierdziła, że uczelnia „segreguje ludzi po neomarksistowsku”.

Oprócz kobiety i mężczyzny, studenci UJ mogą się również zidentyfikować jako trans kobieta, trans mężczyzna albo osoba niebinarna. W tej sprawie pismo do rektora uczelni wysłał także Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Kieruję pismo do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z prośbą o pilne wyjaśnienie tej sprawy. Działania władz uczelni uważam za prowokację – poinformował za pośrednictwem oficjalnego profilu resortu na Twitterze.

„Oczekuję wyjaśnienia od władz UJ na jakiej podst. prawnej wymaga się od studentów określenia swojej płci – innej aniżeli kobieta/mężczyzna. Przypominam też władzom wszystkich polskich uczelni, że zobowiązane są do działania na podst. i w granicach polskiego prawa” – zapowiedział Czarnek.

Również w czwartek do wpisu kurator Barbary Nowak odniósł się rektor UJ prof. Jacek Popiel:

„Nie oczekuję od Pani przeprosin za słowa wymierzone w członków Wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znając Pani poprzednie wypowiedzi nie spodziewam się, żeby pod wpływem mojego listu doszła Pani Kurator do przekonania, że osoba sprawująca funkcję publiczną, związaną z odpowiedzialnością za wychowanie młodego pokolenia, nie ma prawa używać języka, który obraża, narusza godność osób i instytucji. Ponieważ jednak jestem człowiekiem wierzącym w moc dialogu i siłę nadziei, piszę do Pani ten list” – napisał w liście, który opublikowano na stronie uczelni.

Za tym, co Pani Kurator określiła trywializująco jako „segregację studentów po neomarksistowsku”, mającą rzekomo – według Pani własnego sformułowania – prowadzić do „zamiany Uniwersytetu Jagiellońskiego w agencję towarzyską”, stoją historie prawdziwych ludzi – ich osobiste dramaty, zmagania i lęki, wynikające z dyskryminacji, która dotyka ich na co dzień

– czytamy.

Kurator przekonuje, że „słowa wypowiedziane przez Panią Kurator nie są zawieszone w próżni. Dotykają istnień ludzkich, nieraz kruchych i przepełnionych obawami, dla których każda kolejna publiczna wypowiedź może stać się tą, która doprowadzi do tragicznych konsekwencji”.

Prof. Popiel zaprosił Barbarę Nowak na spotkanie z przedstawicielami Studenckiego Ośrodka Wsparcia i Adaptacji.

Niech mój list stanie się impulsem do dyskusji o niesieniu pomocy i kształtowaniu mądrego pokolenia

– zakończył rektor UJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content