18.1 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Klękanie dla Black Lives Matter. Czy Niemcy uklękną, aby przeprosić za zbrodnie II wojny światowej?

26,463FaniLubię

Klękanie piłkarzy przed rozgrywanym meczem to forma przeprosin za rasizm i niewolnictwo, ściśle związana z wydarzeniami do jakich doszło w Stanach Zjednoczonych związanych ze śmiercią Georga Floyda i ruchem Black Lives Matter. Mimo powszechności ruchu większość drużyn zrezygnowała z tego gestu, a Anglicy czy Irlandczycy zostali nawet wygwizdani przez swoich kibiców za ten sposób manifestacji poglądów. Wobec takiej powszechności i konieczności stałego przepraszania za grzechy niewolnictwa Europa stawia pytanie: Czy nasi Zachodni sąsiedzi nie powinni w tożsamy sposób przeprosić za okrutne zbrodnie II wojny światowej? Mowa o kilkunastu milionach ofiar reżimu totalitarnego jakim był nazizm.

Rasizm związał się nieodłącznie ze Stanami Zjednoczonymi od początku istnienia tego państwa. Osoby o czarnej karnacji jeszcze na początku XX wieku musiały korzystać z osobnych toalet, pociągów czy restauracji. Zabraniano międzyrasowych małżeństw, a doprowadzenie do śmierci niewolnika z powodu brutalnego pobicia nie było uznawane za przestępstwo. Europa nie ma jednak zamiaru, a przynajmniej nie jednomyślnie wczuwać się w konflikty i problemy społeczne z jakimi borykają się Stany Zjednoczone. Zwłaszcza w kontekście śmierci Georga Floyda – narkomana, karanego za liczne przestępstwa kryminalne i narkotykowe.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

U Polaków temat klękania wzbudza jednak szereg nieco innych emocji. Wielu z nas uważa, że klękanie ze strony zachodnich narodów, zwłaszcza Niemiec powinno być formą przeprosin za zbrodnie dokonane w czasach II wojny światowej. To właśnie Polska poniosła największe procentowe straty w ludności cywilnej z powodu tego konfliktu – zginęło prawie 6 mln naszych obywateli, czyli prawie 18 proc. ludności. Upamiętnienie tych strasznych wydarzeń miałoby wówczas rzeczywiście swoje uzasadnienie na Starym Kontynencie w przeciwieństwie do ruchu Black Lives Matter, którego większość Europejczyków po prostu nie czuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content