15.7 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Szefowa Biełsatu o słowach Tokarczuk: „Trzeba wstydu nie mieć!”

26,463FaniLubię

Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy odniosła się do słów polskiej noblistki Olgi Tokarczuk, która porównała polski „reżim” do Białorusi. „Ja myślę, że to wstydu trzeba nie mieć, żeby tak komentować” – wskazała.

Romaszewska odniosła się w rozmowie z TVP.Info do wywiadu udzielonego przez Olgę Tokarczuk włoskiemu dziennikowi. „Białoruś jak Polska: płacą za powolność Europy”- w takich słowach pisarka porównała sytuację w naszym kraju do obecnie panującej u naszych wschodnich sąsiadów.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Ja myślę, że to wstydu trzeba nie mieć, żeby tak komentować, i trzeba też nie mieć poczucia proporcji. Jedną rzeczą są poglądy polityczne i zadowolenie lub niezadowolenie z sytuacji w Polsce, a drugą rzeczą jest to, co się dzieje na Białorusi – mówiła.

Romaszewska wyraziła również niepokój o aresztowane osoby przez reżim Białorusi:

– No i myślę też o naszych kolegach Białorusinach. Dwie koleżanki – dziennikarski Biełsatu cały czas są w kolonii karnej. Mają po dwa lata więzienia, które dostały nie tak dawno. Myślę o 450 innych więźniach, którzy siedzą w więzieniach na Białorusi, no i o tych koszmarnych warunkach, które panują tam w aresztach – dodała.

– Cieszę się, że te trzy osoby jednak są na wolności. To jest radość i gorycz, bo poczucie że właściewie je wyrzucono z domu, ale przynajmniej ocaliły wolność – mówiła Romaszewska odnosząc się do trzech działaczek polonijnych przebywających w Polsce po uwolnieniu z białoruskiego aresztu.

W środę MSZ poinformowało, że pod koniec maja dzięki działaniom polskich służb dyplomatyczno-konsularnych do Polski przyjechały działaczki mniejszości polskiej z Białorusi – prezes oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie Irena Biernacka, prezes oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska i szefowa Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych w Brześciu Anna Paniszewa, które w ostatnim czasie były przetrzymywane w areszcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content