19,6 C
Warszawa
sobota, 2 lipca, 2022

Internetowe życie dziecka – co możemy zrobić?

26,463FaniLubię

Świat internetowy stał się dziś nieodłącznym elementem wkraczającym w proces wychowania naszych dzieci. Współcześni nastolatkowie to pokolenie, które nie pamięta czasów „przedinternetowych”. Okres pandemii zintensyfikował jeszcze mocniej to zjawisko, a ekran komputera jest dziś nie tylko narzędziem pracy dla rodziców, ale również nauki dla uczniów. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, że dziecko wprawdzie fizycznie przebywa w domu, lecz mentalnie jest w całkiem innym świecie. Jak powinno wyglądać internetowe życie naszych dzieci, aby nie wpadły w pułapki wirtualnego świata? Jak rozmawiać z dzieckiem na temat zasad korzystania z Internetu? Wyjaśniamy poniżej!

Świat Internetu to dziś źródło taniej i szybkiej rozrywki dla naszych dzieci. Zarówno na licznych portalach społecznościowych, jak i portalach filmowych jak YouTube młodzi znajdują niekończącą się ilość materiałów, które wciągają swoją treścią, przekazem, a także inspirują do dalszych działań. Nie trudno znajdują w świecie online liczne autorytety, które zastępują im niekiedy rodziców w drodze wychowawczej. Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem stały się nagrania tzw. patostreamerów – osób ze środowisk patologicznych, które w internecie pokazują swoje życie – przemoc, używki, niemoralne zachowania. W środowisku tym dochodzi do emisji scen niezwykle drastycznych, a YouTube umożliwia dodatkowo zarabianie na emitowanych treściach, co dodatkowo napędza popularność szkodliwym twórcom.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wszelkie atrakcje dostępne w sieci internetowej, które niezwykle szybko wciągają nasze dzieci, stymulują ich umysły, sztucznie napędzają potrzeby, bombardują bodźcami, pokusami. Jak więc rozpocząć proces budowanie relacji i nawiązywania więzi, kiedy dziś tak wielu rodziców przegrywa z walce o uwagę z prostokątnym pudełkiem w dłoni?

W jaki sposób wprowadzić cyfrowy ład w życiu dziecka – oto 5 pomocnych wskazówek:

  1. Bądź przykładem – z pewnością nie przekonasz swojego syna do nieoglądania kolejnej godziny filmów na YouTubie, jeśli sam siedzisz wtedy z pilotem w ręku przed telewizorem. Podobnie, jeśli bez przerwy pochylamy kark nad kolejnym powiadomieniem z Facebooka, trudno będzie uwiarygodnić nasze intencje o ograniczenie Internetu w życiu dziecka dla jego zdrowia.
  2. Zainteresuj – okres dzieciństwa i dojrzewania to czas niezwykle chłonnych umysłów. Z jednej strony młodzi z łatwością przyswoją to, co zaproponuje im świat, moda, czy panujące trendy, a z drugiej, jeśli poświęcimy im więcej czasu, możemy znaleźć wspólnie zajęcie, które okaże się prawdziwą pasją. Zabierz syna na strzelnicę, weź córkę na lekcje jazdy konnej. Zorganizuj noc pod namiotami, czy spróbuj wykonać wspólnie pracę artystyczną. Rozwiązań jest naprawdę wiele i jeśli pokażesz swojemu dziecku jak piękny jest świat i jak wiele rzeczy jest jeszcze do odkrycia, szybciej przekona się, że nie warto tracić czasu na oglądanie bezwartościowych filmów.
  3. Rozmawiaj na temat zagrożeń w sieci – aby dziecko umiało w sposób odpowiedzialny korzystać z Internetu, musi wiedzieć jakie mechanizmy funkcjonują w tym świecie. Wyjaśnij jak działają reklamy, czym jest dezinformacja oraz jak znajdywać wiarygodne informacje. Dlaczego zjawisko hejtu jest niebezpieczne oraz w jaki sposób nadmierne korzystanie z telefonu wpływa na mózg młodego człowieka – również warto poruszyć w rozmowie te tematy.
  4. Ucz myślenia liniowego – wybierzcie się do księgarni lub do biblioteki, aby zachęcić swojego syna lub córkę do czytania książek. Niestety, świat cyfrowy w bardzo łatwy sposób pozbawia nasze pociechy nauki liniowego myślenia tzn. polegającego na rozłożeniu problemu na części składowe i poszukiwaniu rozwiązań. Linki internetowe, które kierują na coraz to kolejne strony, często ze sobą niepowiązane zaburzają ten proces. Na etapie nauki myślenia, zwłaszcza liniowego, potrzebne są książki. W ten sposób Twoje dziecko szybciej nauczy się dążyć do celu bez marnowania wysiłku na podążanie nieistotnymi ścieżkami.
  5. Rozmawiaj o problemach i potrzebach – być może w wirtualnym świecie Twój syn lub córka szuka odpowiedzi na trapiące go pytania, a być może musi w ten sposób zaspokoić jakąś swoją potrzebę – chociażby rozrywki, przyjaźni, relacji. Poświęć czas, najlepiej sam na sam, na rozmowę o życiu swojego dziecka i zapewnij je, że zawsze może na Ciebie liczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content