1,8 C
Warszawa
środa, 30 listopada, 2022

Małżeństwo jako gwarant prawidłowego rozwoju dziecka

26,463FaniLubię

Rodzice nie zawsze mają świadomość, że ich dziecko poza miłością indywidualną matki i ojca, potrzebuje przede wszystkim wzajemnej miłości pomiędzy nimi. To właśnie miłość między małżonkami jest dla dzieci najważniejsza, gdyż daje im poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Rodzi to bowiem wewnętrzne przekonanie, że ich obecność jest owocem tego właśnie uczucia.

Rodzicielstwo bez lęku

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wiele zaburzeń u dzieci oprócz genezy genetycznej, ma także podłoże społeczne. Już w pierwszych momentach życia dziecka czyli w fazie prenatalnej, kształtuje się jego osobowość i ma na nią ogromy wpływ, to czy dziecko zostało przyjęte z radością oraz czy mama czuję się bezpiecznie w ciąży, czy jest akceptowana, czy się nie boi. Chcąc zapewnić bezpieczny rozwój dzieci, należy bardzo dobrze zadbać o to, aby rodzice byli na tyle świadomi swojej decyzji o posiadaniu potomstwa, że informacja ta będzie dla nich źródłem radości, a nie przerażenia i nieposkromionych lęków. Najlepsze warunki ku temu daje instytucja małżeństwa, kiedy to kobieta wie, że może liczyć na ojca swoich dzieci, który jest jej mężem, że on nie opuści jej aż do śmierci. Taka sytuacja minimalizuje poczucie lęku u matki.

Rodzina szkołą miłości

Z więzi pomiędzy małżonkami wpływają także bezpośrednie relacje każdego z rodziców z dzieckiem. Jeśli tato oschle traktuje mamę, to jest bardziej prawdopodobne, że obojętny stanie się także dla dzieci. Podobnie z matką, która nie ma wystarczającego wsparcia w mężu, będzie mogła szukać oparcia w dzieciach. Jednak dziecko nie da tego czego oczekuje kobieta, co może odnaleźć tylko w swym mężu. Dziecko potrzebuje miłości, gdyż ono się jej dopiero uczy. Dla niego nie liczą się chęci i zamiary, ale fakty i czyny, które może zaobserwować. To jest dla dziecka szkołą miłości.

Miłość najlepsze lekarstwo

Badania wskazują, że dzieci nawet te z genetycznymi zaburzeniami, jeśli są otoczone miłością i rozwijają się w stałym i pewnym środowisku, nie posiadają zaburzeń w zachowaniu. Tylko stabilne relacje rodziców są w stanie zbudować poczucie bezpieczeństwa u dzieci. Rodzina stwarza bardzo różne więzi i powiązania wielu z nich jesteśmy świadomi, ale tak samo wielu nigdy nie odkryjemy. Dziecko nie poznaje intelektualnie, ale emocjonalnie, dlatego też każde nawet drobne zaburzenie może skutkować nieprawidłowym rozwojem dziecka.

Rodzice biorą pełną odpowiedzialność za swoje potomstwo, w tym także za jego rozwój, dlatego warto ciągle podkreślać jak istotna jest instytucja małżeństwa. Ułatwia ona bowiem nie tylko wychowanie dziecka, ale także jego prawidłowy rozwój społeczny, możliwości poznawania świata i budowania swojej wartości. Podejmując decyzję o małżeństwie należy sobie zadać także pytanie, czy ten drugi człowiek będzie dobrym rodzicem dla moich dzieci? Warto więc jeszcze przed wejściem w związek małżeński podjąć trud rozmów na tematy dotyczące przyszłości. To daje większą szansę na zbudowanie trwałej relacji, która będzie gotowa przyjąć potomstwo i wychować je w zdrowym środowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content