1,8 C
Warszawa
środa, 30 listopada, 2022

Jaki ojciec jest bohaterem w oczach swoich dzieci?

26,463FaniLubię

Każdy syn marzy we wczesnym dzieciństwie o zostaniu superbohaterem i ma z pewnością głęboką nadzieję, że to właśnie tata pokaże mu jak to osiągnąć. Czy jako ojcowie musimy robić coś szczególnie wielkiego, aby w oczach naszego dziecka takim właśnie być? Okazuje się, że nie. Wystarczy wypełniać swoje powołanie do bycia ojcem i kochać swoją rodzinę, a szybko przekonasz się, że tytuł superbohatera przyjdzie do Ciebie sam!

Rodzice są żywym przykładem dla swoich dzieci. Syn w swoim ojcu będzie widział więc obraz tego, co to znaczy być mężczyzną, mężem i ojcem. Natomiast córka ze sposobu traktowania przez ojca nada rys wielu innym swoim męskim relacjom. Każdy chłopiec i mężczyzna, którego spotka w życiu będzie w pierwszej kolejności przyrównywany właśnie do niego.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Oto 5 rad jak zostać superbohaterem w oczach swoich dzieci:

  1. Żyj zgodnie z zasadami – bądź konsekwentny i spójny w działaniu. W skutecznym wywieraniu wpływu na dzieci psychologia nie znalazła do tej pory lepszych sposobów niż osobisty przykład. Trwanie przy swoich zasadach oraz podejmowanie odzwierciedlających ich decyzji w oczach dzieci zbuduje nie tylko zaufanie, ale także pewność oczekiwań co do postawy ojca w wielu sytuacjach oraz osobisty autorytet. Niezwykle istotne jest także ukazanie, że wykonywanie pewnych decyzji w dłuższej perspektywie przyniesie zamierzone owoce.
  2. Bądź szlachetny – przekładaj potrzeby innych ponad swoje, a nade wszystko szanuj kobiety. W szczególności niezwykle istotna w oczach dzieci jest relacja między małżonkami. Jeśli jest ona zdrowa i pełna miłości, będzie tym również emanować na wasze potomstwo. Sposób w jaki ojciec odnosi się do żony oraz fakt, że stawia ją na pierwszym miejscu jest zasadniczym punktem wyjścia do budowania wizerunku męskości w oczach syna i kobiecości w oczach córki. Pamiętaj również, aby okazywać wrażliwość osobom potrzebującym. Jeśli ktoś prosi Cię o pomoc lub kawałek chleba, nie odmawiaj. Miej zawsze otwarte serce na innych ludzi.
  3. Walcz o to, co słuszne – jeśli jesteś przekonany o słuszności pewnych tez, nie bój się wyrażać swoje zdanie i do końca trwać w walce o swoje przekonania czy inne ważne aspekty dla Twojej rodziny. Staraj się przekazywać również dzieciom swoje wartości i tłumaczyć im, dlaczego trwanie przy nich jest istotne w życiu. Psychologowie twierdzą, że chłopiec, który ma kiepski kontakt ze swoim ojcem (bądź nie ma z nim wcale kontaktu), może stać się wycofany. Brak silnego oparcia ze strony ojca odbiera wiarę we własne siły.
  4. Ucz rozwiązywania konfliktów – spór z sąsiadami, w rodzinie, w małżeństwie czy między dziećmi. Jako ojciec niezwykle istotne jest, abyś nauczył swoje dzieci znajdować heroiczne rozwiązania w nawet najtrudniejszych sytuacjach. W dzisiejszych czasach gdzie niezwykle łatwo jest zaognić każdą rozmowę do wielkiego konfliktu, staraj się pokazywać dzieciom jak budować mosty oraz ucz rozmawiać na nawet najtrudniejsze tematy. Pomoże Ci to również w nawiązaniu relacji z własnym synem. Psychologowie twierdzą, że chłopiec, który ma kiepski kontakt ze swoim ojcem (bądź nie ma z nim wcale kontaktu), może stać się wycofany. Brak silnego oparcia ze strony ojca odbiera wiarę we własne siły.
  5. Pokaż jak kochać – okazuj czułość swoim dzieciom, również wtedy, gdy dorastają. Niezwykle ważnym momentem będą chwile, gdy nasze pociechy nas zawiodą. Istotne jest, aby pokazać im, że mimo wyrządzonych szkód dalej jesteś z nim i pokażesz mu jak naprawić swój błąd. Nie bądź również oszczędny w uczuciach okazywanych swojej żonie. W tym obszarze niezwykle istotne jest m.in. zaangażowanie się ojca w wykonywanie domowych obowiązków i pomaganie mamie w najprostszych czynnościach dnia codziennego. Tata angażujący się w domowe obowiązki pokazuje swojemu synowi, że ważna jest odpowiedzialność za wspólną przestrzeń i że włączanie się w domową sferę jest czymś naturalnym dla mężczyzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content