10 C
Warszawa
czwartek, 28 marca, 2024

160 lat temu popłynęło ku nom… Orędzie Gaździny spod samiuśkich Tater – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

W sanktuarium na Wiktorówkach nieopodal Rusinowej Polany obchodzony jest rok jubileuszowy 160-lecia obecności Matki Bożej Jaworzyńskiej zwanej Królową Tatr lub – po góralsku – Gaździną Tater. Opiekunami tego miejsca są dominikanie.

To było w 1860 albo 1861 r. (teraz oficjalnie podaje się tę drugą datę). Pewnego letniego wieczora 14-letnia uboga pasterka Marysia Murzańska pasła owce na Rusinowej Polanie. W pewnym momencie spostrzegła, że na polanie… nie ma jej zwierząt. Przestraszona, z różańcem w ręku, wybiegła z szałasu i we mgle, która zaczęła spowijać Rusinową Polanę, rozpoczęła poszukiwanie stadka. Poszła w stronę lasu na Wiktorówkach. „Matko Boża, gdzie moje owieczki?” – pytała pochlipując.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wówczas na jednym z drzew zobaczyła jasność, a w niej piękną Panią. Marysia pozdrowiła ją i po krótkiej wymianie zdań otrzymała od „Jaśniejącej Pani” „jedną obietnicę i trzy polecenia”. Obietnica dotyczyła konkretnej sytuacji, w której się znalazła: miała natychmiast odnaleźć zwierzęta. I tak się stało. A jeśli chodzi o polecenia – Piękna Pani powiedziała dziewczynce, że ma opuścić Po

lanę Rusinową, bo w tym miejscu grożą jej pewne „duchowe niebezpieczeństwa”. Kolejne dwa polecenia stanowiły swoiste orędzie przekazane ubogiej pasterce. Matka Boża poleciła jej bowiem, by upominała ludzi, żeby nie grzeszyli i by pokutowali za dawne winy. Jej słowa nie zostały wówczas dokładnie spisane, ale ich wymowa była jednoznaczna: „Bez modlitwy świat spotka zagłada. Mój Syn czeka na waszą modlitwę i cierpi, kiedy widzi, jak Go opuszczacie. Czy aż tak dużo od was wymaga? Proszę was tylko o modlitwę i pokutę za grzechy, bo nie wiecie, kiedy nadejdzie koniec”. Piękna Pani ostrzegła też, że górale utracą pastwiska i lasy.

A potem… Marysia opowiedziała o tym, co ją spotkało, pasterzowi Wojciechowi Łukaszczykowi, a ten ks. Szymonowi Kossakiewiczowi. Relacja została spisana, a Łukaszczyk przybił do smreka (świerka), nad którym dziewczynka widziała Piękną Panią, obrazek Matki Bożej. Górale zaczęli wkrótce odwiedzać to niezwykłe miejsce, a w 1910 r. przybyła tam pierwsza zorganizowana pielgrzymka. Wiele osób doznało tam nadzwyczajnych łask.

Dziś na miejscu objawienia stoi kaplica, w której szczególną czcią otaczana jest figurka Matki Bożej, słynnej już na całą Polskę Królowej Tatr. W ramach roku jubileuszowego figurka odwiedza teraz wszystkie parafie Podhala. Na 5 lipca zaplanowana została wielka uroczystość Matki Bożej Królowej Tatr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content