22.8 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Smród Domestosa w łazience? Tak chlorują wrocławską kranówkę! „Bierze na wymioty”

26,463FaniLubię

Komfort życia we Wrocławiu stale spada. Od kilku dni mieszkańcy Wrocławia zwrócili uwagę na bardzo intensywny zapach chloru we wrocławskiej kranówce. „Zapach w łazience niczym po umyciu Domestosem” – tak opisuje intensywność chemikaliów w wodzie jedna z mieszkanek miasta. Tymczasem Jacek Sutryk aktywnie przekonuje wrocławian, aby pili kranówkę, gdyż nie ma żadnych powodów do obaw co do jej jakości. Innego zdania są mieszkańcy. Dlaczego miasto używa tak dużych ilości chloru w wodzie?

Od kilku dni coraz bardziej intensywniej czuć chlor we wrocławskiej wodzie z kranu. Osoby biorące ciepłe kąpiele mają wrażenie, że woda ma bardzo brzydki nieprzyjemny zapach, który próbuje się stłumić za pomocą zbyt dużych ilości chloru. W efekcie mieszkańcy obawiają się o własne zdrowie i szukają domowych sposobów na poprawę jej jakości.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Produkowana przez wrocławskie MPWiK woda odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom dotyczącym jej jakości. Wybór kranówki to same korzyści dla Twojego zdrowia – przekonuje na stronie miejskich wodociągów miasto, które nadal zachęca do picia wrocławskiej kranówki. Tymczasem coraz więcej mieszkańców zaopatruje się w dzbanki filtrujące, gdyż obawia się o własne zdrowie poprzez spożycie wody z tak dużą ilością chloru.

Dlaczego woda jest tak intensywnie chlorowana? Wodę chloruje się po to, aby zapewnić jej czystość mikrobiologiczną. W różnych miejscach sieci wodociągowej znajdują się punkty monitoringu jej jakości. Stężenie chloru nigdzie obecnie nie przekracza dawki dopuszczalnej w kranie, czyli 0,3 g/m3. Takie stężenie związków chloru zwalcza wirusy i bakterie oraz zabezpiecza wodę przed jej ewentualnym skażeniem w sieci. Wrocławska woda pitna pobierana jest niestety… z rzeki. To powoduje, że jej jakość w porównaniu z ujęciami podziemnymi jest dużo gorsza.

Mimo to na stronie MPWiK czytamy, że jakość wrocławskiej kranówki odpowiada najwyższym standardom europejskim:

„MPWiK dokłada wszelkich starań, aby dostarczana mieszkańcom woda była najwyższej jakości. Odpowiednia jakość wody jest gwarantowana dzięki skutecznej, regularnie modernizowanej, wieloetapowej technologii uzdatniania i częstym prowadzonym badaniom laboratoryjnym. Kontrola jakości wody zaczyna się już od momentu ujmowania surowca – na rzece Nysa Kłodzka oraz Oława a następnie jest kontynuowana we wszystkich obiektach służących do jej ujmowania, uzdatniania i  przesyłania.

Chlor w wodzie ma również negatywny wpływ na nasze zdrowie. Na stronie krainawody.pl czytamy:

„Należy pamiętać, że chlor mimo wszystko jest pierwiastkiem toksycznym i choć sam występując w niewielkich stężeniach w wodzie nie jest zagrożeniem, to podczas przepływu łączy się z innymi substancjami. W rezultacie tych reakcji powstają produkty uboczne dezynfekcji, które mogą mieć toksyczne i kancerogenne działanie. Produktem ubocznym chlorowania wody jest choćby chloroform. Może powstać na skutek reakcji ze związkami organicznymi znajdującymi się w nieprawidłowo uzdatnionej wodzie.

Chlor ma również niekorzystny wpływ na właściwości organoleptyczne wody. Znacznie pogarsza jej smak i zapach. Jest wyczuwalny zwłaszcza w okresie wzmożonej dezynfekcji sieci wodociągowej. Niekiedy w wodzie tak intensywnie czuć chlor, że użytkownicy rezygnują z jej spożywania.

Woda bogata w chlor nie jest też najlepsza podczas kąpieli. Zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych, alergików oraz osób z wrażliwą skórą. Chlor wyniszcza warstwę lipidową skóry. Przez naruszenie naturalnej bariery ochronnej ta staje się bardziej podatna na działanie środków chemicznych oraz szkodliwe promieniowanie UV.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content