4,3 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021

Skąd się wzięli pożyteczni idioci? – Jadwiga Grobelna

26,836FaniLubię

Od redakcji: Jadwiga Grobelna pracowała jako nauczycielka języka polskiego w koszalińskich szkołach. Obecnie jest na emeryturze i w pełni poświęca się swojej pasji, tkactwu. Dziś prezentujemy Grobelną, jako krytyka literackiego. Napisała niezwykle obszerny wnikliwy i analityczny esej poświęcony najnowszej książce Stanisława Srokowskiego „Skąd się wzięli pożyteczni idioci?”. Niezwykłe, brawurowe dzieło poety, prozaika i naszego publicysty powinno znaleźć się w każdym polskim domu. Szczególnie polecamy młodzieży. Poniżej fragmenty szkicu Jadwigi Grobelnej.

Duch chadza, kędy chce. Krążę po kraju i zanurzam się po uszy w ludzkich problemach. Dowiaduję się rzeczy, których żadna telewizja ani gazeta nie pokażą. Bo nie jawią się one na powierzchni zdarzeń. Płyną wewnątrz duchowych nurtów, z głębi ludzkich tajemnic, w środku zmagań dobra i zła, piękna i brzydoty, prawdy i kłamstwa” – wyznaje autor zbioru felietonów. Zwraca uwagę na to, że żyjemy w epoce, w której zostaliśmy poddani straszliwym oszustwom i manipulacjom, coraz trudniej znajdujemy wspólny język, coraz trudniej się porozumiewamy, nie potrafimy zdiagnozować i znaleźć lekarstwa na plagi, które spadły na nasz kraj. Pierwsza obejmuje pojęcie narodu. Część społeczeństwa uważa, że państwa narodowe należy zlikwidować na rzecz jakiegoś większego bytu, na przykład Unii Europejskiej, jako supermocarstwa. Plaga druga – to bezwzględne i ostre ataki na religię, głównie katolicką, napady na księży, niszczenie, palenie, degradacja świątyń, naigrywanie się z liturgii, atakowanie świąt i uroczystości religijnych. Trzecią plagą są bezwzględne ataki na rodzinę, podsuwanie na miejsce naturalnego związku kobiety i mężczyzny nowych modeli, które wypaczają sens i niszczą wartości rodziny. Czwartą plagą jest zamach na historię. Pomija się niektóre wydarzenia historyczne lub pokazuje się je w fałszywej interpretacji, ośmiesza się postaci historyczne. Piąta plaga, to niszczenie języka, wulgaryzmy, przekręcanie sensów i znaczeń, niedbałość wypowiedzi, często bełkot zamiast słów. Te zjawiska spotykamy zarówno w mowie potocznej, ale również w dyskusjach politycznych, nawet w salach wykładowych. Szóstą plagą – niepojęty dotychczas atak na piękno, niemal kult brzydoty w otoczeniu, w domu, w ubraniach, w galeriach wystawowych. Zapomina się słowa Norwida: „Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy, praca – by się zmartwychwstało”. Siódmą plagą jest degradacja przyrody, dewastacja, zanieczyszczenie pól i łąk, wody i powietrza. Srokowski apeluje do czytelników: dość fałszu, obłudy, cynizmu, ratujmy to, co można ocalić!

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Czy jesteśmy jeszcze Polakami? – stawia pytanie pisarz. Przez nazwę i zewnętrzne atrybuty – tak, ale powoli, systematycznie zatracamy swą polskość, przykładów jest wiele. Kiedyś flaga narodowa, godło, sztandar – były świętością, a teraz? Orzeł z czekolady, brak flagi państwowej nawet w święta państwowe. Polskość zanika w sztuce, w literaturze, zanika i w polskiej duszy. Srokowski pisze, że dawniej podbój kojarzył się z bronią i armią, dzisiaj w sposób pokojowy podbija się narody.

W jednym z felietonów snuje rozważania, jak się wyraża patriotyzm. Nawiązuje do pewnych utworów literackich, np. do Bolesława Prusa: „Kochać Ojczyznę to nie wszystko – przypomina – trzeba ją nie tylko kochać, ale nadto znać, znać i rozumieć, ale i to nie wszystko, gdyż kochając i rozumiejąc ją, trzeba jeszcze coś dla niej robić, ulepszyć ją…Innymi słowy, Ojczyznę ogarnąć należy nie tylko uczuciem, ale umysłem i wolą, czyli całą duszą, wszystkimi jej władzami”. Piękny cytat! Wypowiedź ta powinna być przykazaniem dla Polaków teraz i zawsze.

W innym felietonie pada stwierdzenie: „ Zło wyczuło w nas słabość i zaatakowało ze zdwojoną siłą. I to na wielu frontach. A my niewiele robimy, żeby się mu przeciwstawić. My, ludzie i my, instytucje, struktury społeczne, państwowe, naukowe, kulturalne”. Zło niemal metafizyczne. Autor wprawdzie nie używa słowa: szatan, ale zło prawie personifikuje. Jedną z twarzy zła jest nowa doktryna ideologiczna, nazwana: gender. To próba niszczenia tradycyjnego wychowania dzieci, próba wprowadzania do szkół, a nawet do przedszkoli pod płaszczykiem gier i zabaw dziecięcych, deprawacji myślowej. Gender manipuluje wychowaniem, rodzicami, instytucjami i dziećmi, dąży do zniszczenia naturalnego porządku, do zniszczenia tożsamości. Manipulacja staje się rodzajem kłamstwa. Stąd w zakończeniu felietonu apel: „chrońmy nasze rodziny, świątynie, wiarę, religię, tradycję i język przed zaburzeniami. Zapowiada się bowiem walka na śmierć i życie“.

Polska rewolucja kulturalna –gdzie indziej pisze Srokowski – powoli ogarnia wszystkie dziedziny społecznego i publicznego życia, burzy nasz dobrze ustalony porządek, ład, gust, smak artystyczny i literacki. Zmienia nasze widzenie piękna, łamie harmonię, proporcje i symetrię, ale robi to w taki sposób, byśmy się nie poczuli obco. Pragnie nas ze swymi zdobyczami oswoić. Wpełza do naszego języka, zaczyna nas otaczać i żłobić w nas swoje koryta. Ciągle się zmienia i modyfikuje.

Był czas – pisze dalej Srokowski- kiedy polska kultura promieniowała na całą Europę wschodnią i środkową. Nawet w okresie niewoli duch narodu rósł. Rozwijała się poezja, proza i dramat. Kwitła muzyka. Poważny był również wkład Polaków w rozwój cywilizacji i nauki. (…) Naród istnieje, dopóki istnieje jego kultura. Żyjemy w czasach marnych, nasi wrogowie za wszelką cenę chcą nasz naród poniżyć, zdegradować.

W felietonie zatytułowanym „Nareszcie” pisze w imieniu Kresowian. „Prześladowali nas, ośmieszali, szydzili, obrażali i ignorowali, nazywali nas oszołomami, agentami Moskwy, wrogami. A my trwaliśmy w prawdzie…. Wiedzieliśmy, że prawda zwycięży. …Przez siedemdziesiąt lat to trwało. Najpierw komuniści zabraniali nawet mówić, potem media nie chciały dopuścić nas do głosu…. Demokraci ubliżali lub lekceważyli nas. Wydawcy odrzucali książki. Kolejne władze udawały, że nas nie ma. Parlamenty uchylały się od swych powinności, a my mimo to– pisze autor – trwaliśmy w przekonaniu, że ślepi przejrzą na oczy. To były ciężkie, znojne, trudne lata walki o pamięć pomordowanych. Nareszcie nowy polski Sejm podjął uchwałę. W świetle prawa ukraińska zbrodnia została uznana za ludobójstwo (…) Sejm postanowił, że 11 -y lipca staje się Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Zbiór felietonów nosi tytuł „Skąd się wzięli pożyteczni idioci”. Kim oni są ? To komuniści, którzy sami lub w przebraniu, pod różnymi postaciami, nakładają różne maski i wykorzystują do tego słynną już leninowską klasę “pożytecznych idiotów”. Komunizm dawniej realizował swoje cele przy pomocy bagnetów, dzisiaj posługuje się pożytecznymi idiotami. (…)Pożyteczni idioci – podobno Lenin tak nazwał niektórych uczonych i artystów którzy, nie należąc do partii komunistycznych, odwiedzali Kraj Rad i pisali hymny pochwalne na chwałę Lenina, Stalina i ich polityki. A byli to często znani a nawet wybitni twórcy z Anglii, z Ameryki, Francji i innych krajów, Charakterystyczne było także podejście intelektualistów, którzy usiłowali za pomocą “myślenia dialektycznego” usprawiedliwiać komunistyczne represje.

Książka kończy się słowem: nadzieja. Miejmy nadzieję nie tę głupią, marną, ale taką, która obroni świat przed mającym wiele twarzy złem, taką, która pozwala tworzyć rzeczy wielkie i piękne.

Jadwiga Grobelna

26,836FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

26,836FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
Bill Maher blasts Democrats'...

"Real Time" host Bill Maher closed his show Friday night by complaining that the Democrats have become a...

Fox News | 08 May, 2021
Nancy Pelosi gets Willies...

The House speaker marked Willie Mays' 90th birthday by posting a photo of herself with a different San...

Fox News | 08 May, 2021
Chula Vista police serve...

The Chula Vista Police Department served a search warrant at the home of Larry and Maya Millete Friday,...

Fox News | 08 May, 2021
Tucker: Americans are being...

'Tucker Carlson Tonight' host reacts to 'troubling' April jobs report

Fox News | 08 May, 2021
'Tucker Carlson Tonight' does...

Tucker Carlson reacts to passages from the former Georgia gubernatorial candidate's steamy novel

Fox News | 08 May, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×