23.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Jak pandemia zmieniła Dolny Śląsk? – Marszałek Marcin Krzyżanowski

26,463FaniLubię

Jak Samorząd Województwa wspiera służby medyczne w regionie?

Rok to dość długi okres – w pandemii zwłaszcza, dlatego też wyzwań i podejmowanych działań było bardzo wiele. Nasze wsparcie odpowiadało na pojawiające się na poszczególnych etapach pandemii potrzeby i problemy. Na początku pandemii zabiegaliśmy o zapewnienie szpitalom środków ochrony indywidualnej. Zebraliśmy wówczas potrzeby podmiotów medycznych z całego obszaru Dolnego Śląska, skoordynowaliśmy dostawę niezwykle potrzebnych i deficytowych w tamtym okresie produktów, dzięki czemu udało się zapewnić pacjentom opiekę, a personelowi pracę w reżimie sanitarnym. Dzisiaj jesteśmy już o krok dalej, ponieważ wypracowaliśmy ścieżkę przeprowadzania zakupów wspólnych – utworzyliśmy grupę zakupową, której liderem jest Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed. Grupa zakupowa przynosi wymierne korzyści, zaoszczędziliśmy już blisko milion złotych.Kolejnym działaniem, które okazało się niezwykle potrzebne, które ułatwiło codzienne funkcjonowanie personelu medycznego a przede wszystkim zapewniło bezpieczeństwo ich rodzinom, były hotele dla medyków. Zorganizowaliśmy dla nich możliwość mieszkania poza domem, by ich najbliżsi nie byli narażeni na zakażenie COVID-19. Koncentrujemy się również na zakupach sprzętu niezbędnego do ratowania życia i zdrowia, tworzenia nowych punktów pobrań i laboratoriów, poradni dla pacjentów, którzy przechorowali Covid-19. Od samego początku aktywnie angażujemy się w organizację programu szczepień, w którym uczestniczą marszałkowskie szpitale.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak pandemia zmieniła Dolny Śląsk?

Pandemia dotknęła Dolny Śląsk, cały nasz kraj i świat. Dolny Śląsk nie jest w tym przypadku odosobniony. To, co moim zdaniem jest najbardziej odczuwalne, to oczywiście ograniczenie kontaktów międzyludzkich, zaburzenie naszego rytmu życia, przyzwyczajeń, zmiana codziennego funkcjonowania poprzez chociażby zdalną pracę i naukę. W wielu miejscach epidemia wpłynęła również negatywnie na gospodarkę. Ograniczenia w wielu dziedzinach działalności gospodarczej postawiły określone grupy społeczeństwa w bardzo trudnej sytuacji. Wobec tego wsparcie programów rządowych okazało się bezcenne. Wszystko to jednak prowadzi do momentu, kiedy jesteśmy już zmęczeni i chcemy powrotu do normalności. W ochronie zdrowia pandemia szczególnie zaznaczyła swoją obecność. Tutaj wszystko musiało w zawrotnym tempie dostosować się do trudnych realiów. Pozytywne w tej trudnej sytuacji pandemicznej jest na pewno wzmocnienie współpracy pomiędzy podmiotami medycznymi, powstały nowe projekty integrujące jednostki, jak na przykład wspomniana już grupa zakupowa. Efekt pandemii to z pewnością również przyspieszenie cyfryzacji w ochronie zdrowia i informatyzacji procesów. Na uwagę zasługuje także poprawa infrastruktury szpitali, modernizacja sor-ów, izb przyjęć czy doposażenie w sprzęt medyczny. Na Dolnym Śląsku m.in. w Legnicy, Bolesławcu oraz Wałbrzychu, powstały szpitale tymczasowe. Utworzono je, by sprostać narastającym nowym przypadkom zachorowań i by zabezpieczyć miejsce w szpitalach dla chorych na COVID-19. Po zakończeniu pandemii, infrastruktura ta pozostanie i będzie wspierała zdrowie i życie Dolnoślązaków z innym już przeznaczeniem.

Jakie są wyzwania przed nami spowodowane covid-19

Największym wyzwaniem po pandemii będzie poprawa i odbudowa zdrowia dolnoślązaków.

Pandemia, a co za tym idzie tysiące dodatkowych pacjentów w szpitalach spowodowały ograniczenie zabiegów planowych. Z informacji płynących z marszałkowskich szpitali wynika, że duża część pacjentów nie zgłasza się do lekarza. Ze strachu przed zarażeniem pacjenci odwołują planowe zabiegi czy poważne operacje. I tutaj znajdujemy pole do działania. W tym momencie kładziemy duży nacisk na promocję zdrowia. Widzimy, że jest to zadanie niezwykle potrzebne, szczególnie podczas pandemii, ale również już po jej zakończeniu. Stawiamy na profilaktykę. Już teraz prowadzimy działania mające na celu jej promocję. Wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii realizujemy projekt promocji profilaktyki raka jelita grubego. W swoje działania włączamy samorządy lokalne, by dotrzeć do szerokiej grupy mieszkańców Dolnego Śląska, bez względu na kod pocztowy. Dane, które docierają do nas z marszałkowskich szpitali pokazują, że pacjenci z rakiem jelita grubego na leczenie trafiają zbyt późno – w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej

Profilaktyka raka płuca to kolejne działania w zakresie promocji zdrowia, które planujemy realizować w niedługim czasie. Do wspólnych działań podejmowanych z Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc zaprosimy samorządy z regionu całego województwa oraz zaangażujemy szpitale marszałkowskie w subregionach. Działania te będą polegać na przeprowadzaniu badań niskodawkowej tomografii mających na celu wykrycie zmian w płucach.

Olbrzymim wyzwaniem będzie również rehabilitacja osób, które przechorowały Covid-19. Wiele osób ma powikłania po przebytej chorobie, skalę tego zjawiska widzimy z funkcjonowania przychodni pocovidowych, które utworzyliśmy przy naszych szpitalach.

Obecnie przygotowujemy się do uruchomienia rehabilitacji w naszych szpitalach w ramach ogłoszonego rządowego programu. Usługi te pacjent znajdzie również w sanatoriach samorządu województwa w Szczawnie-Jedlina, Lądku-Długopole oraz Sanatoriach Dolnośląskich.

Jakie finansowanie otrzymały dolnośląskie służby medyczne

Już w pierwszych dniach pandemii Zarząd Województwa zareagował konkretnymi decyzjami na trudną sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym. W ciągu pierwszego tygodnia zorganizowane zostało wsparcie dla dolnośląskich placówek medycznych w ramach Dolnośląskiego Pakietu Wparcia Dla Ochrony Zdrowia. Do tej pory samorząd województwa na wsparcie ochrony zdrowia przeznaczył około 130 mln zł, pochodzących zarówno ze środków unijnych, jak i budżetu województwa, w tym między innymi: 7 762 306 zł z budżetu województwa w ramach walki z COVID-19, 91 200 000 zł z projektu z udziałem środków europejskich w ramach działania „Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020”, 8 210 000 zł na budowę szpitala tymczasowego w Bolesławcu, 13 909 068,00 zł na wsparcie szpitali powiatowych i DPS-ów oraz 4 170 005,80 zł dla szpitali niepublicznych. Dzięki tej pomocy szpitale i pogotowia ratunkowe w całym regionie doposażone zostały w sprzęt medyczny niezbędny do walki z zagrożeniem. Za przekazane przez samorząd województwa pieniądze – zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez jednostki medyczne w całym regionie – zakupionych zostało między innymi:  5 karetek pogotowia, 15 aparatów USG, 62 respiratory, 6 aparatów do oznaczania koronawirusa, 44 defibrylatory, 37 kardiomonitorów, 94 pulsoksymetry, ponad 665 tys. masek ochronnych, ponad 65 tys. opakowań rękawic jednorazowych. Trzy nowoczesne karetki bariatryczne, trafiły do Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, a jedna do Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Dodatkową pomoc finansową otrzymały także szpitale powiatowe oraz dolnośląskie Domy Pomocy Społecznej. W sumie dla DPS, szpitali powiatowych oraz szpitali prywatnych przeznaczono prawie 30 mln zł. Pieniądze te posłużyły m.in. na zakup sprzętu medycznego, wyposażenie laboratoriów, zakup i przeprowadzanie testów na obecność COVID-19 czy dodatki dla pracowników DPS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content