17,9 C
Warszawa
środa, 16 czerwca, 2021

„Ładowano do trumien, ile się zmieściło” Lekarz Dymitr Książek o identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

26,743FaniLubię

Pakowaczy ciał ofiar katastrofy smoleńskiej nikt nie pilnował. Pakowali to wszystko w czarne worki, obwiązywali sznurami, wsadzali do trumny i trumna wyjeżdżała na górę – opisuje w rozmowie z “DGP” lekarz, będący w 2010 r. świadkiem identyfikacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Dymitr Książek, lekarz specjalista medycyny ratunkowej pojechał wraz z rodzinami smoleńskimi do Moskwy jako asysta do pomocy w identyfikacji ciał zmarłych tragicznie pod Smoleńskiem. Wskazał na liczne nieprawidłowości do jakich doszło w czasie prac w prosektorium oraz obalił mit pracy niczym „jedna rodzina”, o której mówiła Ewa Kopacz. W rzeczywistości Rosjanie nie dopuścili bowiem polskich medyków i prokuratorów do identyfikacji szczątek ofiar.

W rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” z 2017 r. Dymitr Książek, lekarz obecny w czasie identyfikacji zwłok ciał ofiar wskazał, że polscy patomorfolodzy byli dopuszczeni do sekcji zwłok ofiar katastrofy jedynie jako obserwatorzy:

Od 11 kwietnia, przez prawie dwa dni, cała ekipa polskich specjalistów siedziała bezczynnie na ławkach. I cały czas próbowali się włączyć w prace. Od 13 kwietnia dostali pozwolenie na to, by dopasowywać ubrania do ciał, do nazwisk, co zresztą było ich olbrzymim wkładem. Ale do sekcjowania nie mieli dostępu

– mówił Książek.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Podobnie zdaniem Książka miało być z polskimi prokuratorami. Jak relacjonuje lekarz, “nie stali przy stołach sekcyjnych, nie pilnowali, nie nadzorowali, pojawiali się tylko, wchodzili, wychodzili”. Obecni w Moskwie Polacy zdaniem rozmówcy “mieli wrażenie, że Rosjanom nie podobało się, że mają być dopuszczeni do pracy”.

Jak opisuje Dymitr Książek, ciała były później transportowane do piwnic prosektorium, w których “pracowali pakowacze”:

Myślę, że to właśnie tam doszło do zamian ciał, do pomieszania szczątków. (…) Później najprawdopodobniej dorzucali też te małe nieidentyfikowalne. Pakowali to wszystko w czarne worki, obwiązywali sznurami, wsadzali do trumny i trumna wyjeżdżała na górę. I tam na dole żadnego z naszych oficjeli nie było(…) Tych pakowaczy nikt nie pilnował (…). Im najwyraźniej było wszystko jedno, co pakują do worów i do trumien. Ładowali, ile się zmieściło

– twierdził lekarz.

Musieli mieć na to przyzwolenie, wiedzieć, że trumny zostaną zaspawane, a rodziny będą wiedzieć, że ze względów sanitarnych nie będą mogły trumien otwierać w Polsce

– dodał Książek.

Nie podoba mi się, że teraz PO robi z Ewy Kopacz bohaterkę, bo była w Moskwie. Była, bo została wysłana przez polski rząd, którego była ministrem. (…) Sama z siebie mówiła słowa o zbadaniu każdego kawałka ciała. I zbiła na tym kapitał polityczny”

– ocenia lekarz.

Dotychczasowe ekshumacje wykazały, że w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał, a w 9 przypadkach w trumnach znaleziono części ciał innych osób. W grobie najmłodszej ofiary katastrofy smoleńskiej, stewardessy Natalii Januszko, ujawniono elementy ciał pięciu innych osób. W grobie Aleksandry Natalli-Świat znaleziono elementy ciała należące do jednej osoby. W trumnie generała Bronisława Kwiatkowskiego ujawniono 14 części ciał należących do 7 innych osób. W trumnie generała Włodzimierza Potasińskiego odkryto 6 części ciał należących do 4 innych osób. W trumnie arcybiskupa Mirona Chodakowskiego ujawniono połowę ciała, od pasa w górę. Natomiast od pasa w dół znajduje się tam ciało generała Tadeusza Płoskiego.

Jednocześnie rzeczniczka resortu spraw zagranicznych Marija Zacharowa oświadczyła na konferencji prasowej, że Rosja nie ponosi odpowiedzialności za pomylenie szczątków ofiar, przy układaniu ich w trumnach. Rzeczniczka MSZ Marija Zacharowa oświadczyła również, że zgodnie z protokołem podpisanym przez przedstawicieli rządów Polski i Rosji, wszystkie czynności związane z identyfikacją ciał ofiar katastrofy smoleńskiej prowadzone były „bezpośrednio przez polskich przedstawicieli i krewnych ofiar”.

26,743FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

26,743FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
Sen. Barrasso says he...

Senate Republican Chair John Barrasso he’s determined to make President Biden a “one-half-term president.”

Fox News | 15 Jun, 2021
Dana Perino 'doesn't buy'...

Dana Perino 'doesn't buy' White House excuse for no Biden-Putin news conference

Fox News | 15 Jun, 2021
David Marcus: AOC is...

Is Rep. Alexandria Ocasio-Cortez, D-N.Y., the most honest Democrat in Washington? At least as far as the current...

Fox News | 15 Jun, 2021
Parents of former Marine...

The parents of a former U.S. Marine languishing in a Russian prison is hopeful that President Biden and...

Fox News | 15 Jun, 2021
Joey Jones reacts to...

Jones sounds off on 'woke' cancel culture taking over college campuses on 'America Reports'

Fox News | 15 Jun, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×