30,5 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia, 2022

SKANDAL! Dziennikarze Wyborczej: Bohaterem nie czyniłbym Pileckiego, ale Józefa Cyrankiewicza. Kim był?

26,463FaniLubię

Skandaliczny wywiad z udziałem dwóch dziennikarzy Gazety Wyborczej Piotra Głuchowskiego i Michała Wójcika został opublikowany kilka dni temu na łamach gazety. We wzajemnej wymianie zdań dziennikarze zaczęli podważać bohaterskość czynów Witolda Pileckiego w obozie Auschwitz oraz gloryfikować… Józefa Cyrankiewicza późniejszego premiera PRL, który przypisywał sobie zasługi Pileckiego. Kim był Cyrankiewicz? Wyjaśniamy poniżej.

Na powyższym zdjęciu, Józef Cyrankiewicz, usłużnie podający ogień Józefowi Stalinowi, który był katem wykonującym wyrok śmierci na polskości. Cyrankiewicz i Rotmistrz Witold Pilecki przebywali w obozie w Auschwitz. Tuż po wojnie Cyrankiewicz rozpoczął współpracę z Sowietami, natomiast Witold Pilecki pozostał w konspiracji i dalej walczył o wolną Polskę – tym razem wolną od komunistycznej dyktatury.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Dlatego Cyrankiewicz zaraz po wojnie został premierem, a Witold Pilecki trafił do ubeckiej katowni. Wikipedia pisze: ,,Nie ma wzmianki na temat spotkania Pileckiego z Cyrankiewiczem w obozie, w żadnych dokumentach muzealnych ani we wspomnieniach obu więźniów.” Trudno żeby takie materiały się zachowały we wspomnieniach Pileckiego, skoro, jak opowiedziała jego kuzynka Eleonora Ostrowska: ,,Któregoś dnia przyszło do mnie dwóch panów. Prosili, abym wydała im pamiętnik i wszystkie rzeczy Witolda. Zgodziłam się, bo pokazali upoważnienie z oryginalnym podpisem Pileckiego. Nie wiedziałam wówczas, że jest już na UB. Potem zrozumiałam, że w pamiętniku mogły być materiały podważające rolę Cyrankiewicza w obozie”.

Po haniebnym wyroku śmierci dla Witolda Pileckiego, wydanym przez komunistów, jego zrozpaczona żona szukała pomocy, poprosiła Cyrankiewicza o wstawienie się za nim, z uwagi na wspólne doświadczenie pobytu w Auschwitz. Ten jednak nie zareagował. Komuniści, dokonali egzekucji na jednym z najwspanialszych synów narodu polskiego.

Premierowi Cyrankiewiczowi, podporządkowanemu ZSRR „zawdzięczamy” m.in. wycofanie Polski z planu Marshalla. Przewodniczył również zarządowi Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, a nawet komitetowi czcącemu… urodziny Stalina, odpowiedzialnego za wymordowanie polskiej elity narodowej.

,,W czasie wydarzeń Czerwca 1956 opowiedział się przeciwko robotnikom i nakazał oddziałom Wojska Polskiego oraz Korpusowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego brutalnie stłumić powstanie robotnicze w Poznaniu. Podczas protestów robotniczych Grudnia 1970 zaakceptował decyzję Gomułki o strzelaniu do robotników i przyjął ją do realizacji jako premier rządu”.

To on wypowiedział legendarne słowa, że każdy kto ,,odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie”.

W dniu wczorajszym opublikowano w Gazecie Wyborczej artykuł, w którym ich dwóch dziennikarzy dokonali wzajemnej wymiany zdań na temat roli Pileckiego i Cyrankiewicza w odniesieniu do ich bohaterskich czynów – mowa o Piotrze Głuchowskim i Michale Wójciku. Temu pierwszemu kilka lat temu ,,Agora” wycofała nakład książki ze sklepów po tym, jak dziennikarze uznali ją za plagiat. Oto fragment ich wywiadu:

Głuchowski: ,,No, ale przecież był rotmistrz Witold Pilecki, który poszedł do Auschwitz na ochotnika, żeby alarmować świat o tym, co tam się wyprawia”

Wójcik: ,,Poszedł tam na rozkaz, bo dowództwo chciało się go pozbyć z Warszawy. Słynny raport tego „ochotnika bez ochoty” to sensacyjna chłopacka gawęda, a nie żaden alarm. On pisał epopeję o sobie – dzielnym rycerzu w misji do piekła. Raportował, jak to Polacy wodzą Niemców za nos w Auschwitz. Jak zamontowali antenę w kominie i wysyłali wieści do Londynu. Jak polski więzień-konspirator stanął przed wizytującym Auschwitz Himmlerem i zaśmiał mu się w nos. Takie bajki.”

Głuchowski: ,,Gdybym miał pisać scenariusz filmu, bohaterem nie czyniłbym Pileckiego, ale PPS-owca Józefa Cyrankiewicza, późniejszego premiera”.

1 KOMENTARZ

  1. Co najmniej sto razy już myślałem, że „Gazeta Wyborcza” osiągnęła ostateczne moralne dno i za każdym razem potem się okazywało, że to towarzycho rekordy w łajdactwie, plugastwie, kłamstwie bić będzie do końca świata i jeden dzień dłużej. Z ubeckiej kanalii, z kata niepodległej Polski bohatera teraz robią, z antypolskiej szumowiny z krwią polskich patriotów na rękach. A jednego z największych polskich patriotów plugawić będą. Wymiotować się chce słysząc majaki takich szumowin, nienawiścią do Polski napędzanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content