22,1 C
Warszawa
niedziela, 7 sierpnia, 2022

Przerażające krzyki ofiar katastrofy smoleńskiej z czarnych skrzynek TU-154. Zobacz nagranie [WIDEO]

26,463FaniLubię

10 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy 11. rocznicę jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii powojennej Polski – katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji w TVP wyemitowano film z raportu podkomisji smoleńskiej ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy prowadzonej przez Antoniego Macierewicza. Na jego podstawie jednoznacznie wynika, iż przyczyną katastrofy smoleńskiej były dwa wybuchy, a na szczątkach badanych części wraków TU-154M wykryto trotyl i heksagon. W filmie nałożono nagrania z czarnych skrzynek z najbardziej prawdopodobną symulacją lotu samolotu. Słychać w nich przerażające krzyki załogi.

Raport w sposób skrupulatny i szczegółowy przedstawił symulację wydarzeń, do których doszło w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. i obalił tym samym stanowisko komisji Millera. Przywołano liczne wyniki analiz, badań i opinii ekspertów współpracujących z podkomisją.

 „Podkomisja nie ma wątpliwości, że na tragedię złożył się szereg świadomych działań, zarówno w obszarze remontu samolotu Tu-154M, sposób przygotowania oficjalnej delegacji rządowej do Katynia, świadomego fałszywego sprowadzania samolotu do lądowania 1 tys. m przed lotniskiem przez rosyjskich kontrolerów, jak i awarii oraz eksplozji, które ostatecznie zniszczyły tupolewa i doprowadziły do śmierci prezydenta RP oraz całej delegacji rządowej, lecącej na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę ludobójstwa w Katyniu w 1940 r.”

– oświadczono w filmie.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W filmie szczegółowo analizowano sposób dokonania zniszczeń samolotu, który jest charakterystyczny dla działań wybuchowych, podobnie jak rozmieszczenie ciał ofiar. Na odciętych miejscach skrzydła widoczne były charakterystyczne loki powybuchowe. Wybuchy miały miejsce w skrzydle samolotu oraz w centropłacie w pobliżu salonki generalskiej.

Według podkomisji po wybuchu w skrzydle samolot był już w „beznadziejnej sytuacji, a tragedii dopełniła całkowita awaria zasilania elektrycznego około 15,7 m nad ziemią”. „Był to skutek drugiej eksplozji, tym razem w centropłacie w pobliżu salonki generalskiej. To ten ładunek zabił pasażerów salonki, rozrzucając ich szczątki na odległość blisko 100 m., wysadził lewe drzwi pasażerskie i tak zniszczył centropłat, że jego lewy dźwigar osmolony od wybuchu przeleciał 80 m na północny-wschód”

– wskazali autorzy nagrania.

W filmie poruszono też kwestę obecności heksogenu na wraku. „Wszelkie wątpliwości co do technicznej przyczyny tragedii smoleńskiej zostały wyeliminowane po badaniu próbek szczątków lewej burty wykonanym w laboratorium chemicznym jednego z naszych natowskich sojuszników. Odnaleziono na ich wewnętrznej stronie nie tylko ślady osmolenia, ale także wykryto obecność heksogenu – jednego z najsilniejszych materiałów wybuchowych. Heksogen użyty był przez terrorystów libijskich do zniszczenia samolotu USA, wysadzenia metra moskiewskiego oraz zamachów na bloki mieszkalne w rosyjskich miastach przed drugą wojną czeczeńską”

– zaznaczono.

Według podkomisji, na ustalony przebieg wydarzeń, wskazuje również bardzo szczegółowa analiza rozmieszczenia szczątków ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. „Ciała pary prezydenckiej zostały rozrzucone na odległość ponad 40 metrów od siebie. Także poprzeczny do kierunku lotu szczątków samolotu rozrzut wielu innych fragmentów ciał ofiar, wskazuje na wybuch jako przyczynę śmierci pasażerów. Przykładowo jeden z pasażerów znalazł się najbardziej na południowy zachód, ale jego rękę znaleziono na terenie leżącym najbardziej na wschód. Jedna z pasażerek została wgnieciona w gródź ogonów samolotu, czyli w kierunku przeciwnym przemieszczeniu się samolotu. Inna pasażerka wyrzucona podmuchem do góry przeleciała nad całym centropłatem i wpadła do zagłębienia między klapą i powierzchnią skrzydła” – wskazano w materiale.

W nagraniu podkreślono też, że wybuch w samolocie potwierdza fakt, iż drzwi pasażerskie wbiły się na głębokość około metra w ziemię. „Rekonstrukcja uderzenia w ziemie pierwszych lewych drzwi pasażerskich, których prędkość lotu w ostatniej fazie wielokrotnie przekraczała prędkość upadku samolotu potwierdza, że samolot rozpadł się na skutek wybuchu w powietrzu jeszcze przed uderzeniem w ziemie”

– zaznaczono.

Potwierdziły to badania NIAR (Narodowego Instytutu Badań Lotniczych – National Institute for Aviation Research) dowodzące, że aby wbić się w ziemie na głębokość co najmniej jednego metra drzwi te musiały osiągnąć prędkość pionową przynajmniej 120 m/s. Tymczasem samolot spadał wówczas już wolniej niż 12 m/s. Ta dodatkowa energia mogła pochodzić tylko od wybuchu” 

– tłumaczono w materiale.

Dziś już wiemy, że do tragedii smoleńskiej nie doszłoby, gdyby nie rozbicie TU-154M na skutek eksplozji, która zniszczyła najpierw lewe skrzydło, a następnie cały samolot i zabiła 88 pasażerów i 8 członków załogi. Taka jest prawda o katastrofie smoleńskiej, największej tragedii jaka spadła na Polskę niepodległą po 1945 roku”

– podsumowano raport podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

Poniżej fragment filmu, na którym słychać krzyki ofiar (załogi samolotu) katastrofy smoleńskiej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content