6,6 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

W 2021 r. obchodzimy w Kościele cały szereg jubileuszy – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

200 lat temu urodził się pierwszy koreański kapłan – męczennik

Pod koniec listopada ubiegłego roku w koreańskiej diecezji Daejeon rozpoczął się wielki jubileusz 200-lecia urodzin męczennika św. Andrzeja Kima Tae-gŏna, pierwszego księdza katolickiego, który był rodowitym Koreańczykiem. Urodzony 21 sierpnia 1821 r. św. Andrzej Kim jest najbardziej znanym męczennikiem z grona 103 męczenników koreańskich kanonizowanych przez Jana Pawła II w 1984 r. Został ścięty w czasie prześladowań 16 września 1846 r. w Saenamteo niedaleko Seulu za odważne przyznanie się, że jest katolikiem.

Od 300 lat głoszą Jego mękę

22 listopada 2020 r. w Rzymie rozpoczęły się – mające potrwać ponad rok – obchody Jubileuszu Zgromadzenia Męki Pańskiej, czyli pasjonistów. Okazją do tego jest 300. rocznica powstania zgromadzenia. Założył je w 1720 r. Włoch św. Paweł od Krzyża (1694-1775) wraz ze swym bratem Janem Chrzcicielem. Celem pasjonistów jest – jak czytamy na stronie passio. info.pl – „podtrzymywanie pamięci o męce i śmierci Pana oraz przepowiadanie jej”. Powołanie to realizuje dziś „1700 pasjonistów pracujących w 62 krajach na 7 kontynentach”. Z pasjonistami związanych było wielu świętych Kościoła – oprócz św. Pawła od Krzyża byli wśród nich m.in.: Gemma Galgani, św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej (Franciszek Possenti), Maria Goretti. Na rozpoczęcie jubileuszu szczególnie wspominano zamordowanego przez komunistów 11 listopada 1952 r. bułgarskiego pasjonistę bł. bp. Eugeniusza Bosiłkowa. Więcej o samym zgromadzeniu, o Roku Jubileuszowym oraz o związanych z nim odpustach przeczytać można na stronie: passio.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

450 lat od Lepanto

Pod koniec listopada ubiegłego roku w hiszpańskiej diecezji Alcalá de Henares rozpoczął się Maryjny Rok Jubileuszowy z okazji 450. rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Lepanto. Potrwa do 20 listopada 2021 r. Wymodlone na różańcu, przypisywane przez papieża św. Piusa V wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Różańcowej zwycięstwo w bitwie morskiej w Zatoce Lepanto 7 października 1571 r. uratowało chrześcijaństwo przed muzułmańską inwazją. Dlaczego Alcalá de Henares? W leżącym na terenie diecezji mieście Villarejo de Salvanés wybudowane zostało sanktuarium i klasztor – dziękczynne wotum za tę wiktorię. Tradycja głosi, że staraniem jego fundatora Luisa de Requesensa, głównego dowódcy Kastylii i wiceadmirała w bitwie pod Lepanto, papież św. Pius V wysłał tam czczony do dziś wizerunek Matki Bożej zwanej Virgen de la Victoria de Lepanto. Głównym celem jubileuszowych obchodów jest propagowanie modlitwy różańcowej.

800 lat temu św. Antoni dotarł do Włoch

Antoni nie był Włochem, ale Portugalczykiem. Jako młody augustianin przeszedł do franciszkanów i popłynął na misje do Maroka, ale z powodu choroby musiał powrócić do Portugalii. Na skutek burzy, jaka rozpętała się na morzu, zamiast do swojej ojczyzny dotarł jednak tylko do Włoch, a konkretnie na Sycylię (Capo Milazzo). Działo się to wiosną 1221 r. Ostatnie lata swego życia Antoni spędził w Padwie – stąd jego przydomek Padewski. Z okazji jubileuszu opracowano liczącą niemal 2 tys. km trasę pielgrzymkową podzieloną na 97 etapów, która połączyła wszystkie włoskie miejscowości odwiedzone przez owego wielkiego doktora Kościoła, ewangelizatora, kaznodzieję i cudotwórcę. Więcej informacji o potrójnym jubileuszu „antoniańskim” znaleźć można na stronie: antonio2022.

900 lat norbertanów i norbertanek

Wydarzyło się to w noc Bożego Narodzenia 1121 r. Właśnie wtedy w dolinie Prémontré we Francji pierwsza grupa norbertanów (premonstratensów) złożyła śluby zakonne na ręce św. Norberta z Xanten. W tym samym roku powstała również żeńska gałąź zakonu. Charyzmatem norbertanów i norbertanek jest szczególny kult Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej Matki Bożej. Z zakonem związana była m.in. bł. Bronisława (1204-1259). Najważniejszym ośrodkiem norbertańskim w Polsce jest klasztor norbertanek na krakowskim Salwatorze. Wspólnota jest tam obecna od 1148 r. Drugi klasztor znajduje się w Imbramowicach. Norbertański jubileusz zakończy się 9 stycznia 2022 r. Więcej o norbertankach przeczytać można na stronie: Norbertanki Kraków.

Dante 700 i Norwid 200

W 2021 r. świętować będziemy również okrągłe rocznice związane z dwoma wielkimi katolickimi poetami i myślicielami. W Polsce Sejm RP ogłosił rok 2021 nie tylko Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, lecz także Rokiem Cypriana Kamila Norwida (z okazji 200. rocznicy jego urodzin – 24 września 1821 r.), a we Włoszech (głównie w archidiecezji Rawenna-Cervia) już we wrześniu zainicjowano trwające rok obchody 700-lecia śmierci Dantego Alighieri. Wielki poeta zmarł w nocy z 13 na 14 września 1321 r. w Rawennie. Z okazji obchodów jubileuszu papież Franciszek życzył, aby stał się on „bodźcem do ponownej lektury jego «Boskiej Komedii», abyśmy w ten sposób uświadomiwszy sobie naszą wygnańczą kondycję, dali się sprowokować do wejścia na drogę nawrócenia”. Wiele interesujących informacji o Dantem i obchodach jubileuszu znaleźć można na stronie: vivadante.

Strony przygotował Henryk Bejda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content