7,9 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024

Żłobek pierwszym etapem edukacji dziecka

26,463FaniLubię

W dzisiejszych czasach rodzice są świadomi znaczenia prawidłowego rozwoju osobowego swoich dzieci. Mając świadomość, że dziecko rozwija się najintensywniej w pierwszych dwóch latach życia, chcemy mu stworzyć jak najlepsze warunki do wzrostu zarówno psychoruchowego jak i intelektualnego. Obecnie w żłobkach coraz większa ilość placówek oferuje szeroki wybór zajęć i aktywności, w czasie których dzieci eksplorują świat wokół nich oraz nabywają szereg umiejętności pomagających im usamodzielnić się w codziennym życiu. Jak wygląda edukacja dzieci w żłobku, jakich umiejętności nabywają maluchy w takich placówkach oraz dlaczego ten etap jest niezwykle ważny dla ich rozwoju? Wyjaśniamy poniżej!

Wolne miejsca w dolnośląskich żłobkach!

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Żłobki – niegdyś najtrudniej dostępne placówki do opieki nad dziećmi, dzisiaj ogłaszają kolejne nabory na wolne miejsca. To właśnie dzięki staraniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego utworzonych zostało wiele miejsc opieki dla dzieci żłobkowych na terenie dolnośląskich gmin:

Nasze wieloletnie starania o poprawę dostępności miejsc w dolnośląskich żłobkach przyniosły efekt. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach poprzedniej perspektywy unijnej prawie 182 mln zł przeznaczonych zostało na uruchomienie nowych miejsc w dolnośląskich żłobkach. Wsparcie otrzymały do tej pory m.in. Brzeg Dolny, Długołęka, Lądek-Zdrój, Gmina Wiejska Kłodzko, Gmina Wiejska Oleśnica, Dobrzykowice, Gmina Dzierżoniów, Głogów, Kostomłoty, Trzebnica, subregion wałbrzyski i wrocławski. Chcemy w ten sposób pomóc rodzicom, zwłaszcza matkom w powrocie na rynek pracy poprzez zapewnienie opieki dla najmłodszych pociech na najwyższym poziomie. Zachęcam gorąco Dolnoślązaków do zapoznania się z ofertą najlepszych placówek w naszym regionie

– mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Pierwsze dwa lata – najintensywniejszy rozwój

Najnowsze badania dowodzą, że dzieci uczą się najintensywniej od chwili narodzin do 2. roku życia. Jest to bowiem czas budowania fundamentów. Mózg dzieci w tym wieku jest niezwykle plastyczny i wrażliwy na działanie środowiska i różnorakich bodźców. Najlepszym środowiskiem rozwoju dla dzieci jest to zapewniające im poczucie bezpieczeństwa, dające mu możliwość swobodnego działania oraz umożliwiające mu spełnienie jego potrzeb podstawowych oraz wejście w świat społeczny. Taką rolę mogą odegrać zarówno rodzina, jak i dobra instytucja.

Edukacja w żłobku – czego się dzieci uczą?

Dzień w żłobku jest pełen pracy i angażujących zajęć dla każdego malucha. Dzięki umiejętnemu zorganizowaniu przestrzeni i zabaw w instytucjach opieki nad malcami do lat 3, tworzy się w ten sposób ogromne możliwości do zdobywania wiedzy i nowych zdolności. W większości żłobków odbywają się zajęcia manualne, zajęcia ruchowe, dydaktyczne, zajęcia tematyczne, relaksacyjno-wyciszające, muzyczne oraz integracyjne zabawy. Wiele żłobków korzysta podczas zajęć z elementów pedagogiki zabawy, kinezjologii edukacyjnej, a także pedagogiki Montessori. Zajęcia muzyczno-ruchowe pomagają stymulować zmysł równowagi, wzroku, słuchu i koordynacji ciała. Jednocześnie uczą dzieci poczucia rytmu i nierzadko wykorzystują również ćwiczenia gimnastyki korekcyjnej w celu zapobiegania wadom postawy i stóp. Z kolei w trakcie zajęć kreatywnych maluchy ćwiczą zdolności manualne i prace rączek. Wiele przedszkoli oferuje również naukę języka angielskiego, zajęcia logopedyczne, pracę z rehabilitantami, organizuje teatrzyki dla dzieci oraz bajkoterapię (bajka mówiona i czytana). Żłobki dbają również o celebrację poszczególnych dni jak np. Dzień Mamy, Mikołajki czy Dzień Kubusia Puchatka oraz urodziny poszczególnych dzieci.

Lepszy start w przedszkolu

Według badań przeprowadzonych w krakowskich przedszkolach, w których porównano gotowość dzieci trzyletnich uczęszczających i nieuczęszczających do żłobka, te pierwsze cechowały się znacznie wyższymi zdolnościami adaptacyjnymi. U dzieci trzyletnich uczęszczających do żłobka zauważono:

Wysoki poziom sprawności ruchowej, a większość z nich nie miała problemu z wykonaniem zadań motorycznych (jak np. chodzenie na palcach oraz tworzenia konstrukcji na placu zabaw) oraz zadań manualnych (np. budowanie wieży z klocków czy nawlekanie koralików).

– Prawidłowy poziom samoobsługi zauważono u ponad 80 proc. dzieci – potrafiły wypić napój z kubka, posługiwać się sztućcami podczas posiłków i przenosić naczynie wypełnione płynem.

– Również ¾ badanych dzieci wykazywało się samodzielnością w załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

– U znacznej większości dzieci żłobkowych zauważono także prawidłowy rozwój mowy poprzez rozumienie prostych jak i złożonych poleceń, konstruowanie zdań, opowiadanie zdarzeń oraz zauważalną dominację słów nad gestami.

– Ponad 90 proc. badanych dzieci reagowało na polecenia słowne w zabawie oraz spontanicznie informowało o swoich potrzebach.

– Większość dzieci (ok. 70 proc.) potrafiła również zapamiętywać krótkie wierszyki i posługiwać się liczebnikami oraz dostrzegały przeciwstawne cechy przedmiotu.

– U ponad 70 proc. dzieci żłobkowych wyraźnie dominowały zachowania świadczące o dobrym kontakcie z nauczycielem, podczas gdy u dzieci „nieżłobkowych” jedynie 56 proc. wykazywało takie postawy.

– Zdecydowana większość dzieci będących w żłobku miała również łatwość w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami oraz podejmowania z nimi zabawy, podczas gdy u dzieci nieuczęszczających do takiej placówki ponad 50 proc. nie wchodziła w relacje z rówieśnikami bądź preferowała samotną zabawę.

Badania pokazują, że żłobek jest dzisiaj miejscem, które w doskonały sposób może wykorzystać potencjał emocjonalny i intelektualny naszego dziecka. Uczęszczając do żłobka nasze dziecko nabywa niezbędnych umiejętności, które pomogą mu płynnie wejść w kolejny etap edukacji jakim jest przedszkole. Maluchy chodząc do placówek opiekuńczych mają zapewnione wsparcie pedagogiczne, psychologiczne i logopedyczne. W coraz większej ilości takich placówek są również sale integracji sensorycznej. Choć początkowo rozłąka z dzieckiem bywa trudna, z czasem może przynieść wiele korzyści dla jego rozwoju. Już dziś zapoznaj się z ofertą dolnośląskich żłobków i wybierz najlepszą placówkę dla Twojej pociechy!

Czy artykuł był pomocny?
nazwa zadania: Fakty i mity na temat żłobków


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content