4,7 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Sygnały wskazujące gotowość posłania dziecka do żłobka

26,463FaniLubię

Podjęcie decyzji o zapisaniu dziecka do żłobka może przysparzać rodzicom wiele stresu. Rozważając możliwość rozpoczęcia pierwszego etapu edukacyjnego swoich pociech, opiekunowie zastanawiają się czy ich maluch jest już gotowy na wejście w nową rzeczywistość związaną z dłuższą rozłąką poza domem. Pomocą mogą się okazać symptomy wysyłane przez nasze dziecko, które świadczą o wstępnej gotowości do posłania naszego malucha do murów żłobkowych. Dowiedz się, czy Twoje dziecko ma szansę na bezproblemową adaptację w żłobku!

Żłobek to placówka przeznaczona dla dzieci w wieku od ok. 10 miesięcy do 3 lat. Zapisy do żłobków trwają przez cały rok. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach funduszy unijnych przekazuje stałe wsparcie finansowe dla gmin z Dolnego Śląska na utworzenie nowych miejsc w placówkach dla dzieci do lat 3 i zachęcają tym samym rodziców do skorzystania z tej formy opieki:

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego od dłuższego czasu przeznacza wsparcie finansowe na tworzenie nowych miejsc opieki w żłobkach oraz wspiera te już istniejące poprzez adaptację pomieszczeń, zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych czy zapewnienie środków na bieżące funkcjonowanie przez 12 miesięcy, w tym opłat za wyżywienie i pobyt dziecka. W skutek podjętych przez nas działań w wielu gminach województwa dolnośląskiego, głównie wiejskich i miejsko-wiejskich zostały utworzone nowe miejsca opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które teraz oczekują na swoich podopiecznych. Dzięki temu rodzice/opiekunowie będą mogli powrócić do aktywności zawodowej po przerwie związanej z narodzinami, a to doprowadzi do zwiększenia zatrudnienia wśród rodziców najmłodszych dzieci. Sygnały, które płyną do nas z wielu dolnośląskich gmin mówią, że nadal jest wiele wolnych miejsc w takich placówkach. Na stronach internetowych dedykowanych zapisom dla naszych dzieci podawane są informacje o aktualnie dostępnych miejscach w żłobkach. Warto więc poświęcić czas na zapoznanie się ofertą z naszych gmin i skorzystać z tej formy opieki nad dziećmi

– mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W przypadku posłania dziecka do placówki żłobkowej adaptacje to nieodłączny etap, przez który musi przejść niemal każdy malec, który pierwszy raz zetknie się ze żłobkową rzeczywistością. Są jednak dzieci, które znacznie lepiej znoszą proces integracji z grupą rówieśniczą. Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka powinna być poprzedzona obserwacją jego zachowań w różnych sytuacjach. Oto najważniejsze sygnały świadczące o gotowości naszego dziecka do rozpoczęcia przygody ze żłobkiem:

  1. Dziecko nie boi się zostać samo – jeśli nasz maluch dobrze znosi kilkugodzinne rozłąki z rodzicami to jest to wstępny sygnał o jego gotowości do przebywania w żłobkowych murach. Zanim zostawimy dziecko na kilka godzin w żłobku, warto sprawdzić jego nastawienie do okresowej izolacji, czyli wypróbować zabawę w rozstania i powroty. Na początek wystarczy 5-10 minut dziennie bez rodziców i z czasem wydłużać okres kontrolowanej izolacji, aby dziecko doświadczało bezpiecznych momentów bycia poza rodzicami. Pozostawmy malucha u babci, cioci czy bliskiego znajomego, aby sprawdzić jak zareaguje na chwilową rozłąkę. Przy rozstaniach nie dawajmy się ponieść emocjom. Dzieci mają naturalną gotowość do pójścia w świat. Jeśli relacja z opiekunem jest relację bezpieczną, dobrą, to dziecko samo będzie gotowe do tego, by zaciekawiać się rówieśnikami. Jeśli bez problemu radzi sobie z nieobecnością rodziców, dużo łatwiej będzie mu znieść przyzwyczaić się do swojej nowej codzienności w murach żłobka.
  2. Interesuje się rówieśnikami – mimo iż dzieci najchętniej nawiązują kontakt z rówieśnikami w wieku przedszkolnym, a do drugiego roku życia psychologowie mówią o tzw. zabawie samotnej, niektóre bobasy już od najmłodszych lat wykazują zainteresowanie innymi maluchami – uśmiechają się do nich, gaworzą, starają się je dotykać, a roczne dzieci potrafią trząść się z radości na widok innych rówieśników. W miarę rozwoju maluszki spędzają ze sobą coraz więcej czasu i coraz mniej z dorosłymi. W okresie wczesnego dzieciństwa rówieśnicy są często punktem odniesienia do kształtowania ich własnej tożsamości. Na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka najlepiej właśnie wpływają kontakty z innymi rówieśnikami, czemu dowodzą słowa wielu mam, które zauważyły gwałtowne postępy w nabywaniu nowych umiejętności przez ich pociechy po umieszczeniu ich w grupie tożsamej wiekowo. Jeśli więc Twoje dziecko chętnie spędza czas w gronie innych dzieci, najprawdopodobniej bardzo szybko zaadaptuje się w relacjach z rówieśnikami z grup żłobkowych.
  3. Wykazuje się samodzielnością – mimo iż jest rzadko spotykana w tym wieku, umiejętność załatwiania potrzeb fizjologicznych, samodzielnego jedzenia posiłków czy ubierania się przy niewielkiej pomocy będą z pewnością bardzo pomocne w okresie przebywania w żłobku. Niektóre dzieci wykazują przejawy szybkiego usamodzielnienia w wykonywaniu wielu czynności dnia codziennego. Niezwykle istotna jest również umiejętność komunikowania własnych potrzeb – w ten sposób możemy być spokojni, iż nasz maluch lepiej poradzi sobie, jeśli będzie potrzebował pomocy opiekunek w zabawie czy korzystaniu z nocnika.

Rodzice często uważają, że nie ma dobrego momentu, aby oddać malca do żłobka. Tymczasem nasz maluch się rozwija, a żłobek może mu pomóc w jego edukacji. Profesjonalna opieka i towarzystwo innych dzieci sprawiają, że w naszych pociechach odkrywane są nowe umiejętności, których rodzice sami nie byliby w stanie dostrzec. Zabawa w żłobku sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów społecznych – od roli obserwatora aż po kopiowanie zachowań rówieśników, co znacząco wpływa na jego dalszy rozwój emocjonalny i społeczny. Jeśli zauważysz u swojego dziecka symptomy wskazujące na gotowość do spróbowania nowego etapu w jego edukacji jakim jest żłobek, nie zawahaj się jeszcze dziś sprawdzić oferty dolnośląskich placówek!

Czy artykuł był pomocny?
nazwa zadania: Fakty i mity na temat żłobków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content