11,9 C
Warszawa
piątek, 15 października, 2021
spot_img

Jak rozwija się dziecko w żłobku?

26,463FaniLubię

Żłobek czy dom? To jedna z pierwszych poważniejszych decyzji przed jakimi staną rodzice swoich pociech. Wiele osób podkreśla walory rozwojowe dla wczesnej integracji malucha z rówieśnikami. Z drugiej strony liczne głosy wskazują, iż jest to zbyt szybki czas na oddanie dziecka pod opiekę placówki. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat wpływu umieszczenia dziecka w żłobku na jego rozwój!

Wiele dolnośląskich gmin posiada dostępne miejsca w żłobkach, w których czeka na dzieci bogata oferta zajęć plastycznych, rytmicznych, logopedycznych i integracyjnych. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zachęca rodziców do skorzystania z tej formy pieczy dla naszych pociech:

Żłobki przyjmują dzieci od około 10 miesiąca życia. Z reguły większość maluchów uczęszcza do nich, gdy skończy rok. Obecnie wiele osób z powodu pandemii zdecydowało się na podjęcie samodzielnej opieki nad dzieckiem, a to spowodowało, że liczne placówki dla dzieci do lat 3 mają wciąż wolne miejsca. Dolnośląskie żłobki to nie tylko forma sprawowania opieki nad dzieckiem, lecz również bogata oferta zajęć aktywizujących i wpływających na rozwój ich umiejętności psychoruchowych. Dlatego gorąco zachęcam dolnośląskich rodziców do skorzystania z miejsc oferowanych przez dolnośląskie gminy w żłobkach”

– wskazuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Bogata oferta zajęć

Żłobek już dawno przestał być przysłowiową „przechowalnią”, w której dzieci snują się od ściany do ściany, lecz stał się miejscem w którym skrupulatnie dba się o rozwój, zapewnia liczne rozrywki, uczy samodzielności oraz adaptuje się do funkcjonowania w społeczeństwie. Wiele mam podkreśla, że zmiany w rozwoju własnych dzieci po umieszczeniu ich w placówkach żłobkowych potrafiło dostrzec z tygodnia na tydzień. Samodzielnie bardzo trudno jest zapewnić maluchowi tak różnorodne spektrum zajęć w ciągu dnia, jakie oferują dzisiaj placówki żłobkowe. Od zabaw integracyjnych, po zajęcia plastyczne, rytmiczne, taneczne i ruchowe, aż na zajęciach logopedycznych i teatrzykach kończąc. W placówkach dzieci korzystają również z zajęć nauki języków obcych oraz uczestniczą w licznych warsztatach np. chemicznych. Żłobek dba również o celebrację dni ważnych z perspektywy świata dziecięcego, takich jak Mikołaj, urodziny, Dzień Misa, czy Bal Karnawałowy. Kreatywne zabawy sprawiają, że dzieci otrzymują każdego dnia ładunek wielu pozytywnych bodźców, które mogą współdzielić z innymi rówieśnikami.

Dzieci uczą się od siebie nawzajem

Największym plusem umieszczenia maluszka w żłobku jest przebywanie wśród rówieśników. Mimo iż każdy z nas jest w stanie zapewnić dziecku systematyczny bodźce od innych dzieci, takiego nagromadzenia kontaktów społecznych, jakie ma miejsce w placówkach opiekuńczych, nie ma nigdzie indziej! Dzieci poprzez wzajemną obserwację uczą się nowych umiejętności i stymulują swój rozwój społeczny i intelektualny. Szkraby żłobkowe szybciej opanowują sztukę korzystania z nocnika oraz zaczynają mówić pierwsze słowa. Obecność grupy sprawia, że dzieci stają się odważniejsze, a te nieśmiałe znacznie częściej wykazują inicjatywę do wspólnej zabawy. Poprzez codzienny kontakt z innymi maluchami dzieci stają się bardziej otwarte w stosunku do innych ludzi i innych dzieci. W ten sposób szybko przyswajają reguły panujące w grupach rówieśniczych, takie jak współpraca, dzielenie się, czekanie na swoją kolej czy dostosowanie do rytmu dnia.

Praca nad zdolnościami

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oxford, w Londynie, Stanford i Harvardzie dowodzą, że dzieci, które uczęszczają do żłobków rozwijają się szybciej pod względem intelektualnym. Naukowcy wykazali, że dzieci te lepiej przechodziły adaptację w przedszkolu, uzyskiwały wyższe wyniki w nauce oraz miały lepsze zdolności lingwistyczne, kompetencje społeczne i emocjonalne w porównaniu z grupą, która nie korzystała z takiej formy opieki. Wynika to z faktu, iż rozwój sprawności motorycznych i manipulacyjnych jest ściśle związany z postępem w rozwoju zdolności percepcyjnych i intelektualnych dziecka. Są więc one współzależne w toku całego jego rozwoju. To właśnie dzięki tak różnorodnemu spektrum zajęć, jakie oferują dzisiaj żłobki, dzieci rozwijają w sobie obydwa rodzaje umiejętności równocześnie.

Rozwój samodzielności

Żłobek to miejsce, w którym nasz maluch uczy się pierwszych umiejętności związanych z uzyskiwaniem samodzielności. W placówce opiekuńczej dzieci rozwijają umiejętności psychomotoryczne takie jak samodzielne chodzenie, bieganie, manipulacja przedmiotami, a także uczą się wykonywać czynności dnia codziennego, takie jak samodzielne jedzenie, zgłaszanie potrzeb, samodzielne ubieranie, mycie rączek i zębów, korzystanie z nocnika. Niezwykle ważnym etapem w korzystaniu z opieki żłobkowej jest trening czystości, czyli pozbywanie się pieluszki. Opiekunki poprzez sadzanie na dziecięcą toaletę o stałych porach uczą dzieci regularności w załatwianiu własnych potrzeb fizjologicznych. W tym procesie personel często stosuje metodę pozytywnych wzmocnień, czyli podkreślania pozytywnych sukcesów związanych z opanowaniem nowej umiejętności.

Szereg specjalistów

Większość żłobków w czasie codziennych zajęć do pracy z maluszkami angażuje szereg specjalistów, takich jak logopedzi, którzy czuwają nad prawidłowością rozwoju mowy każdego malucha. Obecni są również fizjoterapeuci i rehabilitanci, sprawdzający rozwojów motoryczny dzieci. Nad psychiką naszych maluchów nierzadko czuwa również psycholog. W ten sposób nasze dziecko jest pod stałym nadzorem wyspecjalizowanej kadry, która nie tylko poinformuje nas o dostrzeżonych problemach w rozwoju każdego szkraba, lecz także zaoferuje profesjonalną pomoc w przezwyciężeniu dostrzeżonych problemów. Poprzez szybką reakcję doświadczonych osób na zauważone nieprawidłowości jesteśmy w stanie lepiej wpływać na rozwój psychomotoryczny naszej pociechy.

Żłobek to miejsce, w którym rozwój naszych dzieci jest wszechstronnie stymulowany. Od zajęć muzycznych, po plastyczne i ruchowe – nasz malec każdego dnia odbiera szereg bodźców, które wpływają pozytywnie na cały proces dorastania oraz pomogą mu nabyć pożądane umiejętności społeczne. Zapoznaj się już dziś z ofertą żłobków w dolnośląskich placówkach i przekonaj się, że warto podarować swojemu malcowi czas spędzony w otoczeniu rówieśników.

Czy artykuł był pomocny?
nazwa zadania: Fakty i mity na temat żłobków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content