12 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Dlaczego żłobek jest lepszy niż niania?

26,463FaniLubię

Twoje dziecko niedługo kończy rok, a ty nadal nie wiesz czy posłać je do żłobka? A może niania byłaby dla Ciebie lepszym rozwiązaniem? Dylematów przed jakimi stoją rodzice małych dzieci jest wiele, jednak aby nasz powrót do pracy nie wiązał się z dodatkowym stresem, warto podjąć przemyślaną decyzję o bezpiecznym powierzeniu w opiekę naszego malucha. Poniżej wyjaśniamy dlaczego warto posłać dziecko do żłobka oraz jakie korzyści przemawiają za wyborem tej formy opieki w porównaniu do etatowej niani!

W ciągu ostatniego roku dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na terenie województwa utworzonych zostało wiele nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Rekrutacja do żłobków w gminach prowadzona jest zazwyczaj całorocznie. Już teraz władze województwa dolnośląskiego zachęcają rodziców do skorzystania z oferty placówek w regionie:

W ostatnich latach przekazaliśmy prawie 182 mln zł dofinansowania unijnego na potrzeby otwarcia nowych miejsc w placówkach żłobkowych. Zdajemy sobie obecnie sprawę z problemów demograficznych z jakimi boryka się województwo dolnośląskie, a poprzez zapewnienie opieki dla coraz większej liczby dzieci chcemy zachęcić pary z naszego województwa do podjęcia się odpowiedzialnego rodzicielstwa. Czas epidemii nie ułatwia nam prowadzenia polityki prorodzinnej, jednak wierzę głęboko, że szybko przezwyciężymy obecny kryzys i skutecznie zachęcimy Dolnoślązaczki do macierzyństwa, a w konsekwencji do wyboru opieki naszych placówek żłobkowych

– mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Rodzice chętnie wybierają żłobki

Nie każdy z nas ma możliwość powierzyć opiece swojego malucha dziadkom. Znalezienie dobrej opiekunki dla dziecka może nie okazać się wcale łatwe. Opieka nad dzieckiem to duża odpowiedzialność, która wymaga odpowiednich kompetencji i empatycznego podejścia. Niania niemal zawsze będzie dla nas obcą osobą w domu, z którą nasze dziecko sam na sam będzie spędzało bardzo dużą ilość czasu. Nie zawsze więc jej przyzwyczajenia i metody opieki będą nam odpowiadać, a przebywanie naszego dziecka indywidualnie z jedną osobą może wywołać w nim zagubienie emocjonalne związane z ukierunkowaniem swoich dziecięcych uczuć. Obecnie żłobek staje się coraz popularniejszym wyborem, który daje rodzicom możliwość spokojnego powrotu do pracy, a jednocześnie pozostawienia dziecka w miejscu, które korzystnie wpłynie na jego rozwój.

Oto 5 najważniejszych argumentów przemawiających na korzyść opieki w żłobku!

  1. Niski koszt – co do zasady żłobki, zwłaszcza te publiczne to nieporównywalnie mniejszy koszt opieki niż zatrudnienie niani. Obecnie żłobki państwowe kosztują około pięćset złotych, a w przypadku prywatnych musimy liczyć się z kosztami powyżej tysiąca. Tymczasem zatrudnienie niani zaczyna się zazwyczaj od kwoty minimalnego wynagrodzenia plus koszta.
  2. Wykwalifikowana kadra – jeśli będziemy mieć szczęście, przy zatrudnianiu niani możemy trafić na opiekunkę, która będzie mieć wykształcenie pedagogiczne oraz posiadać doświadczenie w pracy z dziećmi. Z reguły jednak nianie traktują swoją pracę jako dorywczą lub sposób na tymczasowy zarobek. Wiele z nich nie posiada kierunkowego wykształcenia, co jednak nie musi oznacza
  3. , że ich opieka jest na nieodpowiednim poziomie. W przypadku żłobków, w każdym z nich do opieki zatrudniona jest wykwalifikowana kadra pedagogów, którzy znają potrzeby dzieci, ich możliwości i oczekiwania. Panie wykorzystują w pracy aktywne metody w celu lepszego stymulowania edukacji dziecka oraz dokumentują postępy w jego rozwoju, jednocześnie informując rodziców o dostrzeżonych nieprawidłowościach. Dodatkowo w wielu żłobkach na stałe zatrudniona jest kadra specjalistów, takich jak logopedzi, psycholodzy, rehabilitanci, lingwiści, kinezjolodzy czy socjoterapeuci, którzy czuwają nad prawidłowym rozwojem naszych pociech.
  4. Rozwój społeczny dziecka – to najważniejszy argument przemawiający na korzyść żłobków. Niestety, nawet najlepsza niania nie jest w stanie zapewnić naszemu dziecku takiej różnorodności i bogactwa kontaktów, jakie daje nam opieka instytucjonalna. Dziecko przebywające pośród innych dzieci szybciej zdobywa nowe umiejętności poprzez ich obserwację. W żłobku organizowanych jest również wiele zajęć integracyjnych, które pomagają dzieciom nawiązać wzajemne relacje. Kontakty z rówieśnikami wpływają korzystnie na rozwój mowy, naukę samodzielności oraz uczą dzieci współpracy w zabawie. Jest to również doskonały sposób, aby przygotować dziecko do wejścia w świat przedszkolaka i pomóc mu łatwiej zaadaptować się w nowej grupie rówieśniczej. Badania wykazują, że dzieci, które uczęszczały do żłobka dwukrotnie łatwiej przechodzą adaptację przedszkolną niż te nieuczęszczające do tej formy opieki.
  5. Bogactwo zajęć – opieka w żłobku oferuje dziś różnorodne spektrum zajęć z różnych obszarów – plastyka, sensoryka, muzyka, rytmika, logopedia, bajkoterapia, zajęcia tematyczne oraz wiele innych, które pozwalają mu na wszechstronne odkrywanie świata i jego bogactwa. Z jednej strony dziecko ma zapewniony rozwój motoryczny, z drugiej wspiera się jego kreatywność oraz rozwój poznawczy. W przypadku niani, oczywiście możliwe jest zorganizowanie indywidualnych zajęć przez opiekunkę dla naszego dziecka, jednak zazwyczaj maluch czerpie ogromną radość z obecności innych dzieci, co dodatkowo pobudza go do zaangażowania w oferowane zajęcia.
  6. Niezawodność – niemal każda mama, która powierzyła opiekę nad dzieckiem niani z pewnością miała do czynienia z nagłą odwołaną wizytą opiekunki. Jest to sytuacja niekomfortowa z punktu widzenia rodzica, który musi wówczas szybko znaleźć zastępczą opiekę dla maluszka lub wziąć urlop w pracy, aby samodzielnie się nim zająć. W przypadku żłobków niemal zawsze instytucja ta zapewni nam opiekę w standardowych godzinach pracy, poza przypadkami, gdy nasze dziecko ma objawy choroby. Urlopy w żłobkach planowane są również z dużym wyprzedzeniem.

Dzieci uczęszczające do żłobka otrzymują każdego dnia wiele bodźców wspierających ich rozwój kognitywny i językowy, a także lepszą gotowość przedszkolną. Znalezienie fachowej instytucjonalnej opieki dla małych dzieci nie jest dzisiaj aż tak trudne jak jeszcze kilka lat temu. Coraz większa dostępność miejsc, coraz lepsza profesjonalizacja kadry i coraz bardziej twórcze i zaangażowane zajęcia sprawiają, że jest to miejsce, w którym dzieci chcą przebywać i czują się bezpiecznie. Zapoznaj się już dziś z ofertą dolnośląskich żłobków i wybierz ten najlepszy dla Twojego dziecka!

Czy artykuł był pomocny?
nazwa zadania: Fakty i mity na temat żłobków


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content