4,3 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021

ODSZEDŁ JAN WASZKIEWICZ – Artur Adamski

26,836FaniLubię

W czwartek 25 marca przyszła wiadomość o śmierci jednej z najbardziej zasłużonych postaci współczesnej polskiej niepodległości. Swoją wytrwałą, trwającą przez wiele lat pracą Jan Waszkiewicz pisał chwalebny fragment historii Polski i historii Wrocławia. Jakże często osaczany przez esbecję, nękany zatrzymaniami, przesłuchaniami, rewizjami. Permanentnie represjonowany prowadził nie tylko walkę, ale budowę naszej wspólnej lepszej przyszłości. Tak go dziś wspomina premier Mateusz Morawiecki:

“Umarł Jan Waszkiewicz – profesor matematyki, działacz niepodległościowy, samorządowiec. Był przyjacielem moich rodziców, bywał u nas w domu już wtedy, kiedy byłem kilkuletnim chłopcem. W połowie lat siedemdziesiątych zaczął współtworzyć ówczesną opozycję, co oznaczało ściągnięcie na siebie i na rodzinę dotkliwych represji. Wiosną 1979 zaczął redagować i wydawać “Biuletyn Dolnośląski”. Był jednak już wtedy otoczony przez PRL – owskie służby tak szczelną obserwacją, że kolejne nakłady konfiskowano a on, wraz ze swoimi drukarzami, trafiał do aresztu. Po kolejnej takiej wpadce przyszedł do moich rodziców. Razem ustalili, że wydawanie “Biuletynu” przejmie mój ojciec. W kontynuowanie dzieła pana Jana włączyła się moja mama, jednym z drukarzy została moja starsza siostra. W wydawanie zainicjowanego przez Jana Waszkiewicza pisma włączało się coraz więcej osób. Ja w zamienionym w tajną powielarnię strychu wilczyńskiego domu rodziny Winciorków suszyłem i składałem świeżo zadrukowane strony. Do stanu wojennego pan Jan działał w Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, potem ukrywał się, znów redagował i wydawał podziemną prasę, budował struktury tworzące programy i dążące do obalenia komunizmu. W 1998 roku obydwaj zostaliśmy radnymi Sejmiku Dolnośląskiego, którego on był marszałkiem. Nigdy nie ustawał w inicjatywach, mających na celu dynamiczny rozwój Polski. Wiele z tego się udało, wiele pozostało jako zadanie, które będziemy musieli realizować już bez niego. Ubył nam mądry, prawy człowiek – państwowiec, któremu wszyscy wiele zawdzięczamy. Janku, dziękujemy.”

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Od dziecka uwielbiam moje rodzinne miasto. Fascynuje mnie jego historia, kultura, całe to nagromadzenie wielorakiej cennej spuścizny, dokładanej przez różne związane z Wrocławiem narody. Dzięki takim ludziom, jak ś.p. Jan Waszkiewicz, polski wkład w wielkie dzieło, jakim jest dolnośląska stolica, wyróżnia się na tle innych. Bo to najszlachetniejszy z dorobków. To dziedzictwo wytrwałych zmagań z totalitarnym złem, to skarb walki o wolność i podmiotowość człowieka.

Artur Adamski

26,836FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

26,836FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
Nancy Pelosi gets Willies...

The House speaker marked Willie Mays' 90th birthday by posting a photo of herself with a different San...

Fox News | 08 May, 2021
Chula Vista police serve...

The Chula Vista Police Department served a search warrant at the home of Larry and Maya Millete Friday,...

Fox News | 08 May, 2021
Tucker: Americans are being...

'Tucker Carlson Tonight' host reacts to 'troubling' April jobs report

Fox News | 08 May, 2021
'Tucker Carlson Tonight' does...

Tucker Carlson reacts to passages from the former Georgia gubernatorial candidate's steamy novel

Fox News | 08 May, 2021
Charlie Hurt: If government...

'Special Report' panel debate the reason for low April jobs numbers

Fox News | 08 May, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×