Magdalena Środa, profesor nadzwyczajna na Uniwersytecie Warszawskim, etyk, filozof, dr hab., nauk humanistycznych w rozmowie Radia Zet stwierdziła, że zwierzętom powinno się przydzielić obywatelstwo. W ten sposób jedna z czołowych feministek chciała zachęcić do zapoznania się z książką Sue Donaldson oraz Willa Kymlicka „Zoopolis. Teoria polityczna praw zwierząt”.
— Jest taka propozycja, żeby zwierzętom przydzielić obywatelstwo. Są zwierzęta udomowione, które powinny być traktowane jak współobywatele. Potem są zwierzęta liminalne, te, które żyją z nami, na przykład szczury, albo karaluchy, albo coś takiego… I one powinny mieć status uchodźców. I są zwierzęta dzikie, które powinny mieć status obywateli państw suwerennych
— tłumaczyła feministka.- mówiła prof. Magdalena Środa w wywiadzie dla Radia Zet.
Książka Sue Donaldson oraz Willa Kymlicka „Zoopolis. Teoria polityczna praw zwierząt” prezentowana jest przez wydawcę w następujący sposób:
„Zoopolis – jedno z najważniejszych, najbardziej inspirujących i najobszerniej komentowanych dzieł filozoficznych na temat relacji ludzko-zwierzęcych, jakie powstały w ostatnich parędziesięciu latach – nie jest wyłącznie książką o prawach podmiotów pozaludzkich. To raczej propozycja gruntownej przemiany kulturowej mającej na celu definitywny koniec eksploatacji zwierząt i niemal gotowy projekt przyszłej ludzko-zwierzęcej koegzystencji. Przełomowość pracy Sue Donaldson i Willa Kymlicki polega na przeniesieniu debaty o zwierzętach ze sfery etyki stosowanej do sfery teorii politycznej. Zoopolis nie prezentuje zwierząt jako przedstawicieli zagrożonych gatunków czy cierpiących ofiar, lecz jako złożonych, indywidualnych aktorów życia politycznego, których – podobnie jak ludzi – dotyczą kwestie państwowej suwerenności, terytorium, kolonizacji, migracji i przynależności. Nie jako naszych poddanych, lecz jako naszych równorzędnych partnerów”.