23.3 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Sąd Najwyższy o Wyborczej: Nierzetelny artykuł. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec insynuacji Gazety.

26,463FaniLubię

Na oficjalnej stronie Sądu Najwyższego pojawił się komunikat odnoszący się do publikacji „Gazety Wyborczej” dot. trzech wyroków kasacyjnych zapadłych w 2015 r. w Sądzie Najwyższym. Artykuł pt. „Jak PiS oczyszczał Obajtka” opublikowany w Gazecie Wyborczej 23 marca 2021 r. Sąd określił jako nierzetelny. Oświadczenie Sądu Najwyższego podpisała m.in. dr hab. Małgorzata Manowska, I Prezes SN.

Publikujemy oświadczenie w całości:

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Artykuł Ewy Ivanowej, Agaty Kondzińskiej i Iwony Szpali p.t. „Jak PiS oczyszczał Obajtka” (GAZETA WYBORCZA, 23.03.2021, str. 8-9; wersja internetowa), w sposób nierzetelny przedstawia trzy sprawy kasacyjne rozpoznane w Izbie Karnej SN w dniu 6 sierpnia 2015 r. insynuując możliwość politycznych motywacji zapadłych wyroków.

Autorki nie wspominają, że kasacje zostały złożone na niekorzyść skazanych i niezasadnie stwierdzają, jakoby Sąd Najwyższy uwzględnił kasację z tego względu, że „prokurator popełnił błąd formalny”. Jednocześnie w sposób bezpodstawny insynuuje się w tekście polityczne motywacje składu orzekającego pisząc: „kasacja trzech prawomocnych wyroków to punkt zwrotny w całym postępowaniu – to w dużej mierze dzięki temu manewrowi prokuratura pod rządami Zbigniewa Ziobry może oczyścić Obajtka”.

Wyroki, o których mowa zapadły w dniu 6 sierpnia 2015 r. w sprawach II KK 142/15, II KK 143/15 i II KK 145/15, w których sędzią sprawozdawcą był SSN Michał Laskowski. Kasacje Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta uwzględniono na niekorzyść osób skazanych wyrokami Sądu Okręgowego w Sieradzu. Podstawą uwzględnienia kasacji było naruszenie prawa o rażącym charakterze, które miało oczywisty wpływ na treść wyroku, obniżając jego wymiar.

Wyrażam stanowczy sprzeciw, wobec insynuowania przez Gazetę Wyborczą rzekomych politycznych motywacji mających stać za tymi lub innymi wyrokami zapadającymi w Sądzie Najwyższym.”

Oświadczenie podpisała I Prezes SN Małgorzata Manowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content