22,1 C
Warszawa
niedziela, 7 sierpnia, 2022

Jak kupować mniej? – praktyczne sposoby chroniące środowisko

26,463FaniLubię

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób angażuje się w akcje i działania proekologiczne oraz stawia pytania o przyszłość naszej planety. Obsesyjna chęć posiadania wpływa bowiem destrukcyjnie nie tylko na nas, lecz także na środowisko naturalne poprzez nadprodukcję śmieci i nadmierne zużycie zasobów naturalnych. Z drugiej strony jesteśmy zalewani różnorodnością artykułów i promocji, z których ciężko niekiedy nie skorzystać. Konsumpcjonizm stał się dziś wyznacznikiem jakości życia dla wielu z nas. Jak zacząć kupować mniej i ograniczyć w ten sposób ilość generowanych odpadów?

Zakupy „sportem międzynarodowym”

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Impulsywne zakupy, potrzeba posiadania nowych rzeczy oraz robienie zapasów to coraz powszechniejszy problem obecnej cywilizacji. Nasz świat daleki jest dzisiaj od ideału zielonej planety, a uczynienie z zakupów niemal sportu międzynarodowego nie ułatwia promowania postaw proekologicznych. Unia Europejska kumuluje w ciągu roku ok. 259 mln ton śmieci, z czego 35 procent podlega recyklingowi i kompostowaniu, 17 procent spalaniu, a 48 trafia na wysypiska. Czy wiesz, że przeciętny Europejczyk zużywa około cztery razy więcej zasobów niż Afrykańczyk i trzy razy więcej niż obywatel Azji? Niezrównoważona konsumpcja jest dziś problemem nie tylko ochrony ekosystemów, lecz także w konsekwencji stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Czy istnieje sposób, aby się przeciwstawić tej machinie niekończących się potrzeb materialnych?

Minimalizm

Odpowiedzią na globalny problem konsumpcjonizmu jest minimalizm. Polega on na ograniczeniu do minimum naszych wymagań i potrzeb materialnych. Minimalizm realizuje się poprzez pozbycie się nadmiaru i zbędnych rzeczy oraz rezygnację z kupowania tych niepotrzebnych. Jest to idea, która ukazuje wartość tego co się już posiada i koncentruje na tym, co jest rzeczywiście istotne i niezbędne w codziennej konsumpcji i zaspokajaniu naszych potrzeb materialnych.

Oto 5 sposobów, które pomogą Ci ograniczyć codzienne zakupy:

Znielub to – Internet stał się dziś kuźnią informacji o nowych promocjach i atrakcyjnych ofertach sprzedażowych. Wiele z nas za pomocą portali społecznościowych dowiaduje się o wyprzedażach, które natychmiast rodzą potrzebę „zerknięcia”, co mnie może ominąć. Przejrzyj listę subskrybowanych stron i zrezygnuj z śledzenia tych, które „bombardują” nas informacjami o nowych promocjach. W przypadku kobiet najczęściej taki problem dotyczy sklepów odzieżowych i obuwniczych.

Zrezygnuj z programów lojalnościowych – to jeden z najprostszych sposobów na uzależnienie klienta od danego sprzedawcy. Programy te oferują często atrakcyjne rabaty pod warunkiem kupowania określonej wartości towarów w miesiącu. W ten sposób często jesteś „zmuszony” wydać więcej, aby mieć świadomość zaoszczędzenia w innym miejscu przysłowiowej złotówki. W rzeczywistości jednak nie tylko kupujemy rzeczy, które są nam nieprzydatne, lecz także nieracjonalnie wydatkujemy pieniądze.

Zrezygnuj z zakupów w marketach – to właśnie dyskonty są miejscem, w którym zostawiamy największą ilość pieniędzy. Wynika to z faktu, że oferują bardzo różnorodny towar, który wytwarza w nas coraz to kolejne zbędne potrzeby, których do tej pory nie zauważaliśmy.

wybierać się na zakupy do marketów, korzystaj z małych osiedlowych sklepów, które mają bardziej precyzyjny asortyment, a przy okazji w większości oferują polskie marki i wspierają polskich producentów.

Rób listę zakupów – przed pójściem na zakupy sprawdź dokładnie czego potrzebujesz. Dobrym sposobem jest również planowanie tygodniowego jadłospisu, który pozwoli ci ograniczyć ilość marnowanego jedzenia.

Ciesz się tym, co posiadasz – to zdaje się najważniejsza zasada. Zamiast doszukiwać się kolejnych potrzeb i towarów, których nam brakuje, warto się skupić na tym, co już posiadamy. W ten sposób może się okazać, że zamiast co sezon wymieniać torebkę, możemy się cieszyć jedną przez kilka lat. Zamiast szukać gotowego prezentu, możemy sami wykonać go ręcznie i sprawić większą przyjemność obdarowanemu.

Minimalizm może się okazać świetnym sposobem na zatrzymanie wciąż niezaspokojonego głodu posiadania i zakupów. Wprowadź powyższe zasady już dziś i przekonaj się, że warto wprowadzić tę ideę w codziennym życiu!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content