19,3 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

MATEUSZ MORAWIECKI O BOHATERSKICH POLAKACH

26,743FaniLubię

24 marca, w rocznicę mordu, dokonanego przez Niemców na ukrywającej Żydów rodzinie Ulmów, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach Ratujących Żydów Pod Okupacją Niemiecką. Święto to ustanowił prezydent RP Andrzej Duda w roku 2017. Bardzo wymownie na ten temat wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził:

“W większości krajów okupowanych przez hitlerowskie Niemcy za udzielanie schronienia Żydom groził tylko areszt, kara administracyjna a bywało, że ryzyko nie było niemal żadne. W Polsce już za samo niepowiadomienie Niemców o pojawieniu się w okolicy Żyda Polakowi groziła śmierć. Za podanie choć kromki chleba a tym bardziej wzięcie pod swój dach mordowano całe polskie rodziny. A jednak przez całe pełne trwogi lata wielu Żydów znajdowało schronienie w polskich domach, klasztorach, kościołach. Tylko w Polsce ratowaniem Żydów zajmowała się specjalnie powołana do tego celu tajna organizacja, finansowana wyłącznie ze zbiórek Polskiego Państwa Podziemnego i Polskiego Rządu na Uchodźstwie. Uratowanie jednego Żyda wymagało zwykle czynnego zaangażowania co najmniej dziesięciorga Polaków. Nigdy i nigdzie ratowanie obcych sobie ludzi nie oznaczało tak bezprzykładnego bohaterstwa, podobnego narażania na śmierć wszystkich swoich bliskich. Polacy ratujący Żydów wykazali się heroizmem o skali, dla której w całych ludzkich dziejach trudno znaleźć analogię.”

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W wypowiedzi premiera zwraca uwagę często zapominane a jakże ważne odróżnienie realiów okupacji w Polsce i w innych krajach, głównie w Europie Zachodniej. Czy wielu z nas wie o tym, co stało się z Holendrami, udzielającymi pomocy ukrywającej się autorce “Pamiętnika Anny Frank?” Nie tylko przeżyli wojnę, ale mogli też zachować rękopis żydowskiej nastolatki. W Polsce zostaliby rozstrzelani wraz z całą rodziną. W okupowanej Polsce bywało nawet tak, że za ukrywanie Żydów rozstrzeliwano wszystkich mieszkańców kamienicy. Bywało też, że zabijano całą wioskę. Porównajmy więc sobie te warunki z realiami np. okupowanej Danii, w której do końca 1943 roku gestapo mogło wejść do mieszkania tylko i wyłącznie po otrzymaniu wyraźnej na to zgody  jego właścicieli.

Mateusz Morawiecki swoją wypowiedzią przypomniał, że polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata są kategorią całkowicie odmienną od tych, którzy nieśli pomoc w innych krajach okupowanej Europy. Zauważył też, jak wielką rolę odegrał katolicki kościół. Zwykle pamięta się o żydowskich dzieciach, ratowanych w klasztorach. Rzadziej o księżach takich, jak proboszcz Godlewski z warszawskiej parafii Wszystkich Świętych, który osobiście za mury getta wynosił osierocone żydowskie dzieci, które następnie całymi latami ukrywał w niezliczonych kryjówkach, konstruowanych w jego kościele.

Od dziesięcioleci pamięć o polskim bohaterstwie jest spotwarzana a zakłamywanie historii II wojny światowej zdaje się nie mieć końca. Dobrze, że w obronie prawdy zabierają ci, których głos może brzmieć donośniej.

AA

26,743FaniLubię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,743FaniLubię
323SubskrybującySubskrybuj
Curtis Sliwa calls AOC:...

Mayoral candidate slams Democrat Party's police policies on 'Hannity'

Fox News | 29 Jun, 2021
'Gutfeld!' reacts to government...

Fox News host Greg Gutfeld welcomes aliens because he thinks Earth is in need for a 'new food...

Fox News | 29 Jun, 2021
Hannity: Brian Stelter had...

'Hannity' host blasts CNN's bias coverage and highlights their declining ratings

Fox News | 29 Jun, 2021
Gutfeld reacts to Capitol...

'Gutfeld!' panel discuss how people can be wrong but claim it's 'their truth'

Fox News | 29 Jun, 2021
Gwen Berry, flag-snubbing US...

White House press secretary Jen Psaki Monday defended U.S. track and field star Gwen Berry's decision to turn...

Fox News | 29 Jun, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×