-2,2 C
Warszawa
sobota, 2 grudnia, 2023

Świece zapachowe – niebezpieczny truciciel w naszym domu

26,463FaniLubię

Piękny zapach i magiczny nastrój w czasie wieczorów – każdy z nas uwielbia nastrojową aurę w otoczeniu zapalonych świec, emitujących nierzadko miłe dla nosa zapachy. Czy zastanawiamy się jednak jaki wpływ na nasze zdrowie i środowisko mają substancje zawarte w świeczkach zapachowych? Czy spalanie tradycyjnej świeczki zapachowej oddziałuje negatywnie na powietrze, którym oddychamy? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

Z czego wykonane są świece zapachowe?

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zarówno świeczki zapachowe, jak i znicze na cmentarzach w przeważającej większości wykonane są z parafiny. Parafina jest odpadem pochodzącym z rafinacji ropy naftowej. Jej główną zaletą jest niski koszt produkcji oraz doskonałe przewodzenie zapachów.

Trucizna w powietrzu

Wosk parafinowy może zawierać w swoim składzie nawet 11 trujących substancji, w tym toksyczny toluen i benzen. Opary wytwarzane przez parafinę mogą być tak samo szkodliwe, jak dym tytoniowy. Okazuje się bowiem, że sadza ze spalanych świec jest bardzo podobna do tej, która powstaje przez wydzieliny z rury wydechowej samochodu typu diesel. W konsekwencji toksyczne substancje znajdujące się w wosku powodują choroby płuc oraz nasilają ich występowanie, jak w przypadku astmy. Trujący toulen może dodatkowo powodować uszkodzenia mózgu oraz układu rozrodczego. Badania wykazały, że opary parafiny przyczyniają się także do powstawania guzów na nerkach i w wątrobie zwierząt laboratoryjnych. Dodatkowym zagrożeniem jest również knot, który często jest wykonany z trującego ołowiu. Niekiedy knoty posiadają bowiem metalowe rdzenie, a ołów jest pierwiastkiem dynamicznie wchłanianym do naszego układu krwionośnego. Sytuacje pogarszają szkodliwe substancje zapachowe i barwniki dodawane do świeczek.

Jaka jest szkoda dla środowiska?

Toksyczne opary wytwarzane w trakcie spalania świec zapachowych są niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Świeczki zapachowe są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Substancje te przedostają się następnie do atmosfery i przyczyniają się do powstawania zjawiska smogu – z tego powodu nawet brytyjski minister środowiska Michael Gove toczył spór o świeczki w ramach ustawy o czystym powietrzu. Problem najbardziej staje się odczuwalny w czasie Święta Zmarłych, gdzie przy warunkach sprzyjających powstawaniu smogu potencjalne stężenie spalanych zniczy może mieć wpływ na jakość powietrza. Udowodniono bowiem, że spalane produkty świecarskie wydzielają znaczące ilości sadzy o cząsteczkach wielkości 0,06 µm. Reakcje chemiczne zachodzące w procesie spalania mogą prowadzić także do tworzenia się szkodliwych substancji lotnych jak aldehydy, ketony, nadtlenki czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Ekologiczne świece zapachowe

Na rynku świeczek zapachowych mamy obecnie szeroki wybór tzw. ekologicznych odpowiedników. Przyjazne dla środowiska i nieszkodliwe dla zdrowia człowieka świece zapachowe wykonane są najczęściej z wosku pszczelego, sojowego lub kokosowego. Woski roślinne nie kopcą, nie dymią i nie pozostawiają sadzy. Są biodegradowalne i odpowiednie dla wegan i wegetarian. Na rynku dostępne są również świeczki zapachowe wykonane z wosku palmowego, jednak z uwagi na prowadzenie masowych wycinek lasów tropikalny pod uprawę palmy oleistej nie są uważane za przyjazny środowisku wyrób. Ta ekspansywna polityka niektórych podmiotów przyczynia się bowiem do zmian w ekosystemie bogatego klimatu Indonezji i Malezji oraz ograniczenia warunków naturalnych dla takich gatunków jak orangutan czy tygrys sumatrzański. Z kolei zamiast tradycyjnych zniczy cmentarnych możemy się zdecydować na coraz bardziej popularne znicze LED lub po prostu zrezygnować z tej formy sprawowania kultu na rzecz np. kwiatów cmentarnych.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
276SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content