19,3 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

Ekologiczne proszki do prania – chroń swoje zdrowie i środowisko!

26,743FaniLubię

Proszki do prania – korzystamy z nich na co dzień, jednak czy zastanawiamy się jaki jest ich wpływ na nasze zdrowie i środowisko? Większość proszków do prania to skomplikowana mieszanina związków chemicznych (m.in. detergentów), które bezrefleksyjnie trafiają do naszych wód, powodując spustoszenie w organizmach żywych środowiska wodnego. Czy istnieje alternatywa dla tradycyjnych środków piorących, która jednocześnie jest bezpieczna dla naszej planety? Na szczęście tak!

Groźne sinice

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Tradycyjne proszki do prania oraz płyny do zmiękczania tkanin naszpikowane są wręcz substancjami chemicznymi, które z jednej strony zanieczyszczają środowisko naturalne, a z drugiej są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Detergenty zawarte w proszkach do prania przedostają się do wód ściekowych, gdzie w wyniku procesów beztlenowych wydzielają trujące substancje (m.in. metan i siarkowodór), czego konsekwencją jest wymieranie organizmów żywych. Z kolei fosforany, którą są powszechnie stosowane w proszkach jako zmiękczacz wody to pożywka dla bakterii, które w konsekwencji powodują eutrofizację wód, czyli tzw. zakwity sinic. Jeśli w wodzie jest zbyt duża populacja glonów, wówczas zaczyna brakować w niej tlenu i wymiera w niej życie. Sinice są także źródłem toksyn zarówno dla człowieka, jak i innych organizmów żywych.

Niebezpieczny zapach świeżości

Duża część składników tradycyjnych środków piorących jest ukryta pod określeniami „anionowe lub niejonowe środki powierzchniowo czynne”, co powoduje, że nie znamy dokładnego składu produktów nam oferowanych. Szczególnie niebezpieczne są kompozycje zapachowe, które powstają najczęściej z pochodnych ropy naftowej, w tym benzenu i formaldehydu i mogą mieć silne właściwości rakotwórcze i alergiczne. Efektem działania substancji chemicznych zawartych w proszkach do prania mogą być liczne podrażnienia skóry, swędzenie, wysypki, kaszel i kichanie, a także uczucie wymiotów. Jeśli Twój proszek do prania bardzo intensywnie pachnie, to znak, że już teraz powinieneś się zastanowić nad jego zmianą.

Ekologiczna alternatywa

Ekologiczne środki piorące produkowane są w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Czym wyróżnia się ich skład w porównaniu do tradycyjnych proszków? Pozbawione są konserwantów, toksycznych substancji zapachowych, fosforanów, polikarboksylanów czy zeolitów. Opakowania zazwyczaj wykonane są z materiałów nadających się do ponownego przetworzenia. Jeśli ekologiczny środek do prania cechuje się przyjemnym zapachem, to tylko wyłącznie dzięki obecności naturalnych olejków eterycznych np. lawendowego lub eukaliptusowego. W ekologicznych proszkach używa się głównie środków z surowców naturalnych pochodzących z odnawialnych źródeł. Proszek do prania bezpieczny dla środowiska możemy również wykonać… sami! Dzięki użyciu takich składników jak boraks, płatki mydlane, soda oczyszczona możesz samodzielnie skomponować ekologiczne środki piorące.

A może orzechy piorące?

Orzechy piorące to również doskonała alternatywa dla tradycyjnych środków do prania. Posiadają właściwości zmiękczające wodę oraz dezynfekujące, a dodatkowo odtłuszczają, myją i oczyszczają ubrania. Są w pełni naturalne i wprost stworzone dla alergików. Wszystko dzięki zawartości saponiny, która jest naturalnym detergentem. Środek ten jest całkowicie biodegradowalny. Można je stosować zarówno do prania ręcznego jak i w pralce automatycznej. W dodatku są bardzo wydajne, gdyż jedna porcja starcza na około 4 prania. Z jednego kilograma orzechów piorących możemy zrobić od 160 do 180 prań.

Wybór ekologicznych środków piorących może być doskonałym sposobem na zachowanie zdrowia oraz minimalizację zanieczyszczenia planety. Na rynku obecnych jest wiele produktów, które mogą okazać się doskonałą naturalną alternatywą dla codziennego prania, a przy tym nie szkodzić środowisku!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP

26,743FaniLubię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,743FaniLubię
323SubskrybującySubskrybuj
Curtis Sliwa calls AOC:...

Mayoral candidate slams Democrat Party's police policies on 'Hannity'

Fox News | 29 Jun, 2021
'Gutfeld!' reacts to government...

Fox News host Greg Gutfeld welcomes aliens because he thinks Earth is in need for a 'new food...

Fox News | 29 Jun, 2021
Hannity: Brian Stelter had...

'Hannity' host blasts CNN's bias coverage and highlights their declining ratings

Fox News | 29 Jun, 2021
Gutfeld reacts to Capitol...

'Gutfeld!' panel discuss how people can be wrong but claim it's 'their truth'

Fox News | 29 Jun, 2021
Gwen Berry, flag-snubbing US...

White House press secretary Jen Psaki Monday defended U.S. track and field star Gwen Berry's decision to turn...

Fox News | 29 Jun, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×