27.2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Dom, który zapewnia zdrowie i lepsze samopoczucie

26,463FaniLubię

W czasach pandemii spędzamy w domu sporą ilość czasu. Zadbanie, aby była to przestrzeń, która będzie ostoją ciszy, relaksu i wielu pozytywnych dla zdrowia czynników jest więc niezwykle istotne. Czy zdrowy dom to także dom wpływający na poprawę środowiska naturalnego? W jaki sposób zadbać o naszą przestrzeń, aby zapewniała nam zdrowe warunki klimatyczne w trakcie codziennych czynności?

Zła jakość powietrza w domu, nieodpowiedni układ przestrzeni, a także zbyt wiele bodźców zaburzających nasze codzienne funkcjonowanie to główne przyczyny syndromu tzw. chorego domu. Syndrom chorego domu to zespół dolegliwości dotykający około 20-25 proc. osób przebywających długotrwale w budynku. Dotyczy on głównie budynków biurowych, lecz coraz częściej występuje w budynkach mieszkalnych. Jaka jest przyczyna syndromu chorego domu? Przede wszystkim zanieczyszczone powietrze wewnątrz oraz zbyt duża ilość sztucznego światła. Dodatkowo hałas, zbyt duża ilość elektronicznych urządzeń oraz brak czystości w miejscu naszego przebywania. Opisane czynniki wpływają na nasze zdrowie poprzez długotrwałe uczucie zmęczenia, zawroty i bóle głowy oraz powodują problemy z koncentracją. Na szczęście istnieją sposoby, aby nasz dom był miejscem, które w wymierny sposób zapewni nam zdrowie oraz lepsze samopoczucie. Oto kilka z nich:

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
  1. Zadbaj o czyste powietrze – codzienne wietrzenie mieszkania jest podstawą do właściwej wymiany gazowej oraz oczyszczenia pokoju z nieprzyjemnych zapachow. Rano po wstaniu otwórz okno na kilka minut, a w ten sposób znacząco poprawisz jakość powietrza w Twoim domu. W ten sposób ograniczysz rozwój bakterii oraz dotlenisz pomieszczenie. Jeśli mieszkasz w mieście, dobrym rozwiązaniem może się okazać zakup oczyszczacza powietrza, który w miesiącach jesienno-zimowych usunie z niego zawartości pyłu zawieszonego, metali ciężkich oraz pleśni i grzybów.
  2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność – aby zapewnić komfort przebywania w budynku, zadbaj o odpowiednią wilgotność w domu, która powinna oscylować między 40-60 proc., natomiast temperatura najlepsza dla naszego organizmu to 21 st. C. Unikaj przeciągów oraz zbyt wysokiej i zbyt niskiej temperatury, które z jednej strony powodują wysuszenie śluzówek, a z drugiej problemy ze stawami. Zbyt częste rozkręcanie grzejników to nie tylko dodatkowy pobór energii, ale także niższy komfort przebywania w pomieszczeniu. W celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza, konieczne może się okazać umieszczenie nawilżacza powietrza.
  3. Zadbaj o naturalne światło – jeśli w Twoim domu często używasz oświetlenia, zastanów się, czy istnieje sposób, aby zapewnić jak największy dostęp do światła dziennego. Być może zbyt ciemne zasłony lub nieodpowiednie umieszczenie stołu oraz biurka zmuszają nas do podłączenia dodatkowych źródeł światła. Sztuczne światło wpływa bowiem na zaburzenie rytmu okołodobowego. Dla naszego zdrowia psychicznego ważny jest także nasz widok z okna i otoczenie zieleni wokół budynku.
  4. Zadbaj o ciszę – niestety jesteśmy obecnie przyzwyczajeni do nieustannego odbierania wszelakich bodźców – od telewizji, po radio, a na smartfonach kończąc. Odpoczynek psychiczny od elektroniki jest niezwykle istotny dla naszej higieny umysłowej. Dlatego ważne jest aby zagospodarować w swoim domu przestrzeń pozbawioną nieustannej emisji jaskrawego obrazu, mocnego dźwięku oraz promieniowania elektromagnetycznego. W ten sposób poprawisz swoje samopoczucie oraz oszczędzisz energię elektryczną, a dzieci nauczą się w kreatywny sposób gospodarować własnym czasem, zamiast szukać wypełniaczy codzienności.
  5. Zadbaj o zieleń – rośliny wpływają na nas kojąco i uspokajająco, a dodatkowo nawilżają powietrze, produkują tlen, oczyszczają je z zawartości szkodliwych substancji jak np. smog, a także zmniejszają ilość mikroorganizmów. Zapach kwiatów również oddziałuje na nasze zmysły. Kwiaty posiadają również wysokie walory estetyczne i stanowią piękne uzupełnienie aranżacji wnętrza.

Dom zapewniający zdrowie i lepsze samopoczucie to szereg korzyści dla naszego zdrowia, a zarazem dla środowiska. Pamiętaj, że otoczenie wpływa na nasz nastrój oraz chęć do podejmowania dalszych działań. Jeśli naszymi nawykami możemy korzystnie wpłynąć na oszczędności w eksploatacji zasobów naturalnych, korzyść jest podwójna!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content