15,1 C
Warszawa
sobota, 21 maja, 2022

Kompostowanie – najważniejsze porady!

26,463FaniLubię

Zamiast wyrzucać jedzenie, kompostuj! Kompostowanie to coraz popularniejszy sposób na zagospodarowanie resztek jedzenia pochodzenia roślinnego, a przy tym cieszenie się obfitymi plonami w przydomowym ogródku. W jaki sposób kompostowanie przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz jakie są najważniejsze zasady prawidłowego prowadzenia tego procesu?

Kompostowanie odpadów, czyli organiczny recykling to naturalny proces dekompozycji (mineralizacji), polegający na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych na proste związki mineralne. Przyczyniają się do tego procesu lubiące ciepło bakterie oraz pleśnie i dżdżownice. Po przetworzeniu odpadów w biomasę, uzyskujemy bogaty w składniki odżywcze naturalny nawóz, poprawiający wartość gleby pod uprawę roślin. Oferowane na rynku kompostowniki pozwalają na zatrzymanie zapachu odpadów w swoim wnętrzu oraz zachowanie odpowiednich wymogów sanitarnych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Kompostowanie uznawane jest za najlepszy sposób na „segregację” odpadów organicznych, gdyż zwiększa możliwości recyklingu odpadów nieorganicznych, a dzięki niemu uzyskujemy produkt wtórny, którym jest naturalny, najbardziej wartościowy w składniki odżywcze nawóz dla naszych roślin. Poprzez kompostowanie żywności wzbogacamy glebę w próchnicę i wartości odżywcze, zwiększamy jej żyzność, poprawiamy pojemność wodną i powietrzną oraz stwarzamy optymalne środowisko do rozwoju mikroorganizmów takich jak dżdżownice, których obecność jest niezbędna w celu uzyskania obfitych plonów w naszych uprawach. Dodatkowo ciecz powstająca w procesie kompostowania tzw. herbata kompostowa, świetnie nadaje się do podlewania upraw i kwiatów. Kompost jest więc całkowicie naturalnym i przyjaznym dla środowiska sposobem na pozbycie się odpadków organicznych.

Aby proces kompostowania zachodził prawidłowo, należy pamiętać o poniższych zasadach:

  1. Selekcja odpadów organicznych – aby uzyskać wysokomineralny kompost, konieczne jest zapewnienie różnorodności materiału poddawanego wtórnemu wykorzystaniu. Do kompostowania nada się większość produktów pochodzenia roślinnego, skorupki jaj, skoszona trawa, chwasty, popiół drzewny z kominka, ręczniki kuchenne, liście drzew (poza dębem, olchą i orzechem). Nie należy natomiast umieszczać w kompostowniku mięsa i ryb (wabią szczury), skórek po cytrusach, chorych roślin ani popiołu z węgla.
  2. Zapewnij dostęp dżdżownicom – dżdżownice są niezbędne do powstania kompostu, gdyż to one w głównej mierze przyczyniają się do szybszego rozkładu resztek odpadów. Ich wydaliny są cenną substancją poprawiającą żyzność gleby.
  3. Dostęp tlenu – jest on niezbędny, aby proces rozkładu nie zachodził w warunkach beztlenowych (czyli gnicia). W tym celu raz na 2 miesiące przemieszaj zawartość kompostownika w celu jego przewietrzenia.
  4. Zadbaj o wilgotność – aby masa organiczna ulegała rozkładowi, nie może być zbyt sucha. Jeśli jest to niezbędne, podlej biomasę wodą, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju mikroorganizmów.
  5. Pora zakładania – kompostownik należy zakładać między wiosną a jesienią przy dodatnich temperaturach. Pamiętaj, aby umieścić go w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru – w ten sposób unikniesz nadmiernego wysuszenia. Na dnie umieść połamane gałęzie na wysokość ok. 20 cm, aby powstała warstwa drenażowa.

Kompostowanie to przyjazny środowisku i tani sposób na pozbycie się bioodpadów, a przy tym metoda na pozyskanie obfitych plonów i poprawę jakości gleby. Jeśli jeszcze się nie zdecydowałeś na założenie kompostownika, zacznij już dziś swoją przygodę!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content