19,3 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

Komisja Europejska przegrała spór z Polską ws. podatku handlowego. Jest wyrok TSUE

26,743FaniLubię

W dniu dzisiejszym TSUE orzekł, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. Tym samym Komisja Europejska przegrała trwający od 2016 r. spór z Polską ws. uznania tego podatku za niedozwoloną pomoc publiczną.

TSUE wskazał, że “w obecnym stanie harmonizacji unijnego prawa podatkowego państwa członkowskie mają swobodę w ustanawianiu systemu opodatkowania, który uznają za najbardziej odpowiedni, a więc stosowanie opodatkowania progresywnego w oparciu o obroty zależy od uznania każdego państwa członkowskiego pod warunkiem, że cechy konstytutywne rozpatrywanego środka nie wykazują żadnego elementu oczywiście dyskryminującego“.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zdaniem TSUE Komisja niesłusznie uznała, iż wprowadzenie progresywnego podatku od przychodów ze sprzedaży detalicznej towarów skutkowało powstaniem selektywnej korzyści na rzecz przedsiębiorstw osiągających niskie przychody związane z tą działalnością. Stwierdził też, że KE nie mogła zakwalifikować podatku jako pomocy państwa bez oparcia się na istnieniu uzasadnionych wątpliwości w tym zakresie.

W ostateczności TSUE oddalił zarzuty Komisji Europejskiej podniesione przeciwko wyrokowi Sądu UE, w którym stwierdził on nieważność decyzji Komisji Europejskiej wszczynającej formalne postępowanie wyjaśniające i towarzyszące jej nakazanie zawieszenia.

Podatek od sprzedaży detalicznej został wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2016 r. Szybko jednak stał się obiektem ataku ze strony Komisji Europejskiej. Dopiero w 2019 r. Sąd UE oddalił zarzuty KE, lecz w wyniku odwołania złożonego przez tą instytucję sprawa znalazła swój finał przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podatek jest pobierany od sklepów wielko powierzchniowych od stycznia 2021 r. Szacuje się, że w ciągu tego roku wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku handlowego sięgną ponad 1,5 mld zł.

26,743FaniLubię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,743FaniLubię
323SubskrybującySubskrybuj
Curtis Sliwa calls AOC:...

Mayoral candidate slams Democrat Party's police policies on 'Hannity'

Fox News | 29 Jun, 2021
'Gutfeld!' reacts to government...

Fox News host Greg Gutfeld welcomes aliens because he thinks Earth is in need for a 'new food...

Fox News | 29 Jun, 2021
Hannity: Brian Stelter had...

'Hannity' host blasts CNN's bias coverage and highlights their declining ratings

Fox News | 29 Jun, 2021
Gutfeld reacts to Capitol...

'Gutfeld!' panel discuss how people can be wrong but claim it's 'their truth'

Fox News | 29 Jun, 2021
Gwen Berry, flag-snubbing US...

White House press secretary Jen Psaki Monday defended U.S. track and field star Gwen Berry's decision to turn...

Fox News | 29 Jun, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×