11,9 C
Warszawa
piątek, 15 października, 2021
spot_img

Komisja Europejska przegrała spór z Polską ws. podatku handlowego. Jest wyrok TSUE

26,463FaniLubię

W dniu dzisiejszym TSUE orzekł, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. Tym samym Komisja Europejska przegrała trwający od 2016 r. spór z Polską ws. uznania tego podatku za niedozwoloną pomoc publiczną.

TSUE wskazał, że „w obecnym stanie harmonizacji unijnego prawa podatkowego państwa członkowskie mają swobodę w ustanawianiu systemu opodatkowania, który uznają za najbardziej odpowiedni, a więc stosowanie opodatkowania progresywnego w oparciu o obroty zależy od uznania każdego państwa członkowskiego pod warunkiem, że cechy konstytutywne rozpatrywanego środka nie wykazują żadnego elementu oczywiście dyskryminującego„.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zdaniem TSUE Komisja niesłusznie uznała, iż wprowadzenie progresywnego podatku od przychodów ze sprzedaży detalicznej towarów skutkowało powstaniem selektywnej korzyści na rzecz przedsiębiorstw osiągających niskie przychody związane z tą działalnością. Stwierdził też, że KE nie mogła zakwalifikować podatku jako pomocy państwa bez oparcia się na istnieniu uzasadnionych wątpliwości w tym zakresie.

W ostateczności TSUE oddalił zarzuty Komisji Europejskiej podniesione przeciwko wyrokowi Sądu UE, w którym stwierdził on nieważność decyzji Komisji Europejskiej wszczynającej formalne postępowanie wyjaśniające i towarzyszące jej nakazanie zawieszenia.

Podatek od sprzedaży detalicznej został wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2016 r. Szybko jednak stał się obiektem ataku ze strony Komisji Europejskiej. Dopiero w 2019 r. Sąd UE oddalił zarzuty KE, lecz w wyniku odwołania złożonego przez tą instytucję sprawa znalazła swój finał przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podatek jest pobierany od sklepów wielko powierzchniowych od stycznia 2021 r. Szacuje się, że w ciągu tego roku wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku handlowego sięgną ponad 1,5 mld zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content