4,2 C
Warszawa
piątek, 23 kwietnia, 2021

Komisja Europejska przegrała spór z Polską ws. podatku handlowego. Jest wyrok TSUE

26,882FaniLubię

W dniu dzisiejszym TSUE orzekł, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. Tym samym Komisja Europejska przegrała trwający od 2016 r. spór z Polską ws. uznania tego podatku za niedozwoloną pomoc publiczną.

TSUE wskazał, że “w obecnym stanie harmonizacji unijnego prawa podatkowego państwa członkowskie mają swobodę w ustanawianiu systemu opodatkowania, który uznają za najbardziej odpowiedni, a więc stosowanie opodatkowania progresywnego w oparciu o obroty zależy od uznania każdego państwa członkowskiego pod warunkiem, że cechy konstytutywne rozpatrywanego środka nie wykazują żadnego elementu oczywiście dyskryminującego“.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zdaniem TSUE Komisja niesłusznie uznała, iż wprowadzenie progresywnego podatku od przychodów ze sprzedaży detalicznej towarów skutkowało powstaniem selektywnej korzyści na rzecz przedsiębiorstw osiągających niskie przychody związane z tą działalnością. Stwierdził też, że KE nie mogła zakwalifikować podatku jako pomocy państwa bez oparcia się na istnieniu uzasadnionych wątpliwości w tym zakresie.

W ostateczności TSUE oddalił zarzuty Komisji Europejskiej podniesione przeciwko wyrokowi Sądu UE, w którym stwierdził on nieważność decyzji Komisji Europejskiej wszczynającej formalne postępowanie wyjaśniające i towarzyszące jej nakazanie zawieszenia.

Podatek od sprzedaży detalicznej został wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2016 r. Szybko jednak stał się obiektem ataku ze strony Komisji Europejskiej. Dopiero w 2019 r. Sąd UE oddalił zarzuty KE, lecz w wyniku odwołania złożonego przez tą instytucję sprawa znalazła swój finał przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podatek jest pobierany od sklepów wielko powierzchniowych od stycznia 2021 r. Szacuje się, że w ciągu tego roku wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku handlowego sięgną ponad 1,5 mld zł.

26,882FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

26,882FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
Kudlow: John Kerry is...

'Gutfeld!' panel pokes fun at Earth Day celebrations by the Biden administration

Fox News | 23 Apr, 2021
Hannity: Americans' security is...

'Hannity' host outlines Democrat's plan to demonize and dismantle the police

Fox News | 23 Apr, 2021
Gutfeld on the mainstream...

'Gutfeld!' panel discusses COVID precautions and fearmongering

Fox News | 23 Apr, 2021
Georgia mom blasts school...

A Georgia mom is going viral after she grilled school board members for making young children wear masks...

Fox News | 23 Apr, 2021
Kentucky men's basketball star...

NBA Draft prospect and former Kentucky star Terrence Clarke died in a car accident in Los Angeles, according...

Fox News | 23 Apr, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×