2,7 C
Warszawa
piątek, 23 kwietnia, 2021

Jak zbudować ekologiczny dom?

26,885FaniLubię

Ekologiczny dom, zwany inaczej domem pasywnym jest jednym z bardziej obiecujących rozwiązań w budownictwie. W parze idą bowiem dwie wartości – ochrona środowiska naturalnego oraz ekonomia. W wymiarze globalnym główne benefity płynące z postaw proekologicznych zaowocują za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego inwestycja w dom sprzyjający środowisku jest jedną z najlepszych jakie możemy dać naszej rodzinie i otoczeniu naturalnemu. Dowiedz się poniżej, jak zbudować ekologiczny dom!

Po pierwsze ogrzewanie

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Postawienie domu to spory wydatek, jednak koszty nie kończą się wraz z zakończeniem prac budowlanych. Większość budżetu domowego przeznaczymy na ogrzewanie, które nierzadko może się wiązać z wydatkami rzędu nawet kilku tysięcy złotych w czasie sezonu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe, kotły na pelet, pompy ciepła czy pobór ciepła ziemi to jedne z wielu rozwiązań, które będą przyjazne środowisku, a w dalszej przyszłości doprowadzą do sporych oszczędności. Warto również zaplanować umieszczenie kominka w salonie, który się świetnie sprawdzi jako dodatkowe źródło ciepła, a przy tym wprowadzi klimatyczną atmosferę w zimne dni.

Po drugie okna

Decydując się na nowoczesne energooszczędne szyby zespolone ze szkłem niskoemisyjnym możemy znacząco zredukować utratę uciekającego przez okna ciepła. Dzięki dobrej jakości przeszkleniom jesteśmy w stanie również pozyskać bierną energię słoneczną. Poprzez odpowiednie umiejscowienie otworów okiennych oraz wybór okien z powłoką przepuszczającą wysokotemperaturowe promieniowanie słoneczne, zmniejszysz koszty ogrzewania nawet o 20 procent!

Po trzecie budulec

Wybór odpowiedniego materiału, z którego budujemy dom to kolejna szansa na uzyskanie sporych oszczędności w ogrzewaniu domu. Eksperci podkreślają, że istotna jest także całość planu architektonicznego, gdyż największe straty ciepła występują w załamaniach ścian i narożnikach, dlatego im jest ich mniej, tym więcej ciepła pozostawimy wewnątrz. Oprócz tradycyjnych bloczków betonowych świetnie sprawdzą się również pustaki ceramiczne. Na rynku dostępne są również rozwiązania z drążeniami wypełnionymi wełną mineralną, które dodatkowo zabezpieczą nasz dom przed stratami ogrzewania. Warto również rozważyć budowę domu z bali drewnianych, które dzięki wydzielanej naturalnej żywicy i olejkom eterycznym będą najzdrowszą dla domowników formą eksploatacji wnętrza domu.

Po czwarte fotowoltaika

Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dzisiaj zdecydowana większość produkowanego prądu pochodzi z elektrowni węglowych. Zasoby się kurczą, a spalanie kopalin nie sprzyja środowisku oraz naszemu powietrzu. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tych zagrożeń, dlatego instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, która jest również źródłem sporych oszczędności. Dobrze zaprojektowany system fotowoltaiczny powinien produkować średnio 900 kWh w ciągu roku z 1 kWh zainstalowanego. Eksperci podkreślają, że fotowoltaika pozwala na oszczędność kosztów zużycia prądu aż o 90 proc. w ciągu roku. Ogólnopolski program „Mój Prąd” umożliwia także przyznanie do 5 tys. zł dotacji dla wszystkich, którzy zdecydują się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo można skorzystać z ulgi podatkowej przy rozliczaniu podatku PIT.

Budowa ekologicznego domu to szereg rozwiązań, które mogą znaleźć się również w twoich przyszłych czterech kątach. W perspektywie długoletnich inwestycji, są one w stanie przynieść wymierne oszczędności, a tym samym doprowadzić do jak najmniejszej szkodliwości dla środowiska.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
26,885FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

26,885FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
Kudlow: John Kerry is...

'Gutfeld!' panel pokes fun at Earth Day celebrations by the Biden administration

Fox News | 23 Apr, 2021
Hannity: Americans' security is...

'Hannity' host outlines Democrat's plan to demonize and dismantle the police

Fox News | 23 Apr, 2021
Gutfeld on the mainstream...

'Gutfeld!' panel discusses COVID precautions and fearmongering

Fox News | 23 Apr, 2021
Georgia mom blasts school...

A Georgia mom is going viral after she grilled school board members for making young children wear masks...

Fox News | 23 Apr, 2021
Kentucky men's basketball star...

NBA Draft prospect and former Kentucky star Terrence Clarke died in a car accident in Los Angeles, according...

Fox News | 23 Apr, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×