2,7 C
Warszawa
piątek, 23 kwietnia, 2021

Recykling odzieży – co warto o nim wiedzieć?

26,882FaniLubię

Nieużywana odzież to jeden z odpadów, który z powodzeniem może zostać poddany procesowi recyklingu i odzysku. Przemijająca z każdym sezonem moda nie sprzyja zrównoważonej gospodarce odpadami tekstylnymi, a to powoduje, że niepotrzebne ubrania zalegają na wysypiskach śmieci. W jaki sposób można się przyczynić do nadania drugiego życia ubraniom i jak wygląda recykling odzieży w Polsce?

Moda, która wciąż przemija

W Polsce wytwarza się rocznie około 2,5 mln ton odpadów tekstylnych. Szacuje się, że około 55 proc. niepotrzebnej odzieży trafia do kontenerów na potrzeby recyklingu, 30 proc. oddawana jest do ponownego użytku najbliższym, natomiast 15 proc. wyrzucana jest do śmieci. Badania wykonane przez Fundację Ellen MacArthur wskazują, że większość kupionych przez nas ubrań nie jesteśmy w stanie zużyć, a 50 proc. rzeczy z „sieciówek” po roku od zakupu trafia do kosza.

Przemysł tekstylny – drugi największy truciciel naszej planety

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Z powodu przedstawionych wyżej danych mówi się, że branża fashion stała się drugim co do wielkości trucicielem środowiska, zaraz po branży paliwowej. Obecnie na świecie zużywamy 150 mld sztuk ubrań rocznie, cztery razy więcej niż 20 lat temu. Szacuje się, że w produkcji bawełny ilość wody niezbędnej w procesie jej wytwarzania może wynieść nawet 20 tys. litrów na 1 kg surowca. Jej uprawa wiąże się z użyciem dużej ilości nawozów oraz środków ochrony roślin. W procesie produkcji w fabrykach tekstyliów powstają dodatkowo odpady przemysłowe: ogromne ilości ścieków zanieczyszczone barwnikami, wybielaczami i metalami ciężkimi. Z kolei produkcja włókien poliestrowych przyczynia się do uwalniania do środowiska mikrocząsteczek plastiku oraz zużywania rocznie około 70 mln baryłek ropy. Szacuje się, że nawet 35 proc. plastiku występującego w światowych akwenach morskich pochodzi z branży tekstylnej.

Recykling szansą na drugie życie odzieży

Jeden kilogram używanej odzieży przeznaczonej do recyklingu to redukcją o 3,6 kg emitowanego dwutlenku węgla, zmniejszenie o 6 tys. litrów wykorzystywanej wody, o 0,2 kg mniej pestycydów oraz 0,3 kg mniej nawozów. Ubrania posiadające intensywne zniszczenia lub niemożliwe do usunięcia zabrudzenia mogą zostać ponownie wykorzystane do produkcji nowych tkanin na ścierki, dywany, nawierzchnię boisk i placów zabaw, czyściwa, materiałów izolacyjnych w przemyśle samochodowym, a nawet wysokiej jakości papieru. Niezwykle obiecująco prezentuje się również możliwość wytworzenia z odzieży paliw alternatywnych posiadających wysoką wartość opałową, małą zawartość chloru oraz niską wilgotność. Dzięki temu przemysł tekstylny może z powodzeniem doprowadzić do niemal 100 proc. odzysku surowców z odpadów. Poddawanie zużytych ubrań recyklingowi jest więc znacznie bardziej racjonalne i przyjazne dla środowiska, niż ich wyrzucanie. Rozwiązań jest wiele, lecz świadomość na temat korzyści dla środowiska z recyklowanej odzieży wciąż niewystarczająco wysoka.

Gdzie oddać niepotrzebne ubrania?

Ubrania używane lub nowe można przekazać na cele charytatywne lub oddać najbliższym do dalszego używania. Tekstylia z niemożliwymi do usunięcia zabrudzeniami lub zniszczone przekazujemy do specjalnego kontenera gromadzącego odzież do ponownego wykorzystania. Taka odzież kwalifikowana jest następnie do poddania jej procesowi recyklingu. Wiele marek odzieżowych zainicjowało akcję zbiórki niepotrzebnych ubrań, które można zostawiać w sklepach stacjonarnych, a następnie mieć pewność, że zostaną one przekazane do recyklera. Natomiast niebezpieczne tekstylia pochodzenia medycznego są obowiązkowo poddawane utylizacji.

Zamiast wyrzucać, oddaj zużyte ubrania do kontenera. Każde nienadające do noszenia ubranie może dostać drugie życie. Wszystko jest naszych rękach!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
26,882FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

26,882FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
Kudlow: John Kerry is...

'Gutfeld!' panel pokes fun at Earth Day celebrations by the Biden administration

Fox News | 23 Apr, 2021
Hannity: Americans' security is...

'Hannity' host outlines Democrat's plan to demonize and dismantle the police

Fox News | 23 Apr, 2021
Gutfeld on the mainstream...

'Gutfeld!' panel discusses COVID precautions and fearmongering

Fox News | 23 Apr, 2021
Georgia mom blasts school...

A Georgia mom is going viral after she grilled school board members for making young children wear masks...

Fox News | 23 Apr, 2021
Kentucky men's basketball star...

NBA Draft prospect and former Kentucky star Terrence Clarke died in a car accident in Los Angeles, according...

Fox News | 23 Apr, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×