5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Recykling plastiku – czy ma sens?

26,463FaniLubię

W Europie 30 proc. odpadów z tworzyw sztucznych poddawanych jest recyklingowi. Produkcja tworzyw sztucznych z roku na rok systematycznie wzrasta (z 1,5 mln ton w 1950 r. do 322 mln ton w 2015 r.), a wraz z nią wzrasta ilość generowanych odpadów. Wciąż zbyt niski poziom recyklingu tworzyw sztucznych to straty dla gospodarki oraz środowiska. Czy recykling plastiku ma sens oraz w jakim stopniu jesteśmy w stanie ponownie wykorzystać ten surowiec do ponownego użytku?

Czy w śmieciarce odpady mieszają się?

Aby zrozumieć sens recyklingu plastiku, przyjrzyjmy się całemu procesowi od momentu umieszczenia popularnej butelki w kontenerze na tworzywa sztuczne. Wiele osób podnosi tezy, iż segregowanie plastiku nie ma sensu, gdyż wszystkie kontenery i tak mieszane są w śmieciarce. Obalamy już teraz ten mit! W śmieciarce odpady z różnych koszy nie mieszają się. Kiedy odpady są odbierane spod twojego domu, te z żółtego kosza trafiają do oddzielnej komory, natomiast śmieciarki jednokomorowe zabierają tylko jeden rodzaj odpadów. By dać szansę plastikowej butelce na drugie życie musisz wrzucić ją do żółtego kosza.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Cudowny regranulat, czyli co można uzyskać z recyklingu plastiku?

Śmieciarka zabiera odpady do sortowni, gdzie są oddzielane, gniecione i odpowiednio pakowane, a następnie przewożone przez ciężarówkę do recyklera. Z butelek zdzierane są etykiety. Następnie są ponownie sortowane według kolorów i materiałów – najpierw automatycznie, a potem ręcznie. Plastik jest następnie myty w specjalnych maszynach o zamkniętym obiegu. Potem jest cięty na coraz mniejsze kawałki aż w końcu po przetopieniu powstaje tzw. regranulat. Z regranulatu mogą powstać następnie śpiwory, plecaki, ubrania, dywany poliestrowe, słuchawki, zabawki i butelki. A więc to, czy butelka dostanie drugie życie, zależy tylko od tego, czy wyrzucisz ją do żółtego kontenera.

Nasz wybór ma znaczenie!

Recykling jest z pewnością ważny i potrzebny. Obecne dane mówią jednak, że obecnie odzysk plastiku plasuje się na poziomie około 30 procent. Dla porównania szkło i metal odzyskujemy obecnie na poziomie około ponad 90 procent. Powodem jest fakt, że każde kolejne przetworzenie plastiku sprawia, że uzyskujemy tworzywo gorszej jakości. Butelka wykonana w ten sposób jest więc mniej wytrzymała, mniej atrakcyjna wizualnie. Z drugiej strony recykling plastiku zużywa dużo mniej energii niż przetworzenie metalu czy szkła. Powtórne wykorzystanie już wyprodukowanego plastiku to z kolei ochrona dóbr naturalnych takich jak ropa naftowa, której złoża nie są odnawialne. Aby więc zmniejszyć ilość produkowanego plastiku warto postawić na surowce, które nadają się do odzysku w 100 proc. i to wielokrotnie – jak np. szkło. Zamiast wybierać foliówki, nośmy ze sobą torbę wielokrotnego użytku. Zamiast pić wodę z butelki plastikowej, wybierzmy tą w szkle. Zamiast kupować gotową żywność w plastiku, gotujmy sami. Nasza rola jako konsumentów w tym przypadku ma niebagatelne znaczenie. Mniejszy zbyt na dany surowiec oznacza mniejszy zysk dla producenta.

Bądź odpowiedzialny – segreguj plastik!

Poprzez segregację plastiku, która jest wstępnym etapem procesu recyklingu, zmieniamy więc swoje otoczenie. Zamiast zaśmieconych plaż, lasów, nieużytków, które zamieniają się w wielkie wysypiska, odzyskujemy czyste tereny i materiały, z których można wytworzyć nowy przedmiot zamiast produkować od zera. Mniej plastiku to mniejsze zanieczyszczenie wód, rzek, gleb, a w konsekwencji nasze zdrowsze życie. Najgorszym rozwiązaniem dla odpadów jest ich składowanie na wysypiskach, gdzie zanieczyszczają środowisko oraz zostają bezpowrotnie utracone w obiegu materiałów. Już teraz do oceanów trafia rocznie 10 mln ton plastiku. To tak, jakby co minutę opróżniano do niego pełną załadowaną śmieciarkę. W efekcie tony mikroplastiku uwalniane są do środowiska – m.in. ryb, które później zjadamy. Także pijąc wodę z kranu spożywamy jego cząsteczki. Jeśli więc chcemy zadbać o naszą planetę segregujmy śmieci, lecz jednocześnie zmieniajmy nasze nawyki konsumpcyjne.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content