20.6 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024

Segregacja śmieci – najczęstsze pytania i odpowiedzi

26,463FaniLubię

Segregacja śmieci stanowi obecnie prawny wymóg nałożony na każdego mieszkańca Unii Europejskiej. W rzeczywistości jednak sortowanie odpadów powinno być osobistą powinnością każdego z nas, gdyż planeta Ziemia jest naszym domem, który powinien być czysty i zadbany. Wiele osób, dla których segregacja śmieci na co dzień może stanowić nie lada wyzwanie, stawia pytania związane ze sposobem wykonania tego wymogu. Poniżej wyjaśniamy najpopularniejsze kwestie związane z segregacją odpadów!

 1. Kartony po sokach i mleku – gdzie wyrzucać?

Tzw. tetrapaki, w których najczęściej znajdują się napoje i mleka w kartonie, mimo iż sama nazwa może błędnie sugerować, że odpad ten powinien być umieszczony w kontenerze na papier, umieszczamy je w kontenerze na TWORZYWA SZTUCZNE. Oprócz papieru w tetrapakach znajdują się bowiem także warstwy folii, aluminium i plastikowe elementy. Z kolei papierowe kubki jednorazowe wyrzucamy do ODPADÓW ZMIESZANYCH.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
 1. Paragony – czy wyrzucać do papieru?

NIE. Paragony wrzucamy do odpadów ZMIESZANYCH. Dlaczego? Tusz drukarski używany na paragonach nie nadaje się do poddania prawidłowemu recyklingowi i mógłby zanieczyścić inne odpady, w związku z czym nie należy wrzucać paragonów do kontenera na papier.

 1. Czy słoiki i butelki szklane wyrzucamy z nakrętkami?

NIE. Nakrętki wykonane z tworzyw sztucznych oraz z metalu powinny trafić do kontenera na TWORZYWA SZTUCZNE.

 1. Odpady zwierzęce – czy wyrzucamy je do BIO?

NIE. Odpady pochodzenia zwierzęcego oraz ich tłuszcze zaburzają proces kompostowania bioodpadów. Bioodpady zawierające resztki mięsne wydzielają bowiem duże ilości metanu, co wymaga innej technologii przetwarzania. Dlatego ten rodzaj odpadów wyrzucamy do kontenera na ZMIESZANE ODPADY KOMUNALNE. Do kubła z oznaczeniem BIO możemy natomiast wrzucać skorupki jaj.

 1. W czym wyrzucać odpady BIO?

Najczęściej rekomenduje się, aby wrzucić je do kontenera luzem, bez żadnych opakowań. Z uwagi jednak na sposób przechowywania tego odpadu może być to utrudnione. Z pomocą przychodzą nam wtedy worki kompostowalne (nie biodegradowalne), które posiadają oznaczenie w postaci roślinki wraz z numerem certyfikatu. W ten sposób posiadamy gwarancję, że worek zostanie bezpiecznie zutylizowany razem z odpadem. Worki te muszą spełniać normy EN 14995, EN 13432. Odpadów BIO nie należy natomiast wyrzucać w tradycyjnych workach z tworzywa sztucznego. Nie są one w stanie się rozłożyć, a w procesie rozkładu zanieczyszczą kompost. Możemy jednak użyć również papierowych torebek na odpady.

 1. Gdzie wyrzucać opakowania metalowe po sprayach?

Wszelkie kosmetyki w sprayu i detergenty należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie nadają się one bowiem do poddania recyklingowi, a w przypadku umieszczenia ich na wysypisku śmieci stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Tylko oddanie ich do PSZOK gwarantuje bezpieczną dla nas i dla otoczenia utylizację.

 1. Butelka po oleju – czy do plastiku?

Butelki po oleju powinniśmy wyrzucać do kontenera na ODPADY ZMIESZANE. Wynika to z faktu, że w sortowni śmieci nie sposób domyć plastiku z tłuszczu, co uniemożliwia wówczas poddanie takiego odpadu recyklingowi. Bezpieczniej jest więc wybierać olej w szkle. Szkło po tłuszczach możemy bowiem spokojnie umieścić w kontenerze na SZKŁO.

 1. Szczoteczki do zębów, zużyte gąbki i żyletki?

Wszystkie te rodzaje odpadów powinny trafić do kubła z oznaczeniem ODPADY ZMIESZANE.

 1. Worki po cemencie, tapety, używane słomki papierowe?

Sugerując się nazwą znowu możemy przesądzić, że są to odpady, które wyrzucamy do kontenera na PAPIER. Wszystkie te rodzaje odpadów wyrzucamy jednak do kubła z oznaczeniem ODPADY ZMIESZANE.

 1. Zamoczony i zabrudzony papier – czy nadaje się do recyklingu?

NIE. Niestety, zabrudzony i zamoczony papier nadaje się jedynie do wyrzucenia do ODPADÓW ZMIESZANYCH. Nie sposób bowiem poddać takiego papieru ponownemu przetworzeniu. Dlatego brudne ręczniki papierowe, wszelkie zabrudzone jednorazowe opakowania wykonane z papieru również powinny być umieszczone w tym kontenerze.

 1. Gdzie wyrzucić opakowania po kosmetykach?

Opakowania po kosmetykach wykonane z tworzywa sztucznego co do zasady wyrzucamy do kontenera na TWORZYWA SZTUCZNE. Jednak przed ich umieszczeniem powinniśmy po pierwsze, opróżnić kosmetyk, po drugie, sprawdzić, czy na opakowaniu został umieszczony znak trójkątny oznaczający recykling. Tylko wtedy możemy umieścić taki odpad w koszu na TWORZYWA SZTUCZNE.

 1. Odpady po remoncie – czy gmina ma obowiązek odebrać śmieci w ramach opłaty?

Odpady budowlano i remontowe stanowiące odpady komunalne, pochodzące z indywidualnie prowadzonych remontów i innych robót budowlanych wykonywanych we własnym zakresie, na wykonanie których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, lub na wykonanie których nie jest wymagane zgłoszenie zamiaru prowadzenia robót do właściwego organu administracji należy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 1. Opakowania po żrących detergentach – czy segregujemy?

Opakowania po żrących detergentach takich jak kret czy domestos oraz odpady posiadające oznaczenie o wysokim stopniu toksyczności lub oznaczone jako niebezpieczne, powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content