1,1 C
Warszawa
sobota, 6 marca, 2021

Co to jest ekorodzicielstwo?

27,095FaniLubię

Bycie eko to coraz popularniejszy trend wśród wielu rodzin. Niektórzy decydują się pójść krok dalej i rozpocząć przygodę z coraz modniejszym ekorodzicielstwem. Czym jest ekorodzicielstwo? Jakie są korzyści z bycia ekologicznym rodzicem oraz na czym w ogóle polega wychowanie w stylu eko? Wyjaśniamy poniżej!

Ekorodzicielstwo to sposób wychowania dzieci, który skupia się na naturalnej, czyli zgodnej z naturą pielęgnacji dziecka, a w rezultacie chroni także środowisko naturalne. W ten sposób nasze dzieci wychowywane są w silnej więzi bliskości z rodzicami, a przy tym uczone są od najmłodszych lat szacunku do planety Ziemi.

W idee ekorodzicielstwa wpisany jest szereg zasad i założeń, których bezpośrednim celem jest nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale także zagwarantowanie dzieciom tego, co jest najlepsze w procesie wychowania – bliskości rodzica oraz piękna natury. Oto podstawowe sposoby na rozpoczęcie swojej przygody z ekorodzicielstwem:

Karmienie piersią

W ekorodzicielstwie stawia się szczególny nacisk na karmienie niemowląt piersią. Lekarze i eksperci jednoznacznie podkreślają, że mleko mamy to w pełni naturalny i najzdrowszy sposób żywienia niemowląt. Jest ono również najbardziej przyjazne naturze spośród wszystkich dostępnych sposobów żywienia, gdyż nie wymaga energii elektrycznej i nie generuje odpadów. Dodatkowo jest to doskonały sposób na nawiązanie silnej więzi bliskości z naszym maluszkiem, który w pierwszych miesiącach życia jej niezwykle potrzebuje.

Pieluchy wielorazowe

Odpady generowane przez jednorazowe pieluszki to jeden z największych problemów naszej planety. Nie sposób poddać recyklingowi zużytego pampersa, a samo ich stosowanie wiąże się często z tzw. pieluszkowym zapaleniem skóry i podrażnieniami. Pieluchy wielorazowe to doskonała ekologiczna alternatywa, która nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze i zapewnić zdrowszą pielęgnację, ale w znaczny sposób ochronić planetę przed nadmiernym zanieczyszczeniem. Przez cały okres pieluchowania dziecko przebywa około 22 tys. godzin w jednorazowej pieluszce i zużywa ok. 6000 sztuk, co generuje ok 1,5 ton odpadów. To wszystko możemy zastąpić… 15 pieluchami wielorazowymi. Korzyść dla środowiska i zdrowia maluchów jest więc nieporównywalna.

Zabawki z naturalnych materiałów

Plastikowe zabawki to jedna z kolejnych bolączek dziecięcego świata. Niestety, jesteśmy zalewani niskiej jakości plastikowymi wyrobami, które są źródłem niebezpiecznych ftalanów dla naszych maluszków. Dlatego warto wybierać zabawki wykonane z drewna pomalowane bezpiecznymi farbami z odpowiednimi atestami, które zapewnią bezpieczną zabawę naszym pociechą, a gdy się zepsują… po prostu się je sklei.

Lokalne i sezonowe produkty

W ekorodzicielstwie niezwykle istotne jest również przygotowanie posiłków dla dzieci, które powinno być wykonane samodzielnie i w jak największym stopniu z produktów lokalnych i sezonowych. Dlatego ekorodzicielstwo stawia na kupowanie warzyw na targach oraz u rolnika, zamiast z supermarketów. Bardzo istotne jest również wybieranie produktów ekologicznych, jeśli takie są w zasięgu ręki.

Produkty „z drugiej ręki”

Używane ubranka, zabawki, kocyki lub inne elementy wyprawki, a nawet meble to sposób na ograniczenie wydatków i ilości gromadzonych rzeczy. Przy tym wszystkim przyczyniamy się do wtórnego wykorzystania wciąż nadających się do użycia produktów, które zamiast trafić do kosza, znajdują nowego właściciela.

Bliskość natury i ekologia

Ekorodzicielstwo stawia również na zapewnienie dziecku od najmłodszych lat kontaktu z naturą oraz nauki form aktywnego wypoczynku. Spacery w lesie, sport na świeżym powietrzu czy wspólne budowanie karmnika dla ptaków i segregowanie śmieci. W ten sposób uczymy nasze dzieci szacunku do każdej żywej istoty oraz podejmowania mądrych wartościowych dla naszej planety decyzji w przyszłości.

Spróbuj rozpocząć już dziś swoją przygodę z ekologicznym rodzicielstwem. To korzyść zarówno dla środowiska, dzieci oraz całej rodziny!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
27,095FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

27,095FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
Biden isn’t going to...

Michael O'Hanlon explains why President Joe Biden will not make Saudi Arabia “a pariah” due to the economic...

Google News | 26 Feb, 2021
Biden administration conducts strike...

The airstrike on a border post follows a recent attack on a base used by U.S. forces in...

Google News | 26 Feb, 2021
Top Senate Official Disqualifies...

The parliamentarian ruled that the provision, which would gradually increase the wage to $15 an hour, violated the...

Google News | 26 Feb, 2021
McConnell would support Trump...

The remark comes amid a row between the former president and the Senate minority leader in the wake...

Google News | 26 Feb, 2021
Manhattan DA faces critical...

At the helm of the most significant criminal investigation facing Donald Trump, his family and his business, Manhattan's...

Google News | 25 Feb, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły