1 C
Warszawa
środa, 3 marca, 2021

Najświętsza z Gospodyń – Dobre Nowiny

27,099FaniLubię

Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście nieopodal Zielonej Góry to nowe szczególne miejsce kultu ustanowione w listopadzie w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Status sanktuarium otrzymał kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca w Babimoście, w którym od co najmniej XVII w. szczególnym kultem otaczany jest łaskami słynący wizerunek Najświętszej Maryi Panny, obdarzony tytułem Gospodyni Babimojskiej. Decyzja o ustanowieniu sanktuarium zapadła i ogłoszona została w szczególnym dla Babimostu czasie – w 310. rocznicę zachowania miasteczka od szalejącej w pobliskich Chobienicach epidemii cholery. Była to jedna z największych łask wyproszonych przez mieszkańców przed wspomnianym maryjnym wizerunkiem. Ocaleni babimojszczanie obiecali wtedy „po wieczne czasy” uroczyście obchodzić święto Ofiarowania Matki Bożej, tj. dzień 21 listopada. Wiele cudów i łask odnotowano również w XVII- i XVIII- wiecznej Księdze Cudów.

Obraz Gospodyni Babimojskiej, znajdujący się w bocznym ołtarzu świątyni, przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, a namalowany został na blasze najprawdopodobniej około XV w. Znajduje się na nim również fragment modlitwy Salve Regina: „Salve Regina, Mater Misericordiae, misericórdes óculos Tuos ad nos convérte, et benedictum ventris Tui fructum post hoc exsilium nobis ostende”, czyli: „Witaj, Królowo, Matko Miłosierdzia, miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a błogosławiony Twojego żywota owoc, po tym wygnaniu nam okaż”.

Kult Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej przechodził różne koleje losu. Przyczynił się m.in. w dużym stopniu do zachowania polskości i wiary w okresie Kulturkampfu i związanej z nim germanizacji, a po okresie jego osłabienia w czasie międzywojnia ożywiony został w 1968 r. za sprawą ówczesnego proboszcza ks. Józefa Janickiego, który dokonał renowacji i intronizacji wizerunku. Do jeszcze większego kultu przyczyniła się podążająca corocznie do tego miejsca diecezjalna pielgrzymka kobiet oraz pielgrzymka członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości.

27,099FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

27,099FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
Biden isn’t going to...

Michael O'Hanlon explains why President Joe Biden will not make Saudi Arabia “a pariah” due to the economic...

Google News | 26 Feb, 2021
Biden administration conducts strike...

The airstrike on a border post follows a recent attack on a base used by U.S. forces in...

Google News | 26 Feb, 2021
Top Senate Official Disqualifies...

The parliamentarian ruled that the provision, which would gradually increase the wage to $15 an hour, violated the...

Google News | 26 Feb, 2021
McConnell would support Trump...

The remark comes amid a row between the former president and the Senate minority leader in the wake...

Google News | 26 Feb, 2021
Manhattan DA faces critical...

At the helm of the most significant criminal investigation facing Donald Trump, his family and his business, Manhattan's...

Google News | 25 Feb, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły