4,3 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021

Oto zdrowa „zdrowa żywność” w Lidlu i Biedronce! Normy azotanów w parówkach i surowym mięsie przekroczone kilkukrotnie!

26,836FaniLubię

W sieci opublikowano kilka dni temu film, na którym grupa osób badających za pomocą specjalnego urządzenia Soeks Ecovisor sprawdzali jakość owoców, warzyw, a nawet mięsa obserwując wskaźnik zawartości azotanów w poszczególnych produktach. Celem testu wybrali sieć sklepów Biedronka oraz Lidl. Wyniki są porażające!

Chcemy pokazać, jak trują te korporacyjne firmy, które wyniszczają teraz naszych przedsiębiorców”

– mówił przedstawiciel grupy badającej produkty w sieci sklepów Biedronka.

W sieci sklepów Biedronka z przebadanych na filmie produktów wynika, że jedynie jabłko i pomidor posiadało ilość azotanów dopuszczaną przez normę. Z kolei gruszka już miała przekroczony poziom azotanów (79 mg/kg), przy normie 60 mg/kg.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W Biedronce najgorsze wyniki odnotowały jednak produkty mięsne, a dokładnie parówki. Grupa przebadała trzy rodzaje parówek. Pierwsze Sokoliki Sokołów Parówki dla dzieci posiadały poziom azotanów 866mg/kg, co oznacza przekroczenie dopuszczalnej normy azotanów produkcie aż 4,5 razy (norma 200mg/kg). Podobny wynik odnotowały Parówki Kraina Wędlin – poziom przekroczony aż 4,5 razy. Z kolei Parówki Konspol miały wynik ponad 1000 mg/kg, co oznacza ponad 5-krotne przekroczenie normy azotanów produkcie.

Nie lepiej wypadł testu surowego mięsa. Noga z kaczki miała o 0,5 raza przekroczony dopuszczalny poziom azotanów 303mg/kg (na normę 200mg/kg), a karkówka 393 mg/kg (na normę 200mg/kg). Oznacza to, że również surowe mięso jest poddawane działaniu środków konserwujących, tzn. azotanów.

W trakcie całej inspekcji podeszli do grupy ekspedienci sklepu Biedronka i nieprzychylnie informowali ich, że nie wyrażają zgody na takie działanie oraz, że powiadomią kierownika sklepu.

Zaraz Pani pokażemy jak wygląda wasza zdrowa żywność! Kierownika to będziemy musieli wezwać, bo kierownik będzie musiał sanepid powiadomić, że takie rzeczy mają miejsce.”

– odpowiedział przedstawiciel grupy.

Niezależnie od deklaracji wysuwanych w kierunku ekspedientki Biedronki, grupa poinformowała, że sama indywidualnie dokona również zgłoszenia w sanepidzie.

Z kolei po wykonaniu testu żywności w sieci sklepów Lidl, na pierwszy ogień postanowiono sprawdzić zawartość azotanów w surowym mięsie. Filet z kurczaka miał wynik 527 mg/kg (norma 200 mg/kg), udo z kurczaka z wynikiem 297 mg/kg, co również oznacza przekroczenie normy. Jedynie mięso mielone miało zawartość azotanów poniżej normy.

Grupa mierzyła poziom azotanów za pomocą specjalnego urządzenia Soeks Ecovisor, które pozwala na sprawdzenie wskaźnika ich zawartości poprze umieszczenie głowicy w badanym produkcie. Wysoka zawartość azotanów oznacza najczęściej stosowanie sztucznych nawozów, a to często łączy się z nadmiernym stosowaniem innych substancji chemicznych w uprawie.

W przypadku mięsa azotany stanowią dodatek konserwujący – a więc na podstawie zawartości azotanów można sprawdzić czy produkt był w jakiś specjalny sposób przygotowywany do sprzedaży (nastrzykiwanie z dodatkiem konserwantów itp.). W przypadku wyświetlenia czerwonej planszy, która oznacza przekroczenie poziomu azotanów w produkcie uznawany jest on za niebezpieczny do zjedzenia.

26,836FaniLubię

Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Nadmiar azotynu sodu może utrudniać transport tlenu w organizmie
    Badania nad toksycznością azotynu sodu u szczurów i myszy wykazały, że nadmierne ilości tego związku mogą prowadzić do powstania methemoglobiny.

    Tworzenie się methemoglobiny jest to zjawisko, w którym hemoglobina w naszym organizmie łączy się z związkami azotowymi. Powstała methemoglobina uniemożliwia połączenie się hemoglobiny z tlenem i tym samym hamuje normalne dostarczanie tlenu do tkanek naszego organizmu prowadząc do ich niedotlenienia.

    Objawami methemoglobinemii są przede wszystkim: duszności, bóle głowy i tachykardia (częstoskurcz serca, przyspieszenie rytmu pracy serca). Przy bardzo wysokim stężeniu methemoglobiny (>50%) może nastąpić poważne niedotlenienie tkanek, prowadzące w konsekwencji do śmierci, szczególnie w dobie pandemii COVID 19.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

26,836FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
Nancy Pelosi gets Willies...

The House speaker marked Willie Mays' 90th birthday by posting a photo of herself with a different San...

Fox News | 08 May, 2021
Chula Vista police serve...

The Chula Vista Police Department served a search warrant at the home of Larry and Maya Millete Friday,...

Fox News | 08 May, 2021
Tucker: Americans are being...

'Tucker Carlson Tonight' host reacts to 'troubling' April jobs report

Fox News | 08 May, 2021
'Tucker Carlson Tonight' does...

Tucker Carlson reacts to passages from the former Georgia gubernatorial candidate's steamy novel

Fox News | 08 May, 2021
Charlie Hurt: If government...

'Special Report' panel debate the reason for low April jobs numbers

Fox News | 08 May, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×