8 C
Warszawa
piątek, 1 marca, 2024

Na Dolnym Śląsku powstaną Ośrodki z opieką wytchnieniową dla rodziców niepełnosprawnych dzieci!

26,463FaniLubię

Samorząd województwa rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na Ośrodki Czasowego Pobytu dla rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności będących mieszkańcami województwa dolnośląskiego. Decyzją Zarządu Województwa Dolnośląskiego rozdysponowano 2 000 000 złotych i wybrano dwa podmioty, które będą realizować zadanie.

Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa Dolnośląskiego.

Chcemy wspierać rodziny, których dotyczy problem niepełnosprawności. To, co wyróżnia nasz projekt, to kompleksowa pomoc rodzinie. Widzimy potrzebę wsparcia od momentu samej ciąży, poprzez okres po porodzie oraz późniejszy czas wychowywania dziecka z niepełnosprawnością.”

podkreśla Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa Dolnośląskiego.

Konkurs był odpowiedzią na Apel Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wystosowany podczas XXIII sesji, podnoszący problem niepełnosprawności i wzywający do pomocy rodzinom nim dotkniętym. Dzisiaj mamy już realną odpowiedź na głos radnych, a działania opisane w ofercie konkursowej nabierają faktycznych kształtów.

komentuje Małgorzata Calińska-Mayer, Wiceprzewodnicząca – Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny.

Niezwykle potrzebna jest pomoc rodzicom, którzy borykają się z niepełnosprawnością swoich dzieci. Ich codzienność koncentruje się wokół opieki nad takim dzieckiem. Ciężko znaleźć czas dla siebie, każde wyjście z domu wiąże się z dużą logistyką i potrzebą zaangażowania osób trzecich. Opiekunowie są tym po prostu zwyczajnie zmęczeni. Na pewno Ośrodki, które powstaną, będą dla nich szansą na odpoczynek, podczas gdy ich dziecko zostanie profesjonalnie zaopiekowane.”

komentuje Małgorzata Calińska-Mayer, Wiceprzewodnicząca – Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Do konkursu zgłosiły się organizacje pożytku publicznego przedstawiając swoje pomysły i propozycje na zrealizowanie zadania. Po raz pierwszy podmioty biorące udział w konkursie zobowiązane były do przedstawienia prezentacji infrastruktury, jaką dysponują. Zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej, Zarząd WD zdecydował o przyznaniu dotacji dwóm oferentom.

Ośrodki Czasowego Pobytu są projektem pilotażowym. Mają być uzupełnieniem i wypełnieniem luk w funkcjonującym systemie wsparcia. Będziemy monitorować efekty tego projektu, by ewentualnie w przyszłości móc wypracować jeszcze lepsze rozwiązania. Ustalając warunki tej edycji, położyliśmy szczególny nacisk na profesjonalną opiekę nad grupą, do której projekt jest skierowany, czyli dzieci niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunowie. Chciałbym, aby Ośrodki Czasowego Pobytu wpisały się na stałe w działania samorządu województwa. W pierwszej edycji Projektu obie oferty spełniają kryteria konkursu i nasze oczekiwania. Gwarantują kompleksową, fachową opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem. Dają również wsparcie rodzicom i opiekunom w okresie ciąży, co pozwoli przygotować się do nowej, niełatwej sytuacji.”

mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Zadanie realizowane będzie przez Fundację Promyk Słońca z siedzibą we Wrocławiu oraz Fundację Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren we współpracy ze spółką Sanatoria Dolnośląskie, w obiekcie spółki – Szpitalu „Orlik” w Kudowie Zdroju, miejscu niezwykle malowniczym, jednym z piękniejszych w Kotlinie Kłodzkiej.

dr n. med. Adriana Pietraszkiewicz – Członek Zarządu Fundacji „Promyk Słońca”, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Diagnostyczno – Rehabilitacyjnego „Promyk Słońca”

W Fundacji „Promyk Słońca” mamy stały kontakt z rodzinami z dziećmi z niepełnosprawnością w różnym wieku. Z rozmów z rodzicami wynika, że w momencie zdiagnozowania u dziecka niepełnosprawności czuli się osamotnieni, zabrakło im pewności, że w istniejącym systemie opieki zdrowotnej otrzymają odpowiednią opiekę, że sobie poradzą, że ktoś im pomoże, poinstruuje jak postępować, podzieli się wiedzą, pokieruje do odpowiednich specjalistów, wesprze psychicznie. Objęcie kompleksową opieką i wsparciem całej rodziny, od momentu uzyskania diagnozy – niezależnie od tego, kiedy została postawiona: w okresie prenatalnym czy po porodzie lub w dalszym okresie życia dziecka –jest istotne nie tylko dla procesu rehabilitacji dziecka, ale i dla zdrowia psychicznego matki i funkcjonowania rodziny. Rodzinie dotkniętej problemem niepełnosprawności niezbędne jest wielokierunkowe wsparcie, zwłaszcza wsparcie psychologiczne, specjalistyczne konsultacje, doradztwo społeczno-prawne, spotkania grup wsparcia, opieka wytchnieniowa. My właśnie takiej pomocy będziemy udzielać.”

mówi dr n. med. Adriana Pietraszkiewicz – Członek Zarządu Fundacji „Promyk Słońca”, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Diagnostyczno – Rehabilitacyjnego „Promyk Słońca”
Tomasz Maciejowski, Prezes Sanatoriów Dolnośląskich Sp. z o.o.

Jesteśmy przygotowani na realizację 1 500 osobodni. Dzięki realizacji zadania rodzice lub opiekunowie, którzy wzięli na siebie obowiązek opieki i wychowania niepełnosprawnego dziecka otrzymają możliwość regeneracji fizycznej i psychicznej. Jeżeli zaproponowany w projekcie model opieki nad dzieckiem niepełnosprawnymi świadczenia usług przerwy wytchnieniowej sprawdzi się w praktyce, przewidujemy dalszą jego kontynuację. Ze względów organizacyjnych minimalny czas pobytu wynosi 4 dni, a maksymalny zgodnie z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego 21 dni. Beneficjent może skorzystać z oferty kilkukrotnie, przy czym łączny czas pobytu nie może być dłuższy niż 21 dni.”

mówi Tomasz Maciejowski, Prezes Sanatoriów Dolnośląskich Sp. z o.o.

Intencją naszego konkursu i utworzonych w jego wyniku Ośrodków Czasowego Pobytu było zwiększenie liczby dostępnych miejsc opieki wytchnieniowej na Dolnym Śląsku. Cieszę się, że taka jednostka jak Sanatoria Dolnośląskie – spółka usytuowana w malowniczym i pięknym rejonie Dolnego Śląska, znalazła się w naszym projekcie.”

mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego
Prezes Fundacji Suweren Piotr Grzybowski

Ośrodki Czasowego Pobytu zarówno w jednym, jak i drugim przypadku świadczyć będą usługi w zakresie dwóch modeli wsparcia w zależności od momentu, w którym rodzina zostanie objęta opieką:

  • w okresie ciąży: model obejmie opiekę prenatalną – w zależności od potrzeb rodzice oczekujący narodzin będą mogli uzyskać wsparcie psychologiczne (porady psychologa, psychoterapeuty, wsparcie indywidualne i grupowe) i edukacyjne, informacje medyczne dotyczące rehabilitacji oraz informacje o możliwości korzystania z przysługujących świadczeń – porady prawne
  • w okresie poporodowym i dalszym okresie wychowawczym: model przerwy wytchnieniowej dla rodziców lub opiekunów dzieci niesamodzielnych, dzieci otrzymają kompleksową usługę: wyżywienie i nocleg, świadczenia pielęgniarskie i opiekuńcze, wsparcie rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne, psychologiczne oraz opiekę lekarską, możliwość uczestniczenia w różnych zajęciach z zakresu terapii zajęciowej.

W każdym z Ośrodków przewidziano 10 miejsc całodobowej opieki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
273SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content