Poseł Lewicy Maciej Gdula w szokujących słowach na antenie TVP Info odniósł się do sytuacji odłączenia przez brytyjski szpital aparatury podtrzymującej życie zmarłego Sławka z Wielkiej Brytanii.
Na antenie TVP Info w programu „Strefa Starcia” poseł Lewicy opisując stan podtrzymywania życia zmarłego Polaka z UK stwierdził:
„To jest sztuczne podtrzymywanie, jeżeli to jest sytuacja naturalna, to postawmy jedzenie obok jego łóżka i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść”
– skomentował Maciej Gdula, poseł Lewicy.
W ten sposób poseł Gdula zasugerował jakoby żywienia dojelitowego pacjentów w szpitalach powinno się zaprzestać. Tymczasem, jest to coraz popularniejsza sytuacja w leczeniu wielu chorych w szpitalach np. w momencie przejścia pacjenta w stan śpiączki. Zmarły wczoraj Sławek z Wielkiej Brytanii oddychał bowiem samodzielnie, a z powodu odłączenia go od aparatury żywieniowej skazano go na śmierć głodową.
To kolejna sytuacja, gdy posłowie Lewicy przekraczają granice przyzwoitości w mowie publicznej. Około tydzień temu posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska w ignorancki sposób skomentowała masakrę 700 chrześcijan w Etiopii
Senator Lewicy Wojciech Konieczny, który jest lekarzem uznał słowa swojego kolegi z ław parlamentarnych za niefortunne. Polityk ocenia, że te trudne decyzje ocierają się o etykę lekarską, dylematy medyczne i są niezwykle skomplikowane.
„Należą do neurologów i anestezjologów, którzy muszą podejmować takie decyzje codziennie. W każdej chwili w podobnej sytuacji i stanie jest kilka tysięcy osób, więc wyciąganie tej konkretnej sprawy w oderwaniu od dokładnej sytuacji medycznej i rozwiązań prawnych jest niewłaściwe (…). Wolałbym, żeby przed komentowaniem tej sprawy zasięgnął mojej opinii, tak jak ja poradziłbym się jego, zabierając głos w dziedzinie, w której on jest profesorem. Te słowa były niefortunne. Być może był zaskoczony tym tematem rozmowy i powiedział to bez głębszego zastanowienia” – mówi Konieczny.
Senator Lewicy podkreśla, że nawet on, chociaż ma wiedzę na temat tych stanów i zagadnień naukowych, nie chciałby się wypowiadać, ponieważ nie badał tego konkretnego pacjenta.
Źródło: TVP Info