17.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Rak nie zna pandemii. Skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych na Dolnym Śląsku, które ratują życie!

26,463FaniLubię

Temat: Proste badania, które ratują życie. Skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych!

Z powodu epidemii gwałtowanie spadła wykrywalność chorób nowotworowych. Szacuje się, że diagnozuje się około jedną czwartą przypadków mniej niż przed epidemią. Nowotwory są wciąż jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. W ciągu sześciu miesięcy epidemii do września 2020 r. na COVID-19 zmarło 2120 osób. Na nowotwory w Polsce umiera 2000 osób w ciągu tygodnia. Dzięki uczestnictwu w badaniach profilaktycznych możemy wykryć rozwijającą się chorobę nowotworową na wczesnym etapie, a to zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Alarmujące statystyki

Walka z koronawirusem to obecnie jedno z najważniejszych zadań medycyny. Nie mniej ważnym jest również odpowiednia diagnostyka osób chorych na nowotwory. Na Dolnym Śląsku, podobnie jak w innych regionach Polski, wykrywanie chorób nowotworowych drastycznie spadło. Ma to związek z niską zgłaszalnością pacjentów na badania profilaktyczne, które są najskuteczniejszą metodą identyfikowania zmian tzw. przednowotworowych. Dlatego Urząd Marszałkowski apeluje do mieszkańców Dolnego Śląska o poddanie się bezpłatnym badaniom profilaktycznym dającym możliwość wczesnego wykrycia chorób nowotworowych.

Placówki medyczne realizujące konkretne badania wciąż czekają na pacjentów i jeśli sami się nie zgłosimy, wówczas odbieramy sobie szansę na szybki powrót do zdrowia. Skutki będą wówczas opłakane. Idea badań przesiewowych obejmuje część społeczeństwa, która posiada największe prawdopodobieństwo zachorowania na daną chorobę. Na Dolnym Śląsku pacjenci mogą przystąpić do bezpłatnych badań przesiewowych mammografii, cytologii, kolonoskopii, a od niedawna również dzięki naszemu lokalnemu programowi badań przesiewowych można skorzystać z bezpłatnych testów na krew utajoną w kale. W ten sposób jako Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego chcemy dopełnić programy populacyjne wczesnego wykrywania poszczególnych nowotworów, aby jeszcze bardziej zwiększyć szanse na szybką diagnozę. Epidemia nie jest łatwym czasem dla nikogo, ale jeśli zastosujemy się do obowiązującego obecnie reżimu sanitarnego i zachowamy jednocześnie „czujność onkologiczną” możemy uchronić się przed groźnymi konsekwencjami późnego wykrycia wielu nowotworów. Dlatego zachęcam mieszkanki i mieszkańców Dolnego Śląska do przystąpienia do oferowanych w naszym regionie bezpłatnych badań profilaktycznych”

– wskazuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Badania profilaktyczne to mniejsza umieralność

Skuteczność programów badań przesiewowych jest niewątpliwa. Dowodem na to jest fakt, że Finlandia jest krajem europejskim, w którym notuje się obecnie najmniejszą zachorowalność na raka szyjki macicy. Zgłaszalność kobiet do populacyjnego programu badań cytologicznych sięga 93 proc., a umieralność na ten rodzaj nowotworu notuje się na poziomie 1,7 na 100 tys. Podobnie w Wielkiej Brytanii przy zgłaszalności kobiet na poziomie 83 proc. udało się osiągnąć niski poziom umieralności tj. 2,8 na 100 tys. Niestety na Dolnym Śląsku daleko nam jest wciąż do osiągnięcia takich statystyk, dlatego Urząd Marszałkowski nieustannie włącza się w programy edukacyjne mające zwiększyć świadomość mieszkańców na temat istotności wykonywania badań przesiewowych. W tym celu z inicjatywy wicemarszałka województwa dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego powstał samorządowy program bezpłatnych badań profilaktycznych dedykowany wczesnej wykrywalności nowotworów raka jelita grubego umożliwiający wykonanie bezpłatnych badań na krew utajoną w kale.

Zadbaj również o płuca!

W czasie epidemii COVID-19 jesteśmy nieustannie narażeni na infekcje płuc, które zmniejszają naszą wydolność oddechową. W tym okresie powinniśmy więc również zadbać o odpowiednią profilaktykę tego narządu, także pod względem występowania chorób nowotworowych. Od lat nowotwór płuc stanowi największe zagrożenie dla mieszkańców naszego kraju – diagnozuje się go u aż u 22 tys. osób rocznie w Polsce. Niebezpiecznym zjawiskiem jest również stały wzrost zachorowań na tą postać nowotworu wśród pań. Dlatego Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu zachęca mieszkańców Dolnego Śląska do skorzystania z konsultacji lekarskich oraz badań profilaktycznych, dzięki którym pacjenci otrzymają informację o swoim stanie zdrowia. Dzięki takim badaniom, jak niskodawkowa tomografia komputerowa, można wykryć chorobę we wczesnym stadium i szybko wdrożyć leczenie, które uchroni nasze życie. Rak płuc nie boli i nie daje swoistych objawów we wczesnym etapie choroby. Jest nowotworem wysokiej śmiertelności, gdyż chorzy późno dowiadują się o chorobie. Warto więc skorzystać z opieki medycznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, gdyż może to ocalić nasze życie.

„Dzięki takim badaniom, jak niskodawkowa tomografia komputerowa, można wykryć nowotwór płuc we wczesnym stadium i szybko wdrożyć leczenie, które uchroni nasze życie. Rak płuc nie boli i nie daje swoistych objawów we wczesnym etapie choroby. Jest nowotworem wysokiej śmiertelności, gdyż chorzy najczęściej późno dowiadują się o chorobie. Warto więc skorzystać już na etapie profilaktyki z profesjonalnej opieki medycznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, gdyż może to ocalić nasze życie.”

– wskazuje dr n. med. Ireneusz Pawlak z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Bezpłatne testy na krew utajoną – gdzie i dla kogo?

W programie bezpłatnych badań na krew utajoną umożliwiających wykrycie raka jelita grubego realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii mogą wziąć udział:

 • Osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
 • Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
 • Osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Bezpłatne testy na krew utajoną w kale można odebrać z punktów wskazanych przez dolnośląskie gminy, które zgłosiły się do programu Urzędu Marszałkowskiego realizowanego we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”.

Do programu przystąpiły już:

 • gmina Ruja, testy można odebrać w Ośrodku Zdrowia w Tyńcu Legnickim,
 • gmina Legnickie Pole, testy można odebrać w Gminnej Przychodni Zdrowia w Legnickim Polu,
 • gmina Męcinka, testy można odebrać w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Piotrowicach,
 • gmina Udanin, testy można odebrać w Poradni POZ w Udaninie,
 • gmina Oława, testy można odebrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Oławie.
 • gmina Polkowice, testy można odebrać w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych,
 • gmina Bolków, testy można odebrać w SP ZOZ w Bolkowie,
 • gmina Mysłakowice, testy można odebrać w SP ZOZ w Mysłakowicach,
 • gmina Kamienna Góra, testy można odebrać w Urzędzie Gminy Kamienna Góra.
 • gmina Czernica, testy można odebrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
 • gmina Trzebnica, testy można odebrać w Gminnym Centrum Medycznym w Trzebnicy.

Bezpłatny test na obecność krwi utajonej można otrzymać również we Wrocławiu, w jednej z 5 lokalizacji:

 • Centrum Medyczne Dobrzyńska – Punkt Informacyjny Klienta, III piętro, Pn – pt 8:00 – 15:00,
 • Obwód Lecznictwa Kolejowego – Gabinet zabiegowy pok. 203, II piętro, Pn – pt 8:00 – 17:00,
 • Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED – Laboratorium, II piętro Pn – pt 6:30 – 18:00,
 • Dolnośląskie Centrum Onkologii – WOK Budynek F, boczne wejście, I piętro, Pn – pt 8:00 – 15:00,
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu – Ośrodek Profilaktyki, Diagnostyki Terapii Nowotworów Poziom 0, Pn- pt 8:00 – 16:00.

Bezpłatna kolonoskopia – gdzie i dla kogo?

Badanie bezpłatnej kolonoskopii skierowane jest do pacjentów, którzy nie mieli wykonywanego badania kolonoskopowego w ciągu ostatnich 10 lat. Konieczne jest również spełnienie kryterium wiekowego – badanie mogą wykonać:

 • Osoby w wieku 50-65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego,
 • Osoby w wieku 40-49 lat – które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego,
 • Osoby w wieku 25-49 lat – które mają stwierdzoną mutację genetyczną.

Badanie kolonoskopowe można wykonać w jednym z dolnośląskich ośrodków oportunistycznych:

 • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu przy ul. Hirszfelda 12
 • Centrum Medycznym ENDO-MED we Wrocławiu przy ul. Plac Solidarności 1/3/5
 • Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie przy ul. Bema 5-6
 • Radimed sp. z o.o. Pracownia Endoskopii w Legnicy przy ul. Iwaszkiewicza 5
 • Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Strzegomiu przy ul. Witosa 7
 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej – Pracownia Endoskopii w Świdnicy przy ul. Leśnej 27-28
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego 73A,
 • Specjalistyczny Szpital im. Dr A. Sokołowskiego – Pracownia Endoskopii w Wałbrzychu przy ul. Sokołowskiego 4
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213

Szczegółowa lista miejsc wykonywania kolonoskopii dostępna pod LINKIEM: http://pbp.org.pl/wojewodztwo/dolnoslaskie/

Bezpłatna mammografia – gdzie i dla kogo?

Z bezpłatnego badania mammograficznego na Dolnym Śląsku mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego. To właśnie w tym wieku drastycznie wzrasta ryzyko rozwoju nowotworu piersi. Badanie mammografii nie wymaga skierowania – kobiety z grupy ryzyka mogą zgłaszać się indywidualnie lub po otrzymaniu zaproszenia. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i refundowane przez NFZ.

Badanie mammografii można wykonać w jednej z 21 placówek medycznych na Dolnym Śląsku, m.in. w:

 • Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu przy ul. Hirszfelda 12,
 • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego 73A,
 • Dolnośląskim Centrum Medycznym DOLMED przy ul. Legnickiej 40 we Wrocławiu,
 • Specjalistycznym Szpitalu im dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu przy ul. Sokołowskiego 4,
 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy przy ul. Leśnej 27-28
 • Zespole Opieki Zdrowotnej w Kłodzku przy ul. Szpitalnej 1A.

Pełna lista placówek wykonujących badanie mammografii dostępna pod LINKIEM: https://aplikacje.nfz.gov.pl/umowy/Provider/SearchResults?Year=2020&Branch=01&ServiceType=10&Product=10.7940.158.02&page=1

Bezpłatna cytologia – gdzie i dla kogo?

Bezpłatne badanie cytologiczne skierowane jest do kobiet między 25 a 59 r.ż., które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobieranego wymazu cytologicznego. Badanie można wykonywać co roku, jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak zakażenie wirusem deficytu odporności typu ludzkiego (wirus HIV), wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub przyjmowane są leki immunosupresyjne. Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowana genetycznie, stąd należy uznać, że każda kobieta w każdym wieku może być narażona na zachorowanie.

Cytologia to powszechne badanie, które można wykonać w wielu placówkach medycznych na Dolnym Śląsku, dokładnie w jednej ze 194 palcówek medycznych. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twój ośrodek zdrowia realizuje bezpłatne badania cytologiczne, skontaktuj się z placówką lub sprawdź na aktualnej liście placówek realizujących badanie bezpłatnej cytologii pod poniższym linkiem:

Pełna lista placówek: https://aplikacje.nfz.gov.pl/umowy/Provider/SearchResults?Year=2020&Branch=01&ServiceType=00&Product=02.1450.101.02&page=6

Bezpłatna aplikacja „Mobilne DCO” pomoże

W celu usprawnienia opieki onkologicznej nad pacjentami Dolnośląskie Centrum Onkologiczne stworzyło bezpłatną aplikację „Mobilne DCO”. Dzięki niej po wpisaniu danych i wypełnieniu ankiety system wskaże nam w jakich badaniach profilaktycznych niezbędnych w wykrywaniu chorób nowotworowych powinniśmy wziąć udział. Dodatkowo otrzymamy informację, w których ośrodkach w naszym regionie można takie badania wykonać. Aplikacja umożliwia także monitorowanie badań kontrolnych po zakończonym leczeniu onkologicznym. Technologia ta ma służyć nie tylko pacjentom, lecz także samym lekarzom, którzy dzięki niej poprawią komunikację między sobą w zakresie sprawnej opieki nad chorym.

W ramach e-usług oferowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologiczne działa również system Onkoscope, który umożliwia szybkie umówienie wizyty do lekarza onkologa. Wystarczy wypełnić formularz na www.dilo.dco.com.pl lub wysłać SMS na numer 661-000-198 wpisując numer karty DILO.

Czy artykuł był pomocny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content