8,2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Rak szyjki macicy codziennie zabija pięć Polek. Urząd Marszałkowski apeluje o skorzystanie z bezpłatnej cytologii na Dolnym Śląsku!

26,463FaniLubię

Temat: Cytologia szansą na wykrycie raka szyjki macicy. Skorzystaj z bezpłatnego badania!

Rak szyjki macicy to jeden z nowotworów, który przy wczesnym wykryciu daje niemal 99 proc. szans na wyleczenie. Niestety, im wyższe zaawansowanie stadium choroby, tym mniejsze szanse na powrót do zdrowia. Stąd Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego apeluje do mieszkanek Dolnego Śląska o skorzystanie z programu darmowych badań profilaktycznych wykrywających nowotwór szyjki macicy. Program skierowany jest do kobiet w wieku 25 – 59 lat.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Apel Urzędu Marszałkowskiego

Rak szyjki macicy odpowiada za 13 proc. zachorowań na nowotwory u kobiet. Aż 85 proc. diagnozowanych przypadków na świecie dotyczy krajów wysokorozwijających się. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta z wiekiem, gwałtownie po ukończeniu 50 r.ż. Obecnie w Polsce odnotowuje się spadek umieralności z powodu tego rodzaju nowotworu, co jest efektem uczestnictwa kobiet w bezpłatnym programie badań cytologicznych. Mimo to, w Polsce nadal notuje się jeden z najniższych w Europie odsetek 5-letnich przeżyć, będących miarą wyleczalności tego nowotworu (na poziomie 48,5 proc., przy średniej europejskiej 62,1 proc.). W województwie dolnośląskim co roku stwierdza się około 300-350 zachorowań. Stąd Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zachęca wszystkie mieszkanki województwa do skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych, które umożliwiają wczesne wykrycie nowotworu szyjki macicy.

Marszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski
Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Chcemy uświadomić jak największą ilość Dolnoślązaczek, że regularne wykonywanie badań profilaktycznych umożliwiających wykrycie wczesnych zmian nowotworowych ma sens. Ratuje nasze zdrowie i życie. Regularne badanie cytologiczne jest najprostszym sposobem wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na pełne wyleczenie. Poprzez nasz apel chcemy wyrobić w mieszkańcach naszego regionu nawyk świadomego i regularnego korzystania z takich badań profilaktycznych. Mamy obecnie epidemię, ale rak nie zna pandemii. Świadomość, że życie i zdrowie jest najcenniejszym dobrem, może odmienić nasze podejście do takich badań. Wcześnie wykryta choroba nowotworowa jest jak wygrany los na loterii. Dlatego zachęcam do skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych w jednej z prawie dwustu placówek medycznych na Dolnym Śląsku”

– apeluje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Bezpłatna cytologia szansą

Profilaktyka raka szyjki macicy oparta o badania cytologiczne okazała się jedną z najskuteczniejszych metod profilaktycznych w onkologii. Badanie pozwala zapobiec nawet 80 proc. przypadków raka szyjki macicy, gdyż wykrywa jego wczesne stadium. Dodatkowo, cytologia może zdiagnozować zakażenie wirusem HPV (brodawczak ludzki), która ma bezpośredni związek z powstawaniem tego nowotworu. Obecność HPV stwierdza się w niemal 100 proc. inwazyjnych nowotworów szyjki macicy i w 75 proc. zmian przednowotworowych. Od zakażenia do rozwoju upływa średnio aż 13 lat. Wykonywana w tym czasie cytologia może uratować życie. Dzięki niej pacjentki mogą również ocenić stan nabłonka pochwy oraz skuteczność stosowania preparatów hormonalnych. Rak szyjki macicy, podobnie jak inne rodzaje nowotworów, we wczesnej fazie rozwija się bezobjawowo, a w późnej fazie występujące objawy mogą być mylone z innymi rodzajami chorób.

Rak szyjki macicy na żadnym etapie swojego rozwoju nie daje charakterystycznych objawów klinicznych. Upławy, krwawienia z dróg rodnych, bóle podbrzusza, okolicy krzyżowej są najczęściej identyfikowane przez pacjentki z innymi schorzeniami. Tymczasem są to również symptomy nowotworu szyjki macicy w wyższych stadiach rozwoju choroby. Badanie cytologiczne należy do podstawowych badań profilaktycznych, które pozwala na wykrycie obecności komórek nowotworowych w pobranych z szyjki macicy komórek nabłonka. W ten sposób jesteśmy w stanie wykryć zmiany przedrakowe we wczesnym uleczalnym stadium choroby

– wskazuje dr n. med. Marcin Jędryka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Bezpłatna cytologia to szansa na wykrycie tych niezauważalnych zmian i wdrożenie leczenia, które umożliwia pełne wyleczenie na wczesnym etapie choroby. Szacuje się, że jeśli w badaniu cytologicznym weźmie udział 75 proc. populacji, wówczas można uzyskać spadek śmiertelności o 25 proc. W niektórych regionach europejskich, dzięki szerokiej popularności badań cytologicznych np. w Skandynawii niemal nie występuje ta postać nowotworu. Niestety w Polsce wciąż zbyt mało Polek zgłasza się na bezpłatną cytologię. Jedynie 20 proc. uprawnionych do badania regularnie z niej korzysta.

Bezpłatna cytologia – gdzie wykonasz badanie?

Cytologia to powszechne badanie, które można wykonać w wielu placówkach medycznych na Dolnym Śląsku, dokładnie w jednej ze 194 palcówek medycznych. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twój ośrodek zdrowia realizuje bezpłatne badania cytologiczne, skontaktuj się z placówką lub sprawdź na aktualnej liście placówek realizujących badanie bezpłatnej cytologii pod poniższym linkiem:

Pełna lista placówek: https://aplikacje.nfz.gov.pl/umowy/Provider/SearchResults?Year=2020&Branch=01&ServiceType=00&Product=02.1450.101.02&page=6

Bezpłatne badanie cytologiczne skierowane jest do kobiet między 25 a 59 r.ż., które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobieranego wymazu cytologicznego. Badanie można wykonywać co roku, jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak zakażenie wirusem deficytu odporności typu ludzkiego (wirus HIV), wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub przyjmowane są leki immunosupresyjne. Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowana genetycznie, stąd należy uznać, że każda kobieta w każdym wieku może być narażona na zachorowanie.

Bezpłatna aplikacja „Mobilne DCO”

W celu usprawnienia opieki onkologicznej nad pacjentami Dolnośląskie Centrum Onkologiczne stworzyło również bezpłatną aplikację „Mobilne DCO”. Dzięki niej po wpisaniu danych i wypełnieniu ankiety system wskaże nam w jakich badaniach profilaktycznych niezbędnych w wykrywaniu chorób nowotworowych powinniśmy wziąć udział. Dodatkowo otrzymamy informację, w których ośrodkach w naszym regionie można takie badania wykonać. Aplikacja umożliwia także monitorowanie badań kontrolnych po zakończonym leczeniu onkologicznym. Technologia ta ma służyć nie tylko pacjentom, lecz także samym lekarzom, którzy dzięki niej poprawią komunikację między sobą w zakresie sprawnej opieki nad chorym.

W ramach e-usług oferowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologiczne działa również system Onkoscope, który umożliwia szybkie umówienie wizyty do lekarza onkologa. Wystarczy wypełnić formularz na www.dilo.dco.com.pl lub wysłać SMS na numer 661-000-198 wpisując numer karty DILO.

Czy artykuł był pomocny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content