19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Bezpłatna mammografia na Dolnym Śląsku. Urząd Marszałkowski apeluje o profilaktykę raka piersi!

26,463FaniLubię

Temat: Kolejna szansa na bezpłatną mammografię na Dolnym Śląsku!

Rak piersi to czołowy zabójca kobiet w Polsce wśród wszystkich wykrywanych nowotworów. Coraz więcej przypadków notowanych jest w kraju, w tym także u osób młodych. Regularne badania mammograficzne pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany nowotworowe, które dzięki wczesnej diagnozie, mogą być w pełni wyleczalne. Bezpłatną mammografię wykonasz na Dolnym Śląsku w jednej z 21 placówek medycznych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Cichy zabójca kobiet

Co roku rak piersi diagnozowany jest u ok. 18 tys. kobiet w Polsce. Większość zgonów (90 proc.) spowodowanych tą chorobą występuje po 50 r.ż. Prawie 50 proc. zachorowań diagnozuje się również między 50. a 69 r.ż. Na Dolnym Śląsku rak piersi diagnozowany jest corocznie u ok. 1600 pacjentek. W początkowym stadium nowotwór ten przebiega bezobjawowo. Dopiero w momencie wykrycia guzka w okolicach piersi najczęściej dochodzi do wdrożenia leczenia onkologicznego. Tymczasem rak piersi to nowotwór, którego wczesne wykrycie daje szanse na pełne wyleczenie. Odsetek 10-letnich przeżyć przy łagodnym nowotworze piersi wynosi ponad 70 proc., co jest bardzo wysokim odsetkiem w porównaniu do innych nowotworów. Jest to również efekt coraz lepszych metod leczenia tej choroby. Sytuację stałego przyrostu zachorowań może poprawić jedynie większy nacisk na profilaktykę, czyli wczesne wykrywanie zmian za pomocą takiego badania jak mammografia. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego apeluje do Dolnoślązaczek o regularne przystępowanie do tego badania, które można wykonać bezpłatnie w regionie.

Marszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski
Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego

Pacjentki z Dolnego Śląska mogą wykonać bezpłatne badanie mammografii w jednej z 21 placówek medycznych w naszym województwie. Obecnie mammografia jest jedyną skuteczną metodą wykrywania raka piersi. Nowotwory są aktualnie drugą przyczyną zgonów mieszkańców województwa dolnośląskiego – stanowią aż 25 proc. spośród wszystkich przyczyn umieralności. Jesteśmy więc głęboko świadomi, iż jeśli nie zadziałamy teraz i nie zachęcimy pacjentki z naszego regionu do wykonywania regularnej mammografii, stracimy szansę na pełne wyleczenie wielu kobiet. Dlatego apeluję do pań o regularne korzystanie z tego prostego badania, które umożliwia wykrycie nawet najmniejszych zmian nowotworowych”

– mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Mammografia – co to jest?

Mammografia to radiologiczne badanie obrazowe piersi, wykorzystujące niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego, które umożliwia wykrycie tzw. nowotworowych zmian bezobjawowych (kiedy nie są wyczuwalne) oraz innych patologii związanych z budową sutka. Pozwala określić charakter zmiany oraz jej dokładne umiejscowienie. Badanie polega na uciśnięciu piersi między dwiema równoległymi płytkami i wykonaniu zdjęcia każdej z nich. Szacuje się, że mammografia jest w stanie wykryć zmiany nawet na 2 lata przed stwierdzeniem ich w samobadaniu piersi w postaci guzów nowotworowych. Po 50 r.ż. badanie powinno być wykonywane minimum raz na 2 lata.

Bezpłatna mammografia – dla kogo i gdzie?

Z bezpłatnego badania mammograficznego na Dolnym Śląsku mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego. To właśnie w tym wieku drastycznie wzrasta ryzyko rozwoju nowotworu piersi. Badanie mammografii nie wymaga skierowania – kobiety z grupy ryzyka mogą zgłaszać się indywidualnie lub po otrzymaniu zaproszenia. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i refundowane przez NFZ.

Badanie mammografii można wykonać w jednej z 21 placówek medycznych na Dolnym Śląsku, m.in. w:

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu przy ul. Hirszfelda 12,
  • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego 73A,
  • Dolnośląskim Centrum Medycznym DOLMED przy ul. Legnickiej 40 we Wrocławiu,
  • Specjalistycznym Szpitalu im dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu przy ul. Sokołowskiego 4,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy przy ul. Leśnej 27-28
  • Zespole Opieki Zdrowotnej w Kłodzku przy ul. Szpitalnej 1A.

Pełna lista placówek wykonujących badanie mammografii dostępna pod LINKIEM: https://aplikacje.nfz.gov.pl/umowy/Provider/SearchResults?Year=2020&Branch=01&ServiceType=10&Product=10.7940.158.02&page=1

Breast Unit w Dolnośląskim Centrum Onkologii

W Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu funkcjonuje Centrum Chorób Piersi – jeden z ośmiu w Polsce i jedyny w regionie tzw. Breast Unitów, czyli wyspecjalizowana jednostka, w której pacjentki z rakiem piersi na wszystkich etapach choroby otrzymują kompleksową i interdyscyplinarną opiekę zespołu specjalistów: chirurga onkologa, radiologa, radioterapeuty, onkologa klinicznego, rehabilitanta, chirurga plastycznego i psychoonkologa. Centrum wyposażone zostało w nowoczesny sprzęt diagnostyczny m.in. cyfrowy mammograf oraz rozwinięta została tzw. Strefa Różowej Wstążki, czyli specjalne miejsce przeznaczone dla kobiet zgłaszających się na badania profilaktyczne raka piersi. Coraz nowsze techniki leczenia nowotworów piersi oraz stały przyrost wiedzy i nowych terapii w skutecznym pokonaniu tego nowotworu powodują, że jedynie ośrodki specjalistyczne typu Breast Unit są dziś w stanie zapewnić kompleksowe leczenie dla pacjentek ze zdiagnozowaną chorobą. Budowa Centrum Chorób Piersi przy Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu wpisuje się w zalecenia Parlamentu Europejskiego dotyczące tworzenia wyspecjalizowanych ośrodków leczenia chorób nowotworu piersi w każdym kraju członkowskim. Centrum Chorób Piersi jest również elementem ogólnopolskiej sieci wyspecjalizowanych ośrodków dedykowanych chorym z rakiem piersi.

W Polsce wciąż wzrasta zachorowalność i umieralność na raka piersi u kobiet. Co roku wykrywa się 18-19 tys. zachorowań, z czego 6 tys. pacjentek umiera. Niestety, ten trend dotyka również wysokorozwinięte kraje na całym świecie. U wielu pacjentek zbyt długi okres upływa od podejrzenia rozwoju raka piersi do rozpoczęcia leczenia. W Polsce wiąże się to niestety z wciąż niską zgłaszalnością kobiet z grupy ryzyka na badanie mammografii, który wynosi poniżej 50 proc. A w ten sposób możemy wykryć guzy we wczesnym etapie rozwoju i zwiększyć swoje szanse na pełne wyleczenie. Dlatego zachęcam do skorzystania z badania mammografii wszystkie mieszkanki Dolnego Śląska znajdujące się w grupie ryzyka

– apeluje prof. Rafał Matkowski, Kierownik oddziału chirurgii piersi w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. 

Bezpłatna aplikacja „Mobilne DCO”

W celu usprawnienia opieki onkologicznej nad pacjentami Dolnośląskie Centrum Onkologiczne stworzyło również bezpłatną aplikację „Mobilne DCO”. Dzięki niej po wpisaniu danych i wypełnieniu ankiety system wskaże nam w jakich badaniach profilaktycznych niezbędnych w wykrywaniu chorób nowotworowych powinniśmy wziąć udział. Dodatkowo otrzymamy informację, w których ośrodkach w naszym regionie można takie badania wykonać. Aplikacja umożliwia także monitorowanie badań kontrolnych po zakończonym leczeniu onkologicznym. Technologia ta ma służyć nie tylko pacjentom, lecz także samym lekarzom, którzy dzięki niej poprawią komunikację między sobą w zakresie sprawnej opieki nad chorym.

W ramach e-usług oferowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologiczne działa również system Onkoscope, który umożliwia szybkie umówienie wizyty do lekarza onkologa. Wystarczy wypełnić formularz na www.dilo.dco.com.pl lub wysłać SMS na numer 661-000-198 wpisując numer karty DILO.

Czy artykuł był pomocny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content