14,4 C
Warszawa
piątek, 29 września, 2023

Błogosławiony ks. Michael McGivney – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Beatyfikacja zwieńczyła wieloletnią pracę Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Rycerzy Kolumba i diecezji Hartford – postulatorów procesu beatyfikacyjnego rozpoczętego w 1997 r. W maju 2020 r. papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem amerykańskiego kapłana żyjącego w drugiej połowie XIX w.

Mszę Świętą beatyfikacyjną koncelebrował abp Mieczysław Mokrzycki, który uczestniczył w uroczystości w imieniu Rycerzy Kolumba z Polski i Ukrainy. „Ta beatyfikacja jeszcze bardziej przybliży całemu Kościołowi postać ks. McGivneya. I poprzez jego orędownictwo wielu ludzi będzie mogło się modlić i uzyskiwać to, co w sercu swoim noszą i o co proszą” – mówił w rozmowie na łamach „Dobrych Nowin” metropolita lwowski, również Rycerz Kolumba.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Postulatorzy procesu podkreślają, że nowy błogosławiony może być przede wszystkim patronem wszystkich duszpasterzy zatroskanych o los swoich wiernych. Kardynał Tobin zaznaczył to również w swojej homilii. „Papież Franciszek naucza, że parafia zachowuje swoje znaczenie jako narzędzie Ewangelii, jeżeli «utrzymuje kontakt z rodzinami i z życiem ludu». Życie błogosławionego ks. McGivneya jest ilustracją tego niezwykle bliskiego kontaktu kapłana z rodzinami i życiem swoich parafian – powiedział i podkreślił: – Parafia ks. Michaela nigdy nie ograniczała się do nazwisk wpisanych w parafialnych księgach. Nieobce mu były więzienia i szpitale”. Przedstawiciel Ojca Świętego zaznaczył, że ks. McGivney „był budowniczym mostów i stronił od murów”.

Chociaż ks. McGivney był doskonałym uczniem, zanim jeszcze otworzył książkę do teologii, pracował w fabryce, gdzie na własne oczy zobaczył trudności, z jakimi mierzyli się jego współpracownicy. Jako duszpasterz mógł zatem «pachnieć owcami»” – podkreślał kard. Tobin.

„Wierzymy, że zrządzeniem Opatrzności jest fakt, iż beatyfikacja ks. McGivneya przypadła na ten sam miesiąc, w którym Ojciec Święty ogłosił swoją wspaniałą encyklikę o braterstwie i przyjaźni społecznej Fratelli Tutti” – powiedział na zakończenie uroczystości Carl Anderson, Najwyższy Rycerz. „Papież pisze w niej, «że każdego dnia stajemy przed wyborem: czy być miłosiernymi Samarytanami, czy też obojętnymi podróżnikami». Wiemy, jaką decyzję podjął błogosławiony ks. Michael McGivney i wiemy, jaką decyzję podjęły miliony Braci Rycerzy, idąc za jego przykładem” – podkreślał przywódca międzynarodowej wspólnoty.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Ich zasadami są: miłosierdzie , jedność, braterstwo i patriotyzm . Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Więcej o ks. McGivneyu na stronie: www.mcgivney.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content