12 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Darmowe badania przesiewowe na wykrycie raka jelita grubego dzięki inicjatywie wicemarszałka Krzyżanowskiego

26,463FaniLubię

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski zainicjował samorządowy program profilaktyki raka jelita grubego na Dolnym Śląsku.

Z inicjatywny wicemarszałka województwa dolnośląskiego – Marcina Krzyżanowskiego powstał samorządowy program profilaktyki raka jelita grubego. Program kierowany jest do mieszkańców Dolnego Śląska, a włączające się do programu gminy gwarantują im dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wszystko dzieje się we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii (podmiotem medycznym samorządu województwa), które przekazuje gminom pakiet testów na krew utajoną w kale w ramach projektu realizowanego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”.

 „Przy współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu stworzyliśmy samorządowy program profilaktyki nowotworów jelita grubego. Do tej pory działania profilaktyczne prowadziliśmy we Wrocławiu z dobrym skutkiem dla jego mieszkańców, obecnie wychodzimy poza granice Wrocławia, aby zachęcić samorządowców z całego Dolnego Śląska do aktywnej działalności na rzecz profilaktyki. W czasach epidemii koronawirusa nie możemy zapominać o zagrożeniu jakie niosą inne choroby, zwłaszcza choroby nowotworowe.”

mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski

Wykonanie testu na krew utajoną w kale jest pierwszy etapem diagnostyki nowotworów raka jelita grubego. Testy służą do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dodatkowych badań. Dalsza diagnostyka obejmować będzie przede wszystkim badanie kolonoskopowe, które jest podstawowym badaniem przesiewowym w przypadku nowotworów jelita grubego. Jeśli u pacjenta zostaną wykryte zmiany nowotworowe trafia on na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

·         Osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego

·         Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego

·         Osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Mieszkańcy danej gminy mogą odebrać bezpłatne testy z wyznaczonego przez gminę miejsca, a następnie wykonać badanie we własnym domu. Następnie pacjent zwraca próbkę wraz z wypełnioną ankietą, a gmina przekazuje testy do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie próbki są poddane analizie.

„Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem, które pozwala nam na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku zapraszamy chorego na badanie kolonoskopowe, które jest podstawowym badaniem przesiewowym, następnie chory ten wchodzi w ścieżkę kompleksowej opieki, jeżeli jest taka potrzeba – do kompleksowego leczenia onkologicznego.”

dodaje dr n. med. Ireneusz Pawlak z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu

Po uzyskaniu wyniku testu na krew utajoną pacjent ma możliwość skorzystania z bezpłatnego badania kolonoskopowego w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Do badania kwalifikują się osoby spełniające powyższe kryteria wiekowe oraz które nie miały wykonanego badania kolonoskopowego w ciągu ostatnich 10 lat.

Do programu przystąpiły już:

– gmina Ruja, testy można odebrać w Ośrodku Zdrowia w Tyńcu Legnickim,

– gmina Legnickie Pole, testy można odebrać w Gminnej Przychodni Zdrowia w Legnickim Polu,

– gmina Męcinka, testy można odebrać w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Piotrowicach,

– gmina Udanin, testy można odebrać w Poradni POZ w Udaninie,

– gmina Oława, testy można odebrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Oławie.

– gmina Polkowice, testy można odebrać w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych,

– gmina Bolków, testy można odebrać w SP ZOZ w Bolkowie,

– gmina Mysłakowice, testy można odebrać w SP ZOZ w Mysłakowicach,

– gmina Kamienna Góra, testy można odebrać w Urzędzie Gminy Kamienna Góra.

– gmina Czernica, testy można odebrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

W najbliższym czasie program będzie rozszerzany o kolejne samorządy.

Bezpłatny test na obecność krwi utajonej można otrzymać również we Wrocławiu, w jednej z 5 lokalizacji:

– Centrum Medyczne Dobrzyńska – Punkt Informacyjny Klienta, III piętro, Pn – pt 8:00 – 15:00,

– Obwód Lecznictwa Kolejowego – Gabinet zabiegowy pok. 203, II piętro, Pn – pt 8:00 – 17:00,

– Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED – Laboratorium, II piętro Pn – pt 6:30 – 18:00,

– Dolnośląskie Centrum Onkologii – WOK Budynek F, boczne wejście, I piętro, Pn – pt 8:00 – 15:00,

-Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu – Ośrodek Profilaktyki, Diagnostyki Terapii NowotworówPoziom 0Pn- pt 8:00 – 16:00.

Uruchomiony program profilaktyki nowotworów jelita grubego ma związek z realizowanym na terenie Dolnego Śląska pilotażem onkologicznym. 1 lutego 2019 roku na terenie województwa dolnośląskiego wystartował pilotaż sieci onkologicznej w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Na Dolnym Śląsku ośrodkiem koordynującym pilotaż jest DCO, uczestniczy w nim też 12 innych placówek na terenie całego województwa. Celem pilotażu jest m.in. to, aby mieszkańcy województwa (niezależnie od miejsca zamieszkania) mieli równy dostęp do procedur i leczenia na najwyższym poziomie. Istotne jest również skrócenie czasu oczekiwania na wizytę pierwszorazową, badanie diagnostyczne oraz wynik badania. Pilotaż onkologiczny obejmuje 5 rodzajów nowotworów: piersi, płuca, jajnika, jelita grubego oraz gruczołu krokowego.

Wśród wdrożonych działań w ramach pilotażu onkologicznego na Dolnym Śląsku są:

– uruchomiona infolinia onkologiczna,

– Zmniejszono czas oczekiwania na przyjęcie do poradni onkologicznej,

– Skrócono czas oczekiwania na wyniki badań,

– Zapewniono koordynatora na etapie diagnostyki wstępnej,

– Wprowadzono standaryzację procesu leczenia pacjenta onkologicznego,

– Wprowadzono analizę kompletności diagnostyki oraz histopatologii,

– Wprowadzono monitorowanie jakości realizowanych świadczeń.

W efekcie realizacji pilotażu onkologicznego na Dolnym Śląsku zebrano dane obrazujące wysoki odsetek pacjentów z nowotworem jelita grubego w wysokich stadiach zaawansowania nowotworu.

Większości zmian można byłoby uniknąć poprzez regularny udział mieszkańców Dolnego Śląska w programach przesiewowych – w tym przypadku w kolonoskopii.

„W przypadku wielu nowotworów szansa na wyleczenie znacznie wzrasta, jeśli choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, które pomagają w wykryciu choroby we wczesnej, zwykle bezobjawowej fazie rozwoju. Ich systematyczne przeprowadzanie mogłoby radykalnie ograniczyć umieralność na niektóre z nowotworów, w tym nowotwory jelita grubego.” 

podkreśla Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski

Choroby nowotworowe są nadal jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne na temat przyczyn umieralności w Polsce, zgony z powodu chorób nowotworowych znalazły się na drugim miejscu. W ciągu najbliższych 10 lat nowotwory staną się pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Województwo dolnośląskie jest jedynym z regionów o najwyższym współczynniku zgonów w Polsce. Według mapy potrzeb zdrowotnych w województwie dolnośląskim na przestrzeni lat 2016-2029 wzrośnie liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych z poziomu 14,1 tys. do 16,5 tys. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content