15.4 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

Polskie? Bardzo chętnie. W tych branżach jesteśmy liderem produkcji

26,463FaniLubię

Wspieranie polskich marek i polskich producentów w czasach, gdy rynek jest przesycony produktami z całego świata stanowi jedno z ważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki. Jak kształtować świadomość konsumentów i czy istnieje w ogóle coś takiego jak patriotyzm ekonomiczny? Na ile nasze codzienne wybory konsumenckie mają wpływ na naszą gospodarkę?

Polacy chcą kupować polskie produkty

Polscy konsumenci coraz częściej sięgają po polskie produkty. Świadomość tego, że spośród wielu oferowanych na rynku produktów można zdecydować się na zakup rodzimego towaru jest jedną z ważniejszych postaw, które budują narodowy kapitał i pozycję Polski na arenie gospodarczej. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez ASM na pytanie: „Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że mając możliwość wyboru, należy kupować produkty polskiego pochodzenia?” aż 78 proc. odpowiedziało twierdząco. 

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Nie wszystko co polskie jest polskie

Polacy chcą mieć wybór rodzimych produktów. Problem tkwi jednak w tym, że nie zawsze posiadamy pełną wiedzę na temat tego, czy dany produkt rzeczywiście został wyprodukowany w Polsce. Wiele marek, które zostały stworzone w Polsce i kojarzą się z polskim kapitałem zostały przejęte przez zagraniczne koncerny, jak. np. Wedel, Wawel, Hortex, Pudliszki, czy Winiary. Zwiększanie świadomości konsumenckiej w obliczu tak agresywnego przejęcia wielu znanych polskich marek i koncentracji ich w rękach obcych przedsiębiorców, stanowi dziś nie lada wyzwanie. Zacznijmy więc od początku!

Sprawdź kod 590

Pochodzenie produktu jest trzecim najważniejszym kryterium wyboru po jakości i cenie. Pierwszym wskaźnikiem informującym nas, że istnieje szansa iż dany produkt został wyprodukowany w Polsce i przez polskiego producenta jest kod kreskowy rozpoczynający się od cyfr 590. Dlaczego szansa? Oznakowane są nim również produkty, które co prawda zostały wyprodukowane w Polsce, lecz właścicielem kapitału są zagraniczne firmy, jak np. wspomniane Pudliszki. Czy wówczas mamy rezygnować z naszego wyboru? Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Wybierając produkt, który został wyłącznie wyprodukowany w Polsce wspierasz utrzymanie polskich miejsc pracy. W obliczu trwającego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa to już niezwykle dużo. Jeśli jednak masz do wyboru produkt, co do którego posiadasz dodatkową informację o polskim pochodzeniu jego kapitału oraz polskim miejscu produkcji, wybór ten z punktu widzenia polskiej gospodarki będzie dużo bardziej korzystny.

Ile eksportujemy żywności?

Od dawna wiemy, że Polska jest eksportową potęgą żywności. Jesteśmy największym producentem mięsa drobiowego w UE, czwartym producentem wieprzowiny i siódmym wołowiny. Producenci i sprzedawcy chętnie piszą na opakowaniach „z polskiego mięsa”, „z polskiego chowu”, „z polskiej hodowli”. Oznakowanie takie jest pewnością zakupu wysokiej jakości produktu w dobrej cenie. Jesteśmy również eksportową potęgą jabłek. Pod względem ich produkcji dominujemy w Europie, a na świecie plasujemy się na zaszczytnym trzecim miejscu. Od dawna posiadamy także pozycję lidera w UE w produkcji wiśni (niemal jedna trzecia europejskiego rynku), a i świetnie radzą sobie również nasze truskawki (17 proc. udziału w rynku). Polska jest również największym producentem w Europie i największym eksporterem na świecie w produkcji pieczarek. Pod względem całościowego eksportu owoców i warzyw znajdujemy się na zaszczytnym szóstym miejscu w Unii Europejskiej.

Naszą potęgą są również meble

Naszymi produktami zachwycającymi zagranicę są również meble. Polska jest czwartym eksporterem mebli na świecie. Nasze rodzime przedsiębiorstwa są również europejskim liderem produkcji okien. Od roku 2017 jesteśmy na najwyższym stopniu podium w unijnej branży stolarki okiennej, a nasz udział w rynku europejskim wynosi ponad 15 proc. W 2018 r. Polska wyeksportowała okna i drzwi na kwotę 1,98 mld euro. Dla porównania Niemcy w 2018 r. wyeksportowali stolarkę budowlaną na kwotę 1,52 mld euro. Jesteśmy także niekwestionowanym liderem w produkcji srebra na świecie. Sprawcą tego sukcesu jest w zasadzie jedna firma – państwowy koncern KGHM Polska Miedź. W wydobyciu i eksporcie miedzi jesteśmy z kolei szóstym największym producentem tego metalu na świecie. Naszą specjalnością jest również… branża AGD. Wyprodukowane w Polsce pralki i lodówki w 85 proc. eksportowane są za granicę, a w samej branży pracuje już ponad 100 tys. osób.

Statystyki mówią same za siebie

Polacy wydają ponad 1 bilion 200 mld złotych rocznie na konsumpcję. Jeśli zmienimy nasze nawyki konsumenckie i przeznaczymy 1 proc. wydatków na polskie produkty, w kraju może pozostać 6,6 mld w skali roku. Jeśli zmienimy nasze nawyki o 10 proc., wówczas w gospodarce pozostanie 66 mld rocznie. Z każdej wydanej złotówki na produkt wytwarzany w Polsce przez firmę z polskim kapitałem do rodzimej gospodarki wraca 79 gr. Jeśli sam produkt został tylko wyprodukowany w Polsce, kwota ta wyniesie 62 gr. Natomiast jeśli produkt jest w pełni zagraniczny, a jedynie sprzedawany na terenie Polski, w naszej gospodarce pozostaje jedynie 25 gr – wynika z analizy Grant Thornton dla kampanii „Wybieram kod 590”.

Podziel się wiedzą z innymi!

Znasz polskie sprawdzone marki i możesz je śmiało polecić osobom ze swojego otoczenia? Nie przegap okazji żeby to zrobić. Reklama dźwignią handlu, jednak sami poza naszym codziennym wyborem konsumenckim możemy również zrobić wiele. Przede wszystkim dzielić się wiedzą z innymi na temat świadomości naszych wyborów oraz polecając konkretnych polskich producentów naszym bliskim. Z pewnością informacja, że „to polski produkt” spotka się z pozytywnym odbiorem niejednego konsumenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content