17.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Pomagajmy zmarłym! – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

„(…) Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny” – takie słowa wypowiadamy w Credo. „Wierzę”, czyli wciąż jestem we wspólnocie z tymi, którzy odeszli już z tej ziemi, wciąż ich kocham i – myśląc, że mogą jeszcze nie oglądać Pana Boga w niebie – pomagam im. Są na to różne sposoby i warto o tym pamiętać przez cały rok, ale szczególnie w listopadzie.

Wypominki

Jest to modlitewne wspomnienie naszych bliskich zmarłych. Są one odprawiane zazwyczaj w listopadzie. Tradycja wypominków sięga X w. i jest związana ze szczególną pamięcią o zmarłych wyrażoną w błagalnej modlitwie o ich zbawienie. W czasie modlitwy kapłan wyczytuje imiona i nazwiska zgłoszonych wiernych i odmawiany jest różaniec. Ta forma modlitwy jest wyrazem miłości i jedności całego Kościoła pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci. Często w naszych kościołach wypominki połączone są także z Eucharystią – w intencji zmarłych, których imiona i nazwiska wypisane są na kartkach wspominkowych, odprawiana jest Msza Święta.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Odpust

W dniach od 1 do 8 listopada Kościół daje wiernym możliwość zdobycia odpustu, czyli „darowania przed Bogiem kary doczesnej za grzechy zgładzone już co do winy”. Możemy ofiarować go za zmarłych – za jedną osobę cierpiącą w czyśćcu. Odpust dotyczy tych osób, które nie są jeszcze w pełnej jedności z Bogiem, a są w stanie czyśćca. Potrzebują oczyścić jeszcze swoją duszę przed pełnym radości spotkaniem z Chrystusem. Odpust, który mamy okazję uzyskać za zmarłych, może być zupełny lub cząstkowy. Zupełny oznacza, że naszemu zmarłemu zostaną darowane wszystkie kary czyśćcowe, cząstkowy zaś, że zostanie darowana tylko część kar czyśćcowych. Odpust zupełny za zmarłych uzyskujemy, gdy spełnimy następujące warunki

  1. Należy pragnąć, mieć intencję uzyskania odpustu dla danej osoby.
  2. Odbyć sakramentalną spowiedź (stan łaski uświęcającej). Warunek przystąpienia do spowiedzi nie oznacza, że musimy chodzić codziennie do spowiedzi. Wystarczy pójść raz na początku czynności odpustowych, a potem nawet codziennie spełniać pozostałe warunki odpustowe za poszczególnych bliskich zmarłych.
  3. Przyjąć Komunię Świętą.
  4. Pomodlić się w intencjach polecanych przez papieża.
  5. Wypełnić czynność obdarzoną odpustem – nawiedzić pobożnie cmentarz i równocześnie pomodlić się za zmarłych, choćby tylko w myśli.
  6. Wykluczyć wszelkie upodobania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego.

Msza Święta

Msza Święta jest największą pomocą, jaką możemy dać duszom czyśćcowym. W Kościele istnieje zwyczaj zamawiania za zmarłych Mszy Świętych gregoriańskich – są one odprawiane przez 30 dni o darowanie kar w czyśćcu. Praktyka ta istnieje w Kościele od VI w., a zainicjował ją sam papież Grzegorz Wielki. Polecił on odprawianie w takiej formie Mszy za zmarłego mnicha benedyktyńskiego, przy którym znaleziono pieniądze, których ze względu na śluby ubóstwa nie powinien był mieć. Zgodnie z przekazem trzydziestego dnia ów zakonnik miał się objawić papieżowi i podziękować za okazane mu miłosierdzie, dzięki któremu opuścił czyściec.
mp

Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.

Jan Paweł II, rozważanie przed modlitwą
Anioł Pański, listopad 2003 r.

Wieczorem po nieszporach poszłam na cmentarz, modliłam się chwilę; wtem ujrzałam jedną z naszych sióstr, która mi rzekła: W kaplicy jesteśmy. Rozumiałam, że mam iść do kaplicy i tam się modlić przez zyskiwanie odpustów. Na drugi dzień w czasie Mszy świętej widziałam, jak trzy białe gołąbki uniosły się z ołtarza do nieba; miałam zrozumienie, że nie tylko te trzy duszyczki, które widziałam, przeszły do nieba, ale wiele innych, które pomarły nie w obrębie naszego zakładu. O, jak dobry i miłosierny jest Pan.

św. Siostra Faustyna,
Dzienniczek, 748

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content