26 C
Warszawa
sobota, 20 lipca, 2024

Kardynał Gulbinowicz ukarany przez Stolicę Apostolską. Ma zakaz uczestnictwa w celebracji

26,463FaniLubię

W dniu dzisiejszym Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję Stolicy Apostolskiej wobec kardynała Henryka Gulbinowicza.

Stolica Apostolska wydała decyzję po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie zgłoszonych nadużyć seksualnych, których miał dokonać kard. Henryk Gulbinowicz. Przypomnijmy, oskarżenie pod adresem kardynała skierował poeta z Wrocławia. W 2019 roku, już po emisji pierwszego z filmów braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, Karol Chrum oświadczył, że był ofiarą jego molestowania na początku lat 90. Stolica Apostolska uznała tym samym winę hierarchy w dokonaniu czynów pedofilskich. Jest to niezwykle istotne orzeczenie, bowiem stanowi nadzieję na oczyszczenie Kościoła z księży, których przeszłość została naznaczona przestępstwami seksualnymi wobec nieletnich. Stanowiło to również główny zarzut wiernych, którzy oczekiwali stosownych decyzji wobec hierarchów.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Pełna treść decyzji:

W wyniku przeprowadzonego przez Nuncjaturę Apostolską dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje dyscyplinarne:-zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym,-zakaz używania insygniów biskupich,-pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze,-wpłacenie przez kardynała odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa, powołanej przez KEP w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content